Rozmnażanie porzeczek: czerwonej, czarnej i białej. Sposoby rozmnażania porzeczek

2015-07-28 12:51
Porzeczki
Autor: www.thinkstockphotos.com Rozmnażać porzeczki można przez odkłady bądź sadzonki

Porzeczki to popularne krzewy owocowe uprawiane w przydomowych ogrodach i na działkach. Owoce porzeczek to skarbnice witamin – szczególnie kwasu askorbinowego. Podpowiadamy, jak rozmnażać porzeczki: czerwoną, czarną i białą. Sposoby rozmnażania porzeczek.

Rozmnażanie porzeczki białej (Ribes gracile), porzeczki czerwonej (Ribes rubrum) i porzeczki czarnej (Ribes nigrum) jest dość łatwe. Rozmnażać porzeczki można kilkoma metodami. Zabiegi zaleca się przeprowadzać w okresie bezlistnym – jesienią lub wiosną. Poznaj sposoby rozmnażania porzeczek.

Rozmnażanie porzeczek przez odkłady poziome

Na potrzeby własne porzeczki można rozmnażać przez odkłady poziome. Wiosną przygina się do ziemi najbardziej pokładające się pędy porzeczki. Pędy te należy umieścić w 10-centrymetrowych rowkach i przysypać ziemią. Dodatkowo przygięte pędy można przytwierdzić do podłoża za pomocą szpilek do agrowłókniny lub pociętego drutu wygiętego w kształt litery U. To ograniczy ryzyko ich podnoszenia się i tym samym niszczenia odkładów. Jesienią, gdy młode sadzonki będą dobrze ukorzenione, można je odciąć od rośliny macierzystej i przesadzić na nowe stanowisko.

>>Przeczytaj też: Porzeczki: szkodniki porzeczek. Jakie szkodniki najczęściej atakują porzeczki

Rozmnażanie porzeczek przez sadzonki pędowe i wierzchołkowe

Innym sposobem rozmnażania porzeczek jest rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych i pędowych. Zabieg najlepiej przeprowadzać w czasie wykonywania prześwietlającego cięcia krzewów. Podczas prześwietlania krzewów porzeczek należy pozyskać zdrowe, jednoroczne pędy długości 15–20 cm (posiadające 4–5 pąków). Pędy tnie się pod skosem tuż nad oczkiem. Górne i dolne miejsce cięcia znajdują w odległości 1cm od pąków. Zwykle z jednego pędu można pozyskać 2–3 sadzonki. Następnie pozyskane pędy umieszcza się pod skosem w żyznym podłożu (w miejscu osłoniętym od silnych wiatrów). Młode sadzonki zaleca się regularnie podlewać. Po kilku miesiącach można wysadzić je na miejsce stałe. Opcjonalnie młode pędy porzeczek można przechowywać do wiosny w wilgotnym piasku w chłodnym miejscu (np. w piwnicy). Dla zwiększenia efektywności rozmnażania zaleca się zanurzać je w preparacie ukorzeniającym.

PORZECZKI - korale pełni lata. Dlaczego warto je jeść? Co można zrobić z porzeczek?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany