Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Rozmnażanie roślin, przechowywanie roślin > Jak kupować nasiona kwiatów i warzyw
Rozmnażanie roślin, przechowywanie roślin

Jak kupować nasiona kwiatów i warzyw

Zakup nasion powinien być przemyślany

Gdy zaplanujemy już grządki w ogrodzie na najbliższy sezon, można kupić nasiona. Przy zakupie nasion kwiatów i warzyw trzeba zwrócić uwagę między innymi na termin przydatności nasion.

Zimą w ogrodzie prac jest niewiele, możemy więc przeznaczyć ten czas na zaplanowanie grządek w warzywniku i rabat kwiatowych. Gdy już wybierzemy gatunki i odmiany warzyw i kwiatów, warto zawczasu kupić ich nasiona, tym bardziej, że zimą (na przełomie stycznia i lutego) wybór nasion w sklepach jest największy.

Gdzie kupować nasiona kwiatów i warzyw?

Najlepiej kupować nasiona w specjalistycznych sklepach ogrodniczych i w centrach ogrodniczych. Warto wybierać nasiona znanych producentów – oszczędzi nam to niemiłych niespodzianek w sezonie, a dodatkowo mamy pewność, że nasiona są dobrej jakości, skiełkują i wyrosną z nich takie rośliny jakich oczekujemy.

Zakup nasion: co wziąć pod uwagę

Warto kupować nasiona polskich odmian, które są lepiej przystosowane do uprawy w naszym klimacie. Kupowane nasiona powinny być zdrowe, najlepiej zapakowane hermetycznie w niewielkie opakowania. Raczej nie kupujmy nasion na wagę. Na torebkach z nasionami obok nazwy rośliny i zdjęcia powinna znaleźć się także nazwa producenta i firmy pakującej nasiona oraz informacje o terminie wysiewu, terminie kwitnienia (dla kwiatów), terminie zbioru (dla warzyw), rozmiarze rośliny i terminie ważności (czyli przydatności – ten parametr trzeba koniecznie sprawdzić, ponieważ w miarę upływu czasu nasiona tracą zdolność i siłę kiełkowania).
Nie kupujemy nasion w opakowaniach uszkodzonych i zawilgotniałych oraz takich, które w punkcie sprzedaży leżały na słońcu.

Ile nasion kupować?

Najlepiej kupować tyle nasion, ile będzie nam potrzebne w danym sezonie. Nie kupujmy nasion „na zapas”, bo te niewykorzystane w sezonie mogą w kolejnym stracić termin ważności albo ich zdolność kiełkowania znacząco spadnie.

Informacje na opakowaniach nasion – co oznaczają?

Na opakowaniach nasiona warzyw i kwiatów znajdują się różne informacje – często dla nas niezrozumiałe. Warto dowiedzieć się, co one oznaczają.

  • MIX – oznacza mieszankę nasion tego samego gatunku różniących się na przykład kolorem kwiatów, może to też być mieszanka nasion kilku gatunków, ale o podobnym zastosowaniu,
  • F1 – odmiana mieszańcowa o szczególnych cechach, jeśli z takich roślin zbierzemy nasiona, to rośliny z nich wyrosłe zazwyczaj nie powtórzą cech rośliny matecznej,
  • Jakość WE – nasiona spełniające normy Wspólnoty Europejskiej,
  • Nasiona ekologiczne – nasiona warzyw, które pozyskano z plantacji posiadających certyfikat o stosowaniu ekologicznych metod uprawy,
  • Nasiona zaprawiane – nasiona obsypane chemicznymi preparatami ochrony roślin, skład i klasa toksyczności zaprawy musi być podana na opakowaniu,
  • Nasiona inkrustowane – nasiona zaprawione zaprawą, do której został dodany środek zwiększający przyczepność środka zaprawiającego,
  • Nasiona otoczkowane – nasiona powleczone otoczką zawierającą środki ochrony oraz nawozy.
nasiona

W sklepach i centrach ogrodniczych wybór nasion kwiatów jest ogromny

Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Powitanie !

Hej ! :) Mam na imię Kasia. Od poł roku mieszkam z moim narzeczonym w naszym wspolnym gniazdku...

Przeczytaj też:
Jak samodzielnie przygotować rozsadę kwiatów i warzyw do ogrodu?
Jak samodzielnie przygotować rozsadę kwiatów i warzyw do ogrodu?

Samodzielne przygotowanie rozsady kwiatów nie jest trudne! Zamiast kupować gotową rozsadę roślin ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia