Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Podlewanie roślin, nawożenie roślin > Nawozy naturalne: jak zrobić nawóz zielony
Podlewanie roślin, nawożenie roślin

Nawozy naturalne: jak zrobić nawóz zielony

Łubin

Łubin

Do nawozów naturalnych należą tzw. nawozy zielone. Radzimy, jak zrobić nawóz zielony. Jeśli ziemia jest zbita i mało urodzajna, bo dawno nie była uprawiana – lepiej poczekać z sadzeniem roślin ogrodowych, a zacząć od posiania roślin na nawóz zielony.

Przed założeniem ogrodu, warto wysiać rośliny na nawozy zielone. Gdy rośliny te ulegną rozkładowi, dostarczą próchnicy bogatej w odżywcze związki i poprawią strukturę gleby. Rośliny na nawóz zielony tworzą rozgałęzione systemy korzeniowe, sięgające głęboko w głąb ziemi. Dzieki temu spulchniają glebę.

Na nawóz zielony najlepsze są rośliny motylkowe (łubin, peluszka, seradela, wyka, owies, gorczyca, facelia), ponieważ:

 • ich silne korzenie głęboko spulchniają glebę i wydobywają potrzebne minerały z jej głębszych warstw bliżej powierzchni;
 • pobierają związki mineralne trudno przyswajalne dla innych roślin. Po przykopaniu i rozłożeniu się roślin motylkowych związki te mogą być pobierane przez rośliny ogrodowe;
 • zwiększają zawartość azotu w glebie, ponieważ współżyjące z nimi (na korzeniach) bakterie potrafią wiązać azot z atmosfery.

Wiosną można również stosować mieszanki roślin motylkowych z na przykład facelią, gorczycą i owsem.

>>Przeczytaj też: Nawozy zielone: dlaczego warto je zastosować?

Warto wiedzieć

Prawidłowa pielęgnacja storczyków

Prawidłowa pielęgnacja storczyków

Radzi mgr inż Mariusz Konieczyński - ekspert Bros

Storczyki to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych, które zachwycają swoją różnorodnością i pięknem kolorowych kwiatów. Niestety, są bardzo wrażliwe i wymagające, dlatego należy odpowiednio zadbać o ich pielęgnację. Ważnym elementem w ich uprawie jest ich systematyczne nawadnianie, najlepiej przez zanurzenie w wodzie całej doniczki na 15-20 minut. Taki zabieg należy powtarzać co 1-2 tygodnie.
Aby zapewnić storczykom prawidłowy wzrost, warto pamiętać również o nawożeniu, ponieważ niedobór składników odżywczych może doprowadzić do zaniku kwitnienia oraz karłowatości. Doskonałe efekty uzyskuje się dokarmiając storczyki nawozem płynnym Biopon do storczyków - stymuluje on powstawanie pąków kwiatowych i zapewnia zdrowy wygląd liści. Na rynku dostępne są też nawozy Biopon w formie żelu, które dzięki lepszej bioretencji na podłożu są bardzo wydajne, łatwe w dozowaniu oraz dobrze się rozpuszczają w wodzie. Nowością są  Eliksiry Duo do storczyków - dwuskładnikowe preparaty przeznaczone do zasilania i szybkiej regeneracji wszystkich gatunków storczyków. Zalecane w szczególności do kwiatów z problemami, ale mogą być również stosowane profilaktycznie u roślin w dobrej kondycji.

Nawóz zielony na glebach lekkich

Najlepiej posiać:

 • łubin żółty (20-30 g nasion na 1 m2),
 • mieszankę łubinu żółtego i seradeli (18 g łubinu i 3 g seradeli na 1 m2),
 • mieszankę łubinu żółtego i owsa (10 g łubinu i 10 g owsa na 1 m2),
 • mieszankę łubinu żółtego, peluszki i gorczycy (12 g łubinu, 6 g peluszki i 6 g gorczycy na 1 m2),
 • mieszankę peluszki i wyki (15 g peluszki i 15 g wyki na 1 m2).

Nawóz zielony na glebach ciężkich

Zamiast łubinu żółtego można posiać:

 • łubin niebieski,
 • mieszankę łubinu i peluszki (15 g łubinu i 10 g peluszki na 1 m2),
 • facelię (2 g na 1 m2).

Bezpośrednio przed siewem roślin na nawóz zielony, do ziemi możemy dodać 30-60 g Azofoski na 1 m2. Zasilone rośliny wytworzą więcej pędów oraz liści, z których po rozłożeniu powstanie dużo cennej próchnicy.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: materiały prasowe, www.photos.com
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Róża gałązkowa
Róża gałązkowa

Róża gałązkowa to chyba jeden z moich ulubionych kwiatów. Jest cieżka do ułożenia - układanie z...

Przeczytaj też:
Cyklameny - nawożenie. Dobre nawozy dla kwitnących roślin doniczkowych
Cyklameny - nawożenie. Dobre nawozy dla kwitnących roślin doniczkowych

Cyklameny to popularne rośliny doniczkowe o dekoracyjnych kwiatach. Pielęgnując cyklameny w domu ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia