Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Rozmnażanie roślin, przechowywanie roślin > Borówka amerykańska rozmnażanie. Jak rozmnażać borówkę amerykańską przez sadzonki i odkłady
Rozmnażanie roślin, przechowywanie roślin

Borówka amerykańska rozmnażanie. Jak rozmnażać borówkę amerykańską przez sadzonki i odkłady

Borówka amerykańska rozmnażanie: poprzez sadzonki, odkłady, in vitro. Jak rozmnażać borówkę amerykańską wegetatywnie: poradnik. Sprawdź, która metoda rozmnażania borówki amerykańskiej jest najprostsza.

Borówkę wysoką, zwaną także borówką amerykańską (Vaccinium corymbosum) można rozmnażać wegetatywnie - poprzez sadzonki lub przez odkłady. Rozmnażanie borówki amerykańskiej generatywne – poprzez wysiewanie nasion, nie jest stosowane, gdyż siewki nie dziedziczą cech odmiany. Obecnie na dużą skalę rozmnaża się borówki amerykańskie metodą in vitro.

Borówka amerykańska rozmnażanie: rozmnażanie borówki przez sadzonki

Rozmnażanie borówki przez sadzonki jest trudnym zabiegiem, przede wszystkim z uwagi na konieczność utrzymywania wysokiej wilgotności powietrza w trakcie ukorzeniania. Borówki amerykańskie rozmnaża się poprzez tzw. sadzonki zielne – pobierane w lipcu lub poprzez sadzonki półzdrewniałe – pobierane w lipcu. Sadzonki borówki (kilkucentymetrowe odcinki pędów, którym skraca się liście) ukorzenia się w tunelach foliowych w podłożu przygotowanym na bazie substratu torfowego. W czasie ukorzeniania sadzonek borówki należy utrzymywać stałą temperaturę 25 st.C (nie może spaść poniżej 18 st.C) oraz wysoką wilgotność powietrza (95%). Sadzonki ukorzenią się w przeciągu dwóch miesięcy.

Borówka amerykańska rozmnażanie: rozmnażanie borówki przez odkłady

Rozmnażanie borówki przez odkłady to znacznie prostsza metoda, polecana mniej doświadczonym ogrodnikom. Na odkład wybieramy najsilniejsze spośród jednorocznych pędów wyrastających na zewnątrz krzewu borówki amerykańskiej. Przyginamy pędy do ziemi i przysypujemy. Wierzchołek pędu borówki najlepiej skierować ku górze, w miarę potrzeby wiążąc go do palika. Część pędu przysypaną ziemią należy przez cały sezon podlewać, tak aby gleba była lekko wilgotna. Zabieg rozmnażania borówki amerykańskiej przez odkłady wykonujemy najlepiej na wiosnę. Do jesieni odkłady powinny wytworzyć własne korzenie. Najlepiej odciąć je od rośliny matecznej za rok na wiosnę.


Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: Agnieszka Mike-Jeziorska
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Już lato....
Już lato....

I choć za oknem brak słońca - to kolorowy ogród pełen żółtych kwiatów,...

Przeczytaj też:
Wysiew nasion warzyw w domu – do czego wysiewać nasiona
Wysiew nasion warzyw w domu – do czego wysiewać nasiona

Jeśli chcemy samodzielnie przygotować rozsadę warzyw do naszego warzywnika, musimy odpowiednio wcześnie ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia