Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Podlewanie roślin, nawożenie roślin

Czym nawozić rośliny? Nawozy mineralne

Różnorodność nawozów mineralnych jest tak duża, że często stojąc przed półką w sklepie, czujemy się bezradni, bo nie wiemy, jaki nawóz wybrać. Jakie nawozy mineralne stosuje się do nawożenia roślin.
Aby rośliny w naszym ogrodzie bujnie kwitły, konieczne jest nawożenie

Aby rośliny w naszym ogrodzie bujnie kwitły, konieczne jest nawożenie

Zalecane dawki nawozów mineralnych podawane są zwykle w przedziale od - do (na przykład 30-60 g/m2). Na glebach ciężkich (gliniastych) i próchnicznych stosuj górną dawkę. Ziemie takie są bardzo chłonne - nawóz zostaje związany przez cząsteczki gleby i rośliny pobierają go w miarę potrzeby.  Na glebach lekkich (piaszczystych) stosuj dolną dawkę. Gleby te wiążą cząsteczki nawozu w znacznie mniejszym stopniu niż poprzednie. Jeśli zastosujesz zbyt dużą ilość nawozu, jego koncentracja wokół korzeni gwałtownie wzrośnie (mogą zostać uszkodzone korzenie i zniszczone żyjące w glebie mikroorganizmy). Następnie z deszczem lub w czasie podlewania nawóz zostanie wypłukany w głąb ziemi, gdzie nie sięgają korzenie i roślina nie będzie miała z niego pożytku. Wokół roślin rabatowych rozsyp nawóz równomiernie na całej powierzchni. Wokół krzewów i drzew rozsyp go koliście, tak jak sięga rzut korony, gdyż właśnie tam pod ziemią znajduje się strefa najmłodszych, najbardziej aktywnych korzeni.

Nawozy mineralne: nawozy specjalistyczne

Skład nawozów specjalistycznych opracowany został dla konkretnych roślin lub grup roślin. Na przykład rośliny, których ozdobą mają być piękne i liczne kwiaty potrzebują dużo fosforu i potasu, te, których ozdobą są liście (na przykład trawa) - potrzebują szczególnie dużo azotu, a różaneczniki i azalie, które lubią kwaśną glebę - związków, które będą ją zakwaszały. Potrzeby te zostały uwzględnione przy opracowywaniu nawozów specjalistycznych, nic zatem dziwnego, że zasilane nimi rośliny bardzo dobrze rosną. W sklepach można kupić nawozy dla: azalii i różaneczników, hortensji, róż, pelargonii, powojników, surfinii, trawników, roślin iglastych, kwiatów balkonowych, kwiatów ogrodowych, roślin żywopłotowych, oraz borówek amerykańskich, truskawek i poziomek, drzew i krzewów owocowych. Niektóre z odżywek poza nawozami mineralnymi zawierają substancje organiczne, przyśpieszające wzrost roślin. Nawozy specjalistyczne mogą być granulowane lub płynne, należy je stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Nawozy mineralne: nawozy wieloskładnikowe

Nawozy wieloskładnikowe to nawozy uniwersalne przeznaczone dla wszystkich roślin. Zawierają potrzebne roślinom makro- i mikroelementy. Stosuje się je wczesną wiosną i powtórnie w drugiej połowie czerwca. Większość nawozów wieloskładnikowych jest granulowana, na przykład: Azofoska, Ekofoska, Flora, Florovit, Fruktus, Ogród 2001. Są też nawozy płynne, na przykład: Florovit, Nowokont, Mikrovit. Można nimi, po odpowiednim rozcieńczeniu, podlewać lub opryskiwać rośliny, gdyż nawozy te są pobierane nie tylko przez korzenie, ale też przez liście.

Nawozy mineralne: nawozy wolno działające

Nawozami wolno dziłającymi można nawozić wszystkie rośliny. Wystarczy je stosować raz na cały sezon wegetacyjny - wiosną. Składniki mineralne zawarte w nawozie przenikają do gleby - w miarę jak są pobierane przez rośliny. Zaletą tych nawozów jest również to, że roślinom nie grozi przenawożenie, bo związki mineralne są ukryte w kapsułkach i do gleby przedostają się powoli, w niewielkich ilościach. Nawozy wolno działające: Osmocote, Plantacote, Pokon Season Comfort, Sierrablen.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Murator
Temat miesiąca
Jesień w ogrodzie: jesienne nawożenie roślin
Jesień w ogrodzie: jesienne nawożenie roślin’

Jesienią także nawozi się rośliny w ogrodzie. Jesienne nawożenie roślin. Podpowiadamy jakie nawozy można stosować jesienią do jesiennego nawożenia roślin.

NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

kocham deszcz, wreszcie pada

Doczekaliśmy się opadów deszczu i w końcu mamy wodę do podlewania. Trudno cokolwiek zrobić...

Przeczytaj też:
Jak nawozić rośliny latem: nawożenie pogłówne
Jak nawozić rośliny latem: nawożenie pogłówne

Nie zapominajmy, że bujnie rozwijające się w ogrodzie rośliny powinny być nawożone ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia