Wielkopąkowiec porzeczkowy – groźny szkodnik porzeczki. Jak zwalczać wielkopąkowca porzeczkowego?

2014-06-18 15:56

Wielkopąkowiec porzeczkowy jest jednym z najgroźniejszych szkodników porzeczki, który żeruje na pąkach. Podpowiadamy jak zwalczać wielkopąkowca porzeczkowego. Poradnik: zwalczanie szkodników porzeczek.

Wielkopąkowiec porzeczkowy
Autor: GettyImages Larwy wielkopąkowca żerują w pąkach porzeczek - powodują, że pąki są nienaturalnie zaokrąglone i powiększone

Żerowanie wielkopąkowca porzeczkowego powoduje znaczne zmniejszenie plonu porzeczek, a nawet może doprowadzić do zlikwidowania plantacji. Zwalczanie tego szkodnika nie jest łatwe i głównie sprowadza się do działań profilaktycznych. Jakie zabiegi w zwalczaniu wielkopąkowca porzeczkowego są najważniejsze?

Spis treści

  1. Wielkopąkowiec porzeczkowy – opis szkodnika
  2. Wielkopąkowiec porzeczkowy - jak zwalczać?

Wielkopąkowiec porzeczkowy – opis szkodnika

Wielkopąkowiec porzeczkowy (Cecidophyopsis ribis) to najmniejszy z roztoczy należący do nadrodziny szpecieli. Szkodnik osiąga wielkość 0,08–0,30 mm, jest więc niewidoczny gołym okiem. Łatwo natomiast można rozpoznać jego obecność po objawach występujących na krzewach porzeczek.

Wielkopąkowiec porzeczkowy (larwy) żyje w pąkach, co prowadzi do ich nienaturalnego powiększenia (nawet kilkukrotnego) i zaokrąglenia. W rezultacie pąki zasychają i mogą się nie otwierać wiosną, a liście są zniekształcone. Szkodnik po pewnym czasie przenosi się na sąsiednie krzewy porzeczek. Okres największej migracji przypada przed i w czasie kwitnienia krzewów porzeczek. Warto również zauważyć, że ataki wielkopąkowca porzeczkowego niosą za sobą ryzyko wystąpienia na porzeczkach niebezpiecznej choroby wirusowej – rewersji.

Wielkopąkowiec porzeczkowy - jak zwalczać?

Wzmożony problem z żerowaniem wielkopakowca porzeczkowego pojawił się po wycofaniu z obrotu skutecznych substancji chemicznych (endosulfan, amitraz i karbosulfan). Większość obecnych działań sprowadza się do profilaktyki i ograniczania strat, chociaż nie tylko. Przy zakładaniu nowej plantacji należy wybierać tylko te odmiany porzeczek, które są odporne na szkodnika (np.’Ceres’) i rewersję czarnej porzeczki (np. ‘Ben Gairn’).

Lustrację krzewów porzeczek należy przeprowadzać od końca marca do końca kwietnia. Porażone części roślin trzeba usunąć i spalić. Po rozwinięciu kwiatów, porzeczki można spryskać preparatem grzybobójczym zawierającym karbendazym, który dodatkowo odstrasza roztocza. Dość dobre rezultaty w walce ze szkodnikiem uzyskuje się opryskując rośliny preparatem Ortus 05 (1–2 razy w sezonie w dawce do 1,5 l/ha) lub olejem jadalnym. Ta druga metoda jednakże jest wprowadzana dopiero od niedawna i wymaga dalszych badań.

PORZECZKI - korale pełni lata. Dlaczego warto je jeść? Co można zrobić z porzeczek?
Sonda
Nie każdy go lubi! Czy Tobie smakuje?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.