Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Rozmnażanie roślin, przechowywanie roślin > Kiedy i jak siać begonie. Przygotowanie rozsady begonii stale kwitnącej
Rozmnażanie roślin, przechowywanie roślin

Kiedy i jak siać begonie. Przygotowanie rozsady begonii stale kwitnącej

Begonie to jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin ogrodowych. Rozsadę begonii możemy przygotować samodzielnie w domu. Podpowiadamy kiedy i jak siać nasiona begonii stale kwitnącej. Rozmnażanie begonii z nasion.

Begonia stale kwitnąca (łac. Begonia semperflorens)znakomicie nadaje się zarówno na rabaty w ogrodzie, jak i do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Miłośnicy roślin chętnie wybierają tę begonię ze względu na jej długi okres kwitnienia. A do wyboru jest wiele odmian begonii, różniących się kolorem kwiatów i liści.
Begonię stale kwitnącą można rozmnażać w domu wysiewając nasiona do skrzyneczek. Przeczytaj jak samodzielnie przygotować rozsadę begonii.

Rozmnażanie begonii: kiedy i jak siać nasiona

Jeśli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami begonii stale kwitnącej w sezonie, jej nasiona trzeba wysiać zimą: w styczniu bądź w lutym. Nasiona begonii najlepiej wysiewać do płaskich plastikowych skrzyneczek (koniecznie z otworami w dnie) wypełnionych gotowym specjalnym podłożem do wysiewów (można je kupić w sklepach i centrach ogrodniczych, a także w działach ogrodniczych różnych marketów). Takie podłoże ma wyrównaną strukturę, jest odkażone i nadaje się do wysiewu nawet bardzo drobnych nasion.

>>Przeczytaj też: Rośliny z własnej rozsady. Jak samodzielnie przygotować rozsadę kwiatów

Wysiew nasion begonii krok po kroku

  1. Skrzyneczkę wypełnia się podłożem (około 1 cm niżej niż krawędź pojemnika), po czym podlewa je.
  2. Nasiona begonii są bardzo drobne, dlatego po wysianiu nie przykrywa się ich podłożem, można je tylko delikatnie w nie wcisnąć, a potem zwilżyć wodą (korzystając ze spryskiwacza o rozproszonym strumieniu).
  3. Skrzyneczkę z nasionami begonii należy przykryć folią (pomoże to w utrzymaniu odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza przy kiełkowaniu nasion) i ustawić na parapecie przy oknie. Podłoże należy stale utrzymywać wilgotne.
  4. Optymalna temperatura do kiełkowania nasion begonii wynosi 22–24 st. C.
  5. Po wykiełkowaniu zaleca się stopniowo odsłaniać folię, na początku na pół godziny, a później stopniowo coraz dłużej.
  6. Gdy rośliny wykształcą kilka liści, należy je przepikować do pojedynczych doniczek lub innych pojemników, koniecznie z otworem w dnie.

>>Przeczytaj też: Begonie – najpopularniejsze gatunki begonii do ogrodu, na balkon i do domu

begonia

Begonia stale kwitnąca

Autor zdjęć: Agnieszka Mike-Jeziorska
Opracowanie: redakcja serwisu
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Wianek raz jeszcze
Wianek raz jeszcze

Wianki świąteczne - najpopularniejsza ozdoba zamawiana u nas na święta. Z cynamonem, pomarańczą,...

Przeczytaj też:
Wiosenne rozmnażanie bylin: kiedy i jak dzielić rozrośnięte karpy
Wiosenne rozmnażanie bylin: kiedy i jak dzielić rozrośnięte karpy

Wiosna to dobra pora na rozmnażanie bylin, które w poprzednich sezonach zdążyły ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia