Rozmnażanie roślin balkonowych przechowywanych zimą w domu. Jak zrobić sadzonki?

2017-01-16 17:06

Rozmnażanie roślin balkonowych przechowywanych zimą w domu to sposób na pozyskanie młodych roślin do ozdoby balkonu bądź tarasu w kolejnym sezonie. Podpowiadamy, jak domowym sposobem zrobić sadzonki roślin balkonowych przechowywanych zimą w domu.

Wśród roślin balkonowych sporo jest roślin wieloletnich, które jednak nie mogą zimować na zewnątrz, ponieważ nie są odporne na niskie temperatury. Te rośliny przez zimę powinny być przechowywane w pomieszczeniach zabezpieczonych przed mrozem. W okresie przechowywania ograniczamy ich podlewanie roślin oraz zaprzestajemy nawożenia – rośliny przechodzą swoisty stan spoczynku. Zazwyczaj na przełomie lutego i marca rusza ich wegetacja. Wtedy trzeba skrócić wszystkie pędy. Zabieg ten stymulująco wpłynie na wytworzenie nowych przyrostów oraz poprawi rozkrzewienie przechowywanych egzemplarzy. Część najdorodniejszych ściętych pędów możemy potraktować jako sadzonki wierzchołkowe i wykorzystać je do rozmnożenia roślin.

Jakie rośliny balkonowe można rozmnożyć przez sadzonki?

Do roślin balkonowych przechowywanych zimą w domu, które możemy rozmnożyć przez sadzonki należą:

>>Przeczytaj też: Pelargonie: kiedy i jak samodzielnie zrobić sadzonki. ZDJĘCIA krok po kroku

Jak zrobić sadzonki roślin balkonowych?

Sadzonki przygotowujemy ze ściętych pędów wierzchołkowych. Na sadzonki wybieramy pędy najdorodniejsze, wyłącznie zdrowe (bez widocznych objawów chorobowych i oznak żerowania szkodników), odrzucając te najbardziej wybiegnięte (czyli szczególnie cienkie i jasne). Każda sadzonka powinna mieć od 3 do 5 liści. Dół pędu przycinamy ostrym nożem skośnie pod miejscem, z którego wyrasta najniższy liść (ten liść należy usunąć, aby można było łatwo umieścić sadzonkę w podłożu).

Jakich roślin balkonowych lepiej nie rozmnażać przez sadzonki?
Surfinia

Autor: www.thinkstockphotos.com

Nie warto przechowywać i rozmnażać przez sadzonki surfinii, bowiem są one wyjątkowo podatne na choroby wirusowe i jest bardzo prawdopodobne, że nie będziemy mogli utrzymać nowych roślin w dobrej kondycji zdrowotnej.

Ukorzenianie sadzonek roślin balkonowych

Ścięte pędy ukorzeniamy, wtykając je do wcześniej przygotowanego podłoża. Możemy wykorzystać gotowy substrat do ukorzeniania bądź przygotować go samodzielnie mieszając odkwaszony torf z piaskiem w proporcji 1:1. Podłożem wypełniamy doniczki lub skrzyneczki – pojemnik zawsze musi mieć otwory w dnie, aby umożliwić odprowadzenie nadmiaru wody.
Sadzonki zagłębiamy w wilgotne podłoże niezbyt głęboko, ale tak aby się nie przewracały. Przed wetknięciem sadzonki do podłoża można zanurzyć jej końcówkę w ukorzeniaczu (preparacie ułatwiającym ukorzenianie się sadzonek).

Pojemniki z sadzonkami ustawia się w ciepłym i widnym miejscu, ale nie na słońcu (najlepszy jest parapet okienny, pod którym jest grzejnik). Zanim sadzonki wytworzą korzenie, trzeba utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza – najlepiej zraszając je od czasu do czasu. Można nałożyć od góry torebkę foliową rozpiętą na stelażu z drutu bądź patyczków albo szklany słój. Można też wykorzystać do ukorzeniania sadzonek specjalne miniaturowe szklarenki. Sadzonki najlepiej ukorzeniają się w temperaturze około 20 st. C. Pamiętajmy, aby podłoże nie wysychało, ale też nie było zbyt wilgotne.

Przesadzanie ukorzenionych sadzonek roślin balkonowych

Po 3–4 tygodniach sadzonki powinny wytworzyć korzenie – można poznać to po tym, że lekko pociągnięte mocno trzymają się w ziemi, a na pędach są młode listki. Ukorzenione sadzonki przesadza się pojedynczo do pojemników wypełnionych żyzną ziemią.
Na balkonach bądź tarasach młode rośliny najlepiej posadzić, gdy minie już niebezpieczeństwo przymrozków, czyli po 15. maja.

Pelargonie: jak przygotować samodzielnie sadzonki pelargonii [WIDEO]

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany