Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Rozmnażanie roślin, przechowywanie roślin > Rozmnażanie fiołka afrykańskiego przez sadzonki liściowe: instrukcja krok po kroku
Rozmnażanie roślin, przechowywanie roślin

Rozmnażanie fiołka afrykańskiego przez sadzonki liściowe: instrukcja krok po kroku

Fiołki afrykańskie od dawna zdobią nasze wnętrza

Rozmnażanie fiołka afrykańskiego nie jest trudne i z powodzeniem możemy je przeprowadzać w domu. Dowiedz się kiedy i jak rozmnażać fiołki afrykańskie. Poradnik: rozmnażanie sępolii przez sadzonki liściowe.

Fiołek afrykański (łac. Saintpaulia ionantha) to niewielka roślina doniczkowa, osiągająca kilka-kilkanaście centymetrów wysokości i podobną szerokośc. Ma dość grube, miękkie, owłosione liście. Kwiaty są drobne, ale liczne i bardzo dekoracyjne, mogą być pojedyncze, podwójne lub pełne, czasem mają postrzępione płatki.
Sępolia (bo tak też nazywa się fiołka afrykańskiego) dostępna jest w licznych odmianach, różniących sie między innymi kolorem kwiatów, które mogą być białe, różowe, fioletowe, niebieskie, czerwone lub dwukolorowe. Termin kwitnienia fiołka afrykańskiego jest zróżnicowany. Roślina jest dostępna w sprzedaży przez cały rok.

>>Przeczytaj też: Fiołek afrykański (sępolia) w doniczce – domowa uprawa i pielęgnacja

Fiołek afrykański to jedna z najpiękniejszych i najpopualrniejszych roślin doniczkowych ozdobnych z kwiatów. Jednocześnie należy do gatunków najłatwiejszych w uprawie. Można go sadzić pojedynczo lub w długich skrzyniach, tworząc ciekawe kolorystycznie kompozycje. Jego rozmnażanie jest łatwe - oto poradnik rozmnażania fiołka afrykańskiego.

Jak i kiedy rozmnażać fiołka afrykańskiego?

Sępolię najczęściej rozmnaża się wegetatywnie przez sadzonki liściowe. Ten sposób rozmnażania gwarantuje, że nowa roślina zachowa cechy rośliny matecznej (kolor kwiatów, wygląd liści itp.). Optymalnym terminem rozmnażania fiołka afrykańskiego jest późna wiosna (maj-czerwiec), chociaż zabieg można w zasadzie wykonywać przez cały sezon (poza okresem kwitnienia). Rozmnażanie jest łatwe – a w pierwszym przypadku – czyli przy zachowaniu zalecanego terminu - można mieć pewność, że nowa roślina bez problemu ukorzeni się i prawidłowo rozpocznie wzrost.

Rozmnażanie fiołka afrykańskiego przez sadzonki liściowe: pozyskanie liści

Na sadzonki najlepiej wybierać liście silne, dobrze wyrośnięte, nieuszkodzone, bez oznak chorób i śladów żerowania szkodników. Liście należy ściąć tak, by pozostawić jak najdłuższy ogonek liściowy. Można miejsce cięcia potraktować sproszkowanym węglem drzewnym (zabezpieczenie przed chorobami grzybowymi) lub ukorzeniaczem (jeśli go posiadamy). Zakup wymienionych środków specjalnie na rozmnażanie sępolii nie jest jednak konieczne, ponieważ liście ukorzeniają się łatwo i szybko.

>>Przeczytaj też: Rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki wierzchołkowe. PORADNIK krok po kroku

Rozmnażanie fiołka afrykańskiego przez sadzonki liściowe: sadzenie i ukorzenianie liści

Ucięte liście fiołka afrykańskiego umieszcza się nastepnie w podłożu: mieszance torfu z piaskiem (w proporcji 2:1) lub w specjalistycznej ziemi do rozmnażania. Na dnie pojemnika, w którym umieszczamy pozyskane sadzonki, należy usypać warstwę drenażu, np. ze żwiru lub keramzytu, i dopiero na nią wsypujemy podłoże. Ogonek liścia zagłębia się w podłożu w taki sposób, aby liść stabilnie sie w nim utrzymywał.
Fiołek afrykański nie potrzebuje dużo miejsca dla korzeni – wystarczy donica o średnicy 5 cm. Mogą to był nawet misy i inne płaskie naczynia – system korzeniowy jest płytki. Zbyt ciasne pojemniki są nawet wskazane – roślina kwitnie wtedy obficiej.

Optymalne warunki dla fiołka na początku ukorzeniania sadzonek lisciowych

Optymalna temperatura ukorzeniania wynosi 20-25 st. C. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne (ale nie mokre). Aby zwiększyć wilgotność powietrza warto pojemniki przykryć folią (najlepiej perforowaną, posiadającą niewielkie otwory). Jeśli użyty przezroczysty materiał jest całkowicie nieprzepuszczalny, co pewien czas (co najmniej raz na kilka dni) powinno się go zdjąć na kilka minut, aby zapewnić cyrkulację powietrza.

>>Przeczytaj też: Ukorzenianie sadzonek. Rośliny doniczkowe: rozmnażanie z sadzonek ukorzenianych w wodzie

Warto wiedzieć

Fiołek afrykański

Fiołek afrykański

Rozmnażanie fiołka afrykańskiego przez nasiona

Fiołka afrykańskiego można rozmnażać także przez wysiew nasion. Proces jednak jest trudniejszy, bardziej pracochłonny a na rezultaty trzeba czekać dłużej. W dodatku sadzonki rozmnażane generatywnie nie są jednorodne. Dlatego tą metodę praktykuje się głównie w produkcji profesjonalnej w szklarniach.

Pielęgnacja młodych sadzonek fiołka – najważniejsze zabiegi

W ciągu 4-8 tygodni sadzonki liściowe fiołka powinny się przyjąć i wykształcić nowe liście. Czasem powstaje w ten sposób wiele sadzonek, warto je wtedy oddzielić i przesadzić. Donicę należy ustawić na stanowisku jasnym, ale wolnym od bezpośredniego nasłonecznienia. Fiołek afrykański lubi miejsca o dobrej wilgotności powietrza, takie jak kuchnie czy łazienki, źle natomiast toleruje przeciągi. Podlewanie powinno być regularne – podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne. Sępolia nie lubi świeżej, chlorowanej wody z kranu – do podlewania używajmy więc wody odstanej przynamnije dobę. Roslina nie znosi także moczenia liści, dlatego najlepiej przy podlewaniu wlewać wodę do podstawki.
Przez kilka pierwszych miesięcy nawożenie jest niewskazane. Jeśli sępolia została posadzona w podłożu torfowym, będzie korzystać ze związków pokarmowych zawartych w glebie. Dopiero po tym czasie można podawać jej nawozy (ze szczególnym uwzględnieniem fosforowych – na lepsze kwitnienie oraz potasowych – na dobre krzewienie).
Zazwyczaj fiołek afrykański zakwita 5-6 miesięcy od posadzenia. Później kwitnie już długo i regularnie. Usuwanie przekwitłych kwiatów przedłuży okres kwitnienia.

Zobacz też film: Prawidłowe przesadzanie roślin doniczkowych

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Kolorowy bukiet
Kolorowy bukiet

Kochamy frezje! Zwłaszcza wiosną. Poniżej jeden z naszych wiosennych bukietów. Mamy nadzieję, że...

Przeczytaj też:
Wiosenne rozmnażanie bylin: kiedy i jak dzielić rozrośnięte karpy
Wiosenne rozmnażanie bylin: kiedy i jak dzielić rozrośnięte karpy

Wiosna to dobra pora na rozmnażanie bylin, które w poprzednich sezonach zdążyły ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia