Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Rozmnażanie roślin, przechowywanie roślin > Pelargonie: kiedy i jak samodzielnie zrobić sadzonki. ZDJĘCIA krok po kroku
Rozmnażanie roślin, przechowywanie roślin

Pelargonie: kiedy i jak samodzielnie zrobić sadzonki. ZDJĘCIA krok po kroku

Sadzonki pelargonii przygotowuje się je pod koniec lutego lub w marcu

Pelargonie zawsze będą w modzie. Pelargoniami można ozdobić donice na tarasie i balkonie, wykorzystywać je do romantycznych kompozycji robionych w wiklinowych koszach. A po lecie... Nie wyrzucać! Przydadzą się na sadzonki, które pobiera się na przełomie lutego i marca!

Dużo roślin balkonowych to byliny pochodzące z ciepłych rejonów świata, które łatwo można przechować przez zimę. Należy do nich także pelargonia, której ogrodowe odmiany powstały przez skrzyżowanie gatunków rosnących w Afryce Południowo-Zachodniej. Jesienią doniczki z kwiatami trzeba postawić w widnym pomieszczeniu w temperaturze 5-10 st. Celsjusza. Wiosną, gdy miną przymrozki, wystawia się je na dwór, jednak lepiej zrobić z nich sadzonki i wyprowadzić nowe rośliny. Mają ładniejszy pokrój i często obficiej kwitną. W taki sam sposób rozmnaża się także bakopy, fuksje, kocanki włochate, lantany, niecierpki oraz sundaville.

Kiedy i jak przygotować sadzonki pelargonii

Sadzonki pelargonii przygotowuje się je pod koniec lutego lub w marcu, odcinając z rośliny matecznej najładniejsze młode i zdrowe pędy. Trzeba do tego użyć ostrego noża, aby przecinał, a nie miażdżył tkanki. Do ukorzeniania sadzonek dobra jest mieszanka odkwaszonego torfu z piaskiem (w proporcji 1:1), ponieważ łatwo chłonie wodę, a jednocześnie jest przewiewna – do tego, by powstały korzenie, potrzebny jest tlen. Żeby przyśpieszyć ten proces, warto zastosować specjalny ukorzeniacz. Zawiera on syntetyczne hormony roślinne, a często także fungicyd zapobiegający gniciu sadzonek. Kupując preparat, trzeba się upewnić, czy jest przeznaczony do sadzonek zielnych, a niezdrewniałych. Stosowanie ukorzeniacza nie zawsze jest konieczne – niektóre gatunki dobrze ukorzeniają się bez niego.

Sadzonki najlepiej umieszczać po trzy w donicach, zanurzając je w podłożu na głębokość około 1/3 długości. Pojemniki ustawia się w ciepłym i widnym miejscu, ale nie na słońcu. Kiedy rośliny się ukorzenią, co można poznać po tym, że lekko pociągnięte mocno trzymają się w ziemi, a na pędach są młode listki, przesadza się je pojedynczo do donic wypełnionych żyzną ziemią. Młodym roślinom należy urwać wierzchołki. Wkrótce wypuszczą liczne pędy, które ładnie zagęszczą koronę. Rośliny można także sadzonkować we wrześniu, ponieważ pędy odcięte późnym latem łatwo się ukorzeniają. Młode rośliny przechowuje się zimą podobnie jak starsze – w widnym i chłodnym pomieszczeniu. Na dworze najbezpieczniej sadzi się je dopiero po 15 maja, kiedy nie ma już groźnych nocnych przymrozków.

Zobacz na zdjęciach jak zrobić sadzonki pelargonii - krok po kroku - kliknij tutaj!

W podobny sposób jak rośliny balkonowe można rozmnażać doniczkowe oraz wiele gatunków ogrodowych, także krzewów i pnączy, np. budleję Dawida, forsycję, glicynię, hortensję ogrodową, kolkwicję, krzewuszkę, lawendę, milin, szałwię, wiciokrzew pomorski oraz powojniki i tawuły.

Zobacz film: jak przechować matecznik do zrobienia sadzonek pelargonii

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Konrad Kalbarczyk
Źródło: Murator Poradnik Zrób to sam
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Susza ale roślinki żyją

Dzisiaj zerwałam wiśnie, garść malin i kilka truskawek z naszej działeczki. Szczypiorek, sałatę...

Przeczytaj też:
Rozmnażanie fiołka afrykańskiego przez sadzonki liściowe: instrukcja krok po kroku
Rozmnażanie fiołka afrykańskiego przez sadzonki liściowe: instrukcja krok po kroku

Rozmnażanie fiołka afrykańskiego nie jest trudne i z powodzeniem możemy je przeprowadzać ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia