Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Podlewanie roślin, nawożenie roślin > Kompost i kompostowanie: odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Podlewanie roślin, nawożenie roślin

Kompost i kompostowanie: odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Na kompostownik powinno sie znaleźć miejsce w każdym ogrodzie

Na kompostownik powinno sie znaleźć miejsce w każdym ogrodzie

Kompost to znakomity nawóz naturalny. A do tego każdy może go samodzielnie przygotować w swoim ogrodzie. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące kompostu i kompostowania resztek organicznych.

Co można kompostować? Czy także resztki z gospodarstwa domowego?

Mięso, kości, nabiał, tłuszcze i resztki gotowanych potraw nie powinny być wyrzucane na kompost, ponieważ mogą przyciągać zwierzęta żyjące dziko (także szczury i myszy) oraz nasze domowe. Pozostałe odpady – resztki warzyw i owoców, obierki, skorupki jaj, fusy z herbaty i kawy – można kompostować. Do pryzmy  kompostowej można dodawać papier i karton (opakowania po jajkach, pudełka, rolki po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych). Powinny być one podarte na kawałki albo pogniecione i ułożone tak, by nie tworzyły zbitej i nieprzepuszczalnej warstwy. Do kompostowania nadają się resztki z ogrodu – wyplewione chwasty, skoszona trawa, gałązki drzew i krzewów, ziemia z doniczek, liście.
Nie kompostujemy:

  • chwastów rozmnażających się przez rozłogi, korzenie lub w inny wegetatywny sposób (czyli nie przez nasiona), bo mogą przetrwać pobyt na kompoście i „wrócić” do ogrodu;
  • chwastów z nasionami, bo wykiełkują po użyciu kompostu;
  • chorych roślin;
  • trawy z trawników intensywnie traktowanych chemicznymi środkami ochrony, aby nie wprowadzać do kompostu trujących substancji;
  • zbyt dużej ilości popiołu po paleniu drewnem w kominku, by odczyn całej pryzmy nie stał się zbyt zasadowy;
  • odchodów zwierząt domowych, aby nie zarazić się chorobami odzwierzęcymi.

Czy prawdą jest, że nie kompostuje się skórek cytrusowych?

Plantacje owoców cytrusowych są poddawane bardzo intensywnej ochronie środkami chemicznymi, podobnie jak same owoce przed transportem. Ich skórki mogą więc zawierać wiele niepożądanych związków. Jednak w czasie kompostowania większość szkodliwych substancji ulega rozkładowi, dlatego niewielka ilość skórek cytrusowych może trafić na kompost.

Warto wiedzieć

Prawidłowa pielęgnacja storczyków

Prawidłowa pielęgnacja storczyków

Radzi mgr inż Mariusz Konieczyński - ekspert Bros

Storczyki to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych, które zachwycają swoją różnorodnością i pięknem kolorowych kwiatów. Niestety, są bardzo wrażliwe i wymagające, dlatego należy odpowiednio zadbać o ich pielęgnację. Ważnym elementem w ich uprawie jest ich systematyczne nawadnianie,  najlepiej przez zanurzenie w wodzie całej doniczki wraz z pędami napowietrznymi na 15-20 minut. Taki zabieg należy zabieg należy powtarzać co 1-2 tygodnie.
Aby zapewnić storczykom prawidłowy wzrost, warto pamiętać również o nawożeniu, ponieważ niedobór składników odżywczych może doprowadzić do zaniku kwitnienia oraz karłowatości. Najlepsze efekty uzyskuje się dokarmiając storczyki nawozem płynnym Biopon do storczyków - stymuluje on powstawanie pąków kwiatowych i zapewnia zdrowy wygląd liści. Na rynku dostępne są również nawozy w formie żelu Biopon żel do storczyków, które  dzięki lepszej bioretencji na podłożu są bardzo wydajne, łatwe w dozowaniu oraz dobrze się rozpuszczają w wodzie. Nowością są odżywki dostępne w gotowych do użycia, jednorazowych aplikatorach, np. Biopon eliksir do storczyków.

Czy można kompostować gałęzie?

Tak, jednak rozkładają się one bardzo powoli. Aby przyspieszyć ten proces, należy je przede wszystkim rozdrobnić. Gałęzie, których średnica nie przekracza 2 cm, można kompostować bez rozdrabniania, ale trzeba je pociąć na kawałki długości 30 cm, aby nie utrudniały przerabiania kompostu. Gałęzie mają mało azotu, który jest potrzebny do tego, by proces przetwarzania resztek organicznych przebiegał właściwie. Należy więc zadbać o to, by pozostałe składniki dodawane do kompostu miały wysoką jego zawartość. Dobre są skoszona trawa, gnojówka z pokrzyw, świeże chwasty. Wystarczy je stopniowo dodawać warstwami i wymieszać z rozdrobnionymi gałęziami. Jeżeli w ogrodzie nie ma resztek organicznych, które mogłyby podnieść zawartość azotu w kompoście, można kupić na przykład mączkę rogową i zastosować ją w dawce 3-5 kg/m3 pryzmy kompostowej.

Jakie trzeba spełnić warunki, żeby powstał pełnowartościowy kompost?

Przede wszystkim należy tak komponować i układać pryzmę, aby mikroorganizmy odpowiedzialne za procesy rozkładu miały zapewnione optymalne warunki rozwoju. Dlatego warto:

  • mieszać różnorodne resztki ogrodowe i domowe. Można je podzielić na dwie grupy: „zieloną” – bogatą w azot (świeże chwasty, skoszona trawa, nać warzyw, obierki, resztki owoców i warzyw, młode gałązki po strzyżeniu żywopłotu), oraz „brązową” – bogatą w węgiel (rozdrobnione gałęzie, siano, słoma, karton, papier, zebrane jesienią liście, trociny). Mieszanie odpadów z tych dwóch grup powoduje, że w pryzmie kompostowej zachowany jest odpowiedni stosunek węgla do azotu (najlepiej, jeśli wynosi on 25-30:1), przy którym mikroorganizmy glebowe rozkładają odpadki szybko i efektywnie;
  • zapewnić odpowiednią wilgotność. Rozkład przebiega sprawnie przy wilgotności 45-50 proc. (po ściśnięciu w dłoni kompost zlepia się w bryłkę, ale nie wycieka z niego woda). Przeciętny poziom opadów w naszym kraju zapewnia odpowiednią wilgotność pryzmy, jednak w czasie długiej suszy należy ją polewać wodą, aby działalność mikroorganizmów glebowych nie zamarła. Także jeżeli kompostowany jest suchy materiał (słoma, trociny), kolejne warstwy kompostu warto polewać wodą. Po ich ściśnięciu w dłoni spomiędzy palców nie powinna jednak wypływać woda. Nadmiernemu parowaniu wody z pryzmy zapobiega umieszczenie jej w półcieniu;
  • zapewnić odpowiednią ilość powietrza. Procesy rozkładu mogą być prowadzone przez mikroorganizmy glebowe tylko w obecności tlenu. Jeżeli jest go zbyt mało, odpady gniją, wydzielając nieprzyjemny zapach, zamiast przekształcać się w kompost. Aby zapewnić odpowiednie wietrzenie pryzmy, należy mieszać grubszy materiał (patyki, słoma, rozdrobnione gałęzie, łodygi słoneczników) z drobniejszym (trawa, chwasty, liście drzew, papier), żeby nie dopuścić do ubijania kompostu i tworzenia się nieprzepuszczalnych warstw.

Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, materiały prasowe, www.photos.com, photos.com
Opracowanie: Elżbieta Borkowska-Gorączko; na pytania odpowiadała Joanna Kapusta
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Roboty ogródkowe
Roboty ogródkowe

Bardzo pracowity okres dobiega końca i to nie ze względu na wykonanie wszystkich zaplanowanych...

Przeczytaj też:
Pelargonie i surfinie – jak pielęgnować i nawozić kwiaty balkonowe?
Pelargonie i surfinie – jak pielęgnować i nawozić kwiaty balkonowe?

Pelargonie i surfinie to najpopularniejsze kwiaty balkonowe. Aby obficie kwitły i były ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia