Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Podlewanie roślin, nawożenie roślin

Czym nawozić rośliny? Nawozy mineralne

Różnorodność nawozów mineralnych jest tak duża, że często stojąc przed półką w sklepie, czujemy się bezradni, bo nie wiemy, jaki nawóz wybrać. Jakie nawozy mineralne stosuje się do nawożenia roślin.
Aby rośliny w naszym ogrodzie bujnie kwitły, konieczne jest nawożenie

Aby rośliny w naszym ogrodzie bujnie kwitły, konieczne jest nawożenie

Zalecane dawki nawozów mineralnych podawane są zwykle w przedziale od - do (na przykład 30-60 g/m2). Na glebach ciężkich (gliniastych) i próchnicznych stosuj górną dawkę. Ziemie takie są bardzo chłonne - nawóz zostaje związany przez cząsteczki gleby i rośliny pobierają go w miarę potrzeby.  Na glebach lekkich (piaszczystych) stosuj dolną dawkę. Gleby te wiążą cząsteczki nawozu w znacznie mniejszym stopniu niż poprzednie. Jeśli zastosujesz zbyt dużą ilość nawozu, jego koncentracja wokół korzeni gwałtownie wzrośnie (mogą zostać uszkodzone korzenie i zniszczone żyjące w glebie mikroorganizmy). Następnie z deszczem lub w czasie podlewania nawóz zostanie wypłukany w głąb ziemi, gdzie nie sięgają korzenie i roślina nie będzie miała z niego pożytku. Wokół roślin rabatowych rozsyp nawóz równomiernie na całej powierzchni. Wokół krzewów i drzew rozsyp go koliście, tak jak sięga rzut korony, gdyż właśnie tam pod ziemią znajduje się strefa najmłodszych, najbardziej aktywnych korzeni.

Nawozy mineralne: nawozy specjalistyczne

Skład nawozów specjalistycznych opracowany został dla konkretnych roślin lub grup roślin. Na przykład rośliny, których ozdobą mają być piękne i liczne kwiaty potrzebują dużo fosforu i potasu, te, których ozdobą są liście (na przykład trawa) - potrzebują szczególnie dużo azotu, a różaneczniki i azalie, które lubią kwaśną glebę - związków, które będą ją zakwaszały. Potrzeby te zostały uwzględnione przy opracowywaniu nawozów specjalistycznych, nic zatem dziwnego, że zasilane nimi rośliny bardzo dobrze rosną. W sklepach można kupić nawozy dla: azalii i różaneczników, hortensji, róż, pelargonii, powojników, surfinii, trawników, roślin iglastych, kwiatów balkonowych, kwiatów ogrodowych, roślin żywopłotowych, oraz borówek amerykańskich, truskawek i poziomek, drzew i krzewów owocowych. Niektóre z odżywek poza nawozami mineralnymi zawierają substancje organiczne, przyśpieszające wzrost roślin. Nawozy specjalistyczne mogą być granulowane lub płynne, należy je stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Nawozy mineralne: nawozy wieloskładnikowe

Nawozy wieloskładnikowe to nawozy uniwersalne przeznaczone dla wszystkich roślin. Zawierają potrzebne roślinom makro- i mikroelementy. Stosuje się je wczesną wiosną i powtórnie w drugiej połowie czerwca. Większość nawozów wieloskładnikowych jest granulowana, na przykład: Azofoska, Ekofoska, Flora, Florovit, Fruktus, Ogród 2001. Są też nawozy płynne, na przykład: Florovit, Nowokont, Mikrovit. Można nimi, po odpowiednim rozcieńczeniu, podlewać lub opryskiwać rośliny, gdyż nawozy te są pobierane nie tylko przez korzenie, ale też przez liście.

Nawozy mineralne: nawozy wolno działające

Nawozami wolno dziłającymi można nawozić wszystkie rośliny. Wystarczy je stosować raz na cały sezon wegetacyjny - wiosną. Składniki mineralne zawarte w nawozie przenikają do gleby - w miarę jak są pobierane przez rośliny. Zaletą tych nawozów jest również to, że roślinom nie grozi przenawożenie, bo związki mineralne są ukryte w kapsułkach i do gleby przedostają się powoli, w niewielkich ilościach. Nawozy wolno działające: Osmocote, Plantacote, Pokon Season Comfort, Sierrablen.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Murator
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Usuwanie darni i kopanie...

Pomalutku zaczęliśmy usuwać darń z ziemi. Niestety sparwę utrudniała susza oraz kamieniste podłoże....

Przeczytaj też:
Jak sprawdzić odczyn gleby. Jak pobrać próbki gleby do zbadania pH, przyrządy do badania kwasowości podłoża
Jak sprawdzić odczyn gleby. Jak pobrać próbki gleby do zbadania pH, przyrządy do badania kwasowości podłoża

Odczyn gleby to jeden z najważniejszych czynników w uprawie roślin. Od kwasowości ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia