Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Rozmnażanie roślin, przechowywanie roślin > Cebule i bulwy kwiatowe – kiedy zbierać i jak przechowywać mieczyki, dalie, kanny, begonie
Rozmnażanie roślin, przechowywanie roślin

Cebule i bulwy kwiatowe – kiedy zbierać i jak przechowywać mieczyki, dalie, kanny, begonie

Bulwy mieczyków wykopuje się w połowie września

Wiele gatunków bylin cebulowych i bulwiastych nie wytrzymuje polskich zim, dlatego przed nadejściem mrozów należy je wykopać i przenieść do chłodnego pomieszczenia. Aby wiosną cebule i bulwy kwiatowe nadawały się do wysadzenia, powinny być przechowywane w dobrych warunkach (i wcześniej zaprawione). Podpowiadamy, kiedy zbierać i jak przechowywać cebule i bulwy kwiatowe bylin niezimujących w gruncie: mieczyków, dalii, kanny, begonii.

Do bylin cebulowych i kłączowych niezimujących w gruncie (w naszych warunkach klimatycznych) należą:

Cebule bądź bulwy powyższych roślin należy wykopać jesienią. Termin zbioru cebul i bulw zależy od gatunku rośliny.

Cebule i bulwy kwiatowe wykopywane jesienią

  • Acidantery, galtonie, ismeny i tygrysówki – na początku września.
  • Mieczyki – w połowie września.
  • Begonie bulwiaste, kanny i dalie – po pierwszych przymrozkach.

>>Przeczytaj też: Rośliny cebulowe niezimujące w gruncie

Cebule i bulwy kwiatowe – zbiór

Termin zbioru to sprawa umowna, zależna od warunków pogodowych i fazy rozwoju rośliny. Cebulki optymalnie wykopuje się, gdy liście żółkną i przysychają. Prace najlepiej przeprowadzać przy umiarkowanie chłodnej, bezdeszczowej pogodzie. Do wykopywania warto używać wideł, które są bezpieczniejsze od szpadla. Cebule/bulwy oczyszcza się z ziemi i usuwa nadziemną część (pozostawiając kilkucentymetrowy fragment łodygi). Warto pozostawić je na kilka godzin, aby obeschły.

Cebule i bulwy kwiatowe – zaprawianie

Cebule i bulwy kwiatowe zaleca się zaprawić fungicydami, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób. Przy zaprawianiu stosuje się jedną z dwóch technik. Metoda na sucho polega na opylaniu cebul/bulw lub nanoszeniu pędzelkiem środków grzybobójczych (np. Topsinu). W metodzie na mokro cebulki moczy się przez 2–3 kwadranse w roztworze fungicydu. Przed przeniesieniem do przechowalni trzeba pozwolić im przeschnąć.

Cebule i bulwy kwiatowe – przechowywanie

Optymalna temperatura przechowywania cebul i bulw kwiatowych zależy od danego gatunku i waha się w granicach 5–12 st.C. W warunkach amatorskich cebule i bulwy zazwyczaj przechowuje się w piwnicy lub budynku gospodarczym. Można umieścić je w skrzyni z korą, trocinami lub suchym torfem. Kannę najlepiej natomiast przechowywać z bryłą ziemi (co pewien czas ją zwilżając). Należy unikać przechowywania roślin ozdobnych razem z warzywami i owocami. Wydzielający się etylen działa niekorzystnie na cebule i bulwy.

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Lawendowo
Lawendowo

Lawendowo nam :) Ostatnia w tym roku, aromatyczna lawenda. Z niej wykonaliśmy wiązankę ślubną....

Przeczytaj też:
Wysiew nasion warzyw w domu – jaka ziemia do siewu i produkcji rozsady
Wysiew nasion warzyw w domu – jaka ziemia do siewu i produkcji rozsady

Wysiewanie nasion warzyw przy domowej produkcji rozsady. Nasiona warzyw wysiewamy do skrzyneczek ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia