Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Rozmnażanie roślin, przechowywanie roślin > Borówka amerykańska rozmnażanie. Jak rozmnażać borówkę amerykańską przez sadzonki i odkłady
Rozmnażanie roślin, przechowywanie roślin

Borówka amerykańska rozmnażanie. Jak rozmnażać borówkę amerykańską przez sadzonki i odkłady

Borówka amerykańska rozmnażanie: poprzez sadzonki, odkłady, in vitro. Jak rozmnażać borówkę amerykańską wegetatywnie: poradnik. Sprawdź, która metoda rozmnażania borówki amerykańskiej jest najprostsza.

Borówkę wysoką, zwaną także borówką amerykańską (Vaccinium corymbosum) można rozmnażać wegetatywnie - poprzez sadzonki lub przez odkłady. Rozmnażanie borówki amerykańskiej generatywne – poprzez wysiewanie nasion, nie jest stosowane, gdyż siewki nie dziedziczą cech odmiany. Obecnie na dużą skalę rozmnaża się borówki amerykańskie metodą in vitro.

Borówka amerykańska rozmnażanie: rozmnażanie borówki przez sadzonki

Rozmnażanie borówki przez sadzonki jest trudnym zabiegiem, przede wszystkim z uwagi na konieczność utrzymywania wysokiej wilgotności powietrza w trakcie ukorzeniania. Borówki amerykańskie rozmnaża się poprzez tzw. sadzonki zielne – pobierane w lipcu lub poprzez sadzonki półzdrewniałe – pobierane w lipcu. Sadzonki borówki (kilkucentymetrowe odcinki pędów, którym skraca się liście) ukorzenia się w tunelach foliowych w podłożu przygotowanym na bazie substratu torfowego. W czasie ukorzeniania sadzonek borówki należy utrzymywać stałą temperaturę 25 st.C (nie może spaść poniżej 18 st.C) oraz wysoką wilgotność powietrza (95%). Sadzonki ukorzenią się w przeciągu dwóch miesięcy.

Borówka amerykańska rozmnażanie: rozmnażanie borówki przez odkłady

Rozmnażanie borówki przez odkłady to znacznie prostsza metoda, polecana mniej doświadczonym ogrodnikom. Na odkład wybieramy najsilniejsze spośród jednorocznych pędów wyrastających na zewnątrz krzewu borówki amerykańskiej. Przyginamy pędy do ziemi i przysypujemy. Wierzchołek pędu borówki najlepiej skierować ku górze, w miarę potrzeby wiążąc go do palika. Część pędu przysypaną ziemią należy przez cały sezon podlewać, tak aby gleba była lekko wilgotna. Zabieg rozmnażania borówki amerykańskiej przez odkłady wykonujemy najlepiej na wiosnę. Do jesieni odkłady powinny wytworzyć własne korzenie. Najlepiej odciąć je od rośliny matecznej za rok na wiosnę.


Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: Agnieszka Mike-Jeziorska
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Mimozami jesień się zaczyna...
Mimozami jesień się zaczyna...

Witam! Już jesień, która wcale nie musi być smutna i przygnębiająca - może być pogodna,...

Przeczytaj też:
Jak rozmnażać Hippeastrum? Rozmnażanie amarylisa
Jak rozmnażać Hippeastrum? Rozmnażanie amarylisa

Hippeastrum to popularna roślina cebulowa uprawiana w doniczce, która zachwyca imponującymi kwiatami. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia