Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Podlewanie roślin, nawożenie roślin > Cyklameny - nawożenie. Dobre nawozy dla kwitnących roślin doniczkowych
Podlewanie roślin, nawożenie roślin

Cyklameny - nawożenie. Dobre nawozy dla kwitnących roślin doniczkowych

Fiołek alpejski (fot iStock)

MATERIAŁ PŁATNY
Cyklameny to popularne rośliny doniczkowe o dekoracyjnych kwiatach. Pielęgnując cyklameny w domu nie wolno zapominać o ich systematycznym nawożeniu. Poznaj dobre nawozy dla cyklamenów i innych roślin kwitnących w dwóch wygodnych formach - żelu i pałeczek nawozowych.

Cyklameny, zwane też fiołkami alpejskimi, to doniczkowe rośliny kwitnące zimą, które obejmują kilkanaście gatunków w rożnych barwach: od białej przez różową, czerwoną, aż do purpurowej. Największą ozdobą cyklamenów są delikatne kwiatki osadzone na długiej łodyżce. Posadzone w kolorowych doniczkach fiołki alpejskie pięknie ozdabiają mieszkania, balkony i tarasy, a nawet ogrody.

Pielęgnacja cyklamenów w domu

Aby cyklameny jak najdłużej cieszyły nasze oczy, należy o nie odpowiednio zadbać. Te kwiaty lubią dużo światła, jednak zbyt ostre nasłonecznienie może je wysuszyć. Lubią też chłodne powietrze, więc jeżeli w naszym domu jest ciepło, to warto chociaż na noc przestawić doniczki z roślinami w chłodniejsze miejsce.

Fiołki alpejskie są bardzo wrażliwe na podlewanie. Należy uważać, aby nie przelać roślin, bo nadmiar wody może przyczynić się do gnicia bulw. Cyklameny lubią mieć stale wilgotne podłoże, ale nie za mokre, dlatego najbezpieczniej jest przy podlewaniu nalewać wody do podstawki i po paru minutach odlać jej nadmiar. Nie powinniśmy moczyć ani liści, ani kwiatów.

Nawożenie cyklamenów

Cyklameny najlepiej nawozić co dwa tygodnie, stosując odpowiedni nawóz, np. Biopon mineralny nawóz w żelu do roślin kwitnących. Nawozy w żelu dzięki gęstej konsystencji są wyjątkowo wydajne, są też łatwo przyswajalne przez rośliny i wygodne w użyciu. Nie rozpryskują się przy nalewaniu i umożliwiają precyzyjne dozowanie.

Natomiast dla osób bardziej zabieganych, które nie zawsze pamiętają o nawożeniu swoich domowych kwiatów doniczkowych, najlepszym rozwiązaniem będą pałeczki nawozowe, np. Biopon pałeczki do roślin kwitnących. Stosowanie tego typu produktów pozwala na nawożenie roślin raz nawet na kilka miesięcy - wystarczy tylko włożyć odpowiednią ilość pałeczek w ziemię i roślina przez długi czas będzie mogła korzystać z zawartych w nich substancji odżywczych.

Cyklamen to roślina wieloletnia, która kwitnie od jesieni do wiosny, dlatego po przekwitnięciu nie należy jej wyrzucać. Przenosimy kwiatek w chłodne miejsce i podlewamy raz na 5-7 dni, pilnując aby ziemia nie wyschła. Przekwitnięte żółte lub suche kwiaty wyrywamy, nie wycinamy, gdyż pozostałości ogonków mogą gnić. Jeżeli chcemy przesadzać roślinę, najlepiej zrobić to po zakończeniu kwitnienia.

Autor zdjęć: materiały prasowe
Opracowanie: Na podstawie materiałów firmy BROS
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

W barwach narodowych
W barwach narodowych

Ostanio wykonywałam dekoracje na 15 sierpnia, na święto wojska Polskiego. Ślub był cały w barwach...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia