Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Podlewanie roślin, nawożenie roślin > Nawozy naturalne: jak zrobić nawóz zielony
Podlewanie roślin, nawożenie roślin

Nawozy naturalne: jak zrobić nawóz zielony

Łubin

Do nawozów naturalnych należą tzw. nawozy zielone. Radzimy, jak zrobić nawóz zielony. Jeśli ziemia jest zbita i mało urodzajna, bo dawno nie była uprawiana – lepiej poczekać z sadzeniem roślin ogrodowych, a zacząć od posiania roślin na nawóz zielony.

Przed założeniem ogrodu, warto wysiać rośliny na nawozy zielone. Gdy rośliny te ulegną rozkładowi, dostarczą próchnicy bogatej w odżywcze związki i poprawią strukturę gleby. Rośliny na nawóz zielony tworzą rozgałęzione systemy korzeniowe, sięgające głęboko w głąb ziemi. Dzieki temu spulchniają glebę.

Na nawóz zielony najlepsze są rośliny motylkowe (łubin, peluszka, seradela, wyka, owies, gorczyca, facelia), ponieważ:

 • ich silne korzenie głęboko spulchniają glebę i wydobywają potrzebne minerały z jej głębszych warstw bliżej powierzchni;
 • pobierają związki mineralne trudno przyswajalne dla innych roślin. Po przykopaniu i rozłożeniu się roślin motylkowych związki te mogą być pobierane przez rośliny ogrodowe;
 • zwiększają zawartość azotu w glebie, ponieważ współżyjące z nimi (na korzeniach) bakterie potrafią wiązać azot z atmosfery.

Wiosną można również stosować mieszanki roślin motylkowych z na przykład facelią, gorczycą i owsem.

>>Przeczytaj też: Nawozy zielone: dlaczego warto je zastosować?

Warto wiedzieć

Prawidłowa pielęgnacja storczyków

Prawidłowa pielęgnacja storczyków

Radzi mgr inż Mariusz Konieczyński - ekspert Bros

Storczyki to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych, które zachwycają swoją różnorodnością i pięknem kolorowych kwiatów. Niestety, są bardzo wrażliwe i wymagające, dlatego należy odpowiednio zadbać o ich pielęgnację. Ważnym elementem w ich uprawie jest ich systematyczne nawadnianie, najlepiej przez zanurzenie w wodzie całej doniczki na 15-20 minut. Taki zabieg należy powtarzać co 1-2 tygodnie.
Aby zapewnić storczykom prawidłowy wzrost, warto pamiętać również o nawożeniu, ponieważ niedobór składników odżywczych może doprowadzić do zaniku kwitnienia oraz karłowatości. Doskonałe efekty uzyskuje się dokarmiając storczyki nawozem płynnym Biopon do storczyków - stymuluje on powstawanie pąków kwiatowych i zapewnia zdrowy wygląd liści. Na rynku dostępne są też nawozy Biopon w formie żelu, które dzięki lepszej bioretencji na podłożu są bardzo wydajne, łatwe w dozowaniu oraz dobrze się rozpuszczają w wodzie. Nowością są  Eliksiry Duo do storczyków - dwuskładnikowe preparaty przeznaczone do zasilania i szybkiej regeneracji wszystkich gatunków storczyków. Zalecane w szczególności do kwiatów z problemami, ale mogą być również stosowane profilaktycznie u roślin w dobrej kondycji.

Nawóz zielony na glebach lekkich

Najlepiej posiać:

 • łubin żółty (20-30 g nasion na 1 m2),
 • mieszankę łubinu żółtego i seradeli (18 g łubinu i 3 g seradeli na 1 m2),
 • mieszankę łubinu żółtego i owsa (10 g łubinu i 10 g owsa na 1 m2),
 • mieszankę łubinu żółtego, peluszki i gorczycy (12 g łubinu, 6 g peluszki i 6 g gorczycy na 1 m2),
 • mieszankę peluszki i wyki (15 g peluszki i 15 g wyki na 1 m2).

Nawóz zielony na glebach ciężkich

Zamiast łubinu żółtego można posiać:

 • łubin niebieski,
 • mieszankę łubinu i peluszki (15 g łubinu i 10 g peluszki na 1 m2),
 • facelię (2 g na 1 m2).

Bezpośrednio przed siewem roślin na nawóz zielony, do ziemi możemy dodać 30-60 g Azofoski na 1 m2. Zasilone rośliny wytworzą więcej pędów oraz liści, z których po rozłożeniu powstanie dużo cennej próchnicy.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: materiały prasowe, www.photos.com
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Mimozami jesień się zaczyna...
Mimozami jesień się zaczyna...

Witam! Już jesień, która wcale nie musi być smutna i przygnębiająca - może być pogodna,...

Przeczytaj też:
Nawożenie kwiatów doniczkowych w domu: Jak i czym nawozić domowe rośliny doniczkowe
Nawożenie kwiatów doniczkowych w domu: Jak i czym nawozić domowe rośliny doniczkowe

Aby kwiaty doniczkowe zdrowo rosły i pięknie dekorowały nasze mieszkania, trzeba je ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia