Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Podlewanie roślin, nawożenie roślin > Nawożenie hortensji - zabieg ważny w pielęgnacji hortensji
Podlewanie roślin, nawożenie roślin

Nawożenie hortensji - zabieg ważny w pielęgnacji hortensji

Hortensja różowa (fot. iStock)

MATERIAŁ PŁATNY
Nawożenie hortensji to ważny zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu krzewy hortensji lepiej rosną i obficie kwitną. Dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować hortensje w ogrodzie. Nawożenie hortensji - dobry nawóz dla hortensji. Jak zmienić kolor kwiatów hortensji?

Hortensje to jedne z popularniejszych kwitnących krzewów, które możemy spotkać w wielu ogrodach. W Polsce największą popularnością cieszą się:

  • hortensje bukietowe,
  • hortensje pnące,
  • hortensje drzewiaste,
  • hortensje ogrodowe.

Hortensje nie są roslinami trudnymi w uprawie. Aby cieszyłay nasze oczy ich efektowne kwiaty, wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad. Wtedy ich uprawa nie sprawi nam żadnych trudności.

Jakie warunki zapewnić hortensjom w ogrodzie

Hortensje nie przepadają za pełnym słońcem, głównie dlatego, że lubią wilgoć i mokre podłoże, a zbyt mocne słońce może je szybko wysuszyć. Najlepsze dla nich będzie miejsce pół cieniste, osłonięte od wiatru. Gleba powinna być cały czas wilgotna, zbyt suche podłoże hamuje rozwój kwiatów. Szczególnie w lecie ważne jest, aby hortensja była regularnie nawadniana, gdyż bardziej narażona jest na wysychanie.
Hortensje potrzebują żyznej gleby z kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynem.

Jak zmieniać kolor kwiatów hortensji

Warto wiedzieć, że zmieniając odczyn pH gleby, możemy modyfikować kolory kwiatów.  Gleba kwaśna (pH 3,5-4,5) spowoduje wybarwienie kwiatów na niebiesko lub niebiesko-fioletowo. Z kolei gleba zasadowa (pH do 5,5) zabarwi kwiaty na kolor intensywny różowy. Biała odmiana hortensji, ze względu na brak antocyjanów (naturalne barwniki pochodzenia roślinnego) nie ulega przebarwieniu.
Bawiąc się kolorami hortensji trzeba mieć na uwadze, aby pH podłoża nie przekraczało 6, ponieważ może spowodować to chlorozę liści. Najbezpieczniej w tym celu skorzystać ze specjalistycznych nawozów przeznaczonych do barwienia hortensji, np. Biopon nawóz barwiący do hortensji niebieskiej, który dzięki wysokiej zawartości siarki wybarwia kwiaty na kolor niebieski lub Biopon nawóz wzmacniający kolor do hortensji różowej i czerwonej, który pogłębia wybarwienie kwiatów i utrwala ich pigmentację, dzięki czemu zyskują one bardziej intensywny i nasycony kolor.

Nawożenie hortensji - dobry nawóz

Poza regularnym podlewaniem, zalecane jest systematyczne nawożenie hortensji, dzięki czemu rośliny staną się silniejsze, zdrowsze i będą obficie kwitły. Do takiego zabiegu najlepiej używać specjalistycznych nawozów do hortensji, które dostępne są w różnych formach, dzięki czemu możemy wybrać dla nas najwygodniejszą. Na rynku dostępne są nawozy granulowane, płynne lub koncentraty do rozpuszczania w wodzie. Jednym z najnowszych rozwiązań w tej dziedzinie są nawozy w żelu, np. Biopon mineralny nawóz w żelu do hortensji. Dzięki gęstej konsystencji nawóz ten jest wyjątkowo wydajny i łatwo przyswajalny przez rośliny oraz wygodny w użyciu. Nie rozpryskuje się przy nalewaniu i umożliwia precyzyjne dozowanie. Przy regularnym stosowaniu stymuluje rozwój pąków, zapewnia długie i obfite kwitnienie oraz piękne wybarwienie kwiatów. W okresie silnego wzrostu zaleca się zasilanie krzewów hortensji nawet co dziesięć-czternaście dni.

Warto wiedzieć

Prawidłowa pielęgnacja storczyków

Prawidłowa pielęgnacja storczyków

Radzi mgr inż Mariusz Konieczyński - ekspert Bros

Storczyki to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych, które zachwycają swoją różnorodnością i pięknem kolorowych kwiatów. Niestety, są bardzo wrażliwe i wymagające, dlatego należy odpowiednio zadbać o ich pielęgnację. Ważnym elementem w ich uprawie jest ich systematyczne nawadnianie, najlepiej przez zanurzenie w wodzie całej doniczki wraz z pędami napowietrznymi na 15-20 minut. Taki zabieg należy powtarzać co 1-2 tygodnie.
Aby zapewnić storczykom prawidłowy wzrost, warto pamiętać również o nawożeniu, ponieważ niedobór składników odżywczych może doprowadzić do zaniku kwitnienia oraz karłowatości. Doskonałe efekty uzyskuje się dokarmiając storczyki nawozem płynnym Biopon do storczyków- stymuluje on powstawanie pąków kwiatowych i zapewnia zdrowy wygląd liści. Na rynku dostępne są również nawozy Biopon w formie żelu, które dzięki lepszej bioretencji na podłożu są bardzo wydajne, łatwe w dozowaniu oraz dobrze się rozpuszczają w wodzie. Nowością są Eliksiry Duo do storczyków - dwuskładnikowe preparaty przeznaczone do zasilania i szybkiej regeneracji wszystkich gatunków storczyków. Zalecane w szczególności do kwiatów z problemami , ale mogą być również stosowane profilaktycznie u roślin w dobrej kondycji.

Cięcie i rozmnażanie hortensji

Hortensje, jak większość kwiatów należy przycinać. Na szczęście nie jest to skomplikowany proces, ponieważ z krzewu usuwa się tylko pędy złamane, zniszczone lub osłabione. Po kwitnieniu należy również usunąć przekwitłe kwiatostany, jednak uważać trzeba, aby nie usunąć pędów, na których zawiązały się już pąki kwiatowe, ponieważ hortensja jest rośliną, która kwitnie na pędach zeszłorocznych, czyli takich, które wyrosły w poprzednim sezonie.

Jeżeli nasze hortensje są zdrowe, okazałe i pięknie kwitną warto je rozmnażać. Najlepiej jest to robić z własnych sadzonek, wtedy mamy pewność, że kolejne kwiaty będą równie piękne. Jak prawidłowo rozmnażać hortensje? Najprościej i najbezpieczniej jest ścinać latem boczne wierzchołki pędów, które  umieszczamy np. w inspekcie do czasu, aż puszczą korzonki.

Za wszystkie te zabiegi nasze hortensje z całą pewnością odwdzięczą się obfitym kwitnieniem i długo będą cieszyć oko pięknym wyglądem.

Autor zdjęć: materiały prasowe
Opracowanie: Na podstawie materiałów firmy BROS
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

kocham deszcz, wreszcie pada

Doczekaliśmy się opadów deszczu i w końcu mamy wodę do podlewania. Trudno cokolwiek zrobić...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia