Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin > Turkuć podjadek – jak wygląda i jak zwalczać turkucia podjadka
Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

Turkuć podjadek – jak wygląda i jak zwalczać turkucia podjadka

Turkuć podjadek atakuje różne gatunki roślin

Turkuć podjadek to szkodnik roślin, który uszkadza korzenie roślin i młode rośliny. Jak wygląda i rozwija się turkuć podjadek? Dowiedz się, jak zwalczać turkucia podjadka.

Turkuć podjadek (łac. Gryllotalpa gryllotalpa) to owad z rodziny turkuciowatych (Gryllotalpidae). Zaliczany jest do największych owadów w Polsce: osobnik dorosły ma masywne, ciemnobrązowe lub brunatnorudawe ciało, wydłużone, 5–7 cm długości. Przednie odnóża są silne, łopatowate i służą do drążenia podziemnych korytarzy.
Większość życia turkuć podjadek przebywa w ziemi. Larwy wyglądają jak osobnik dorosły, z tym że początkowo są mniejsze i bezskrzydłe. Szkodniki zimują w glebie. Żyją 2–4 lata.

Jak rozwija się turkuć podjadek

Samice w maju i czerwcu składają do 300 jaj w podziemnym gnieździe (na głębokości 10–30 cm). Larwy wylęgają się po 3 tygodniach. By zapewnić więcej ciepła potomstwu, turkuć podgryza korzenie roślin, które usychając tworzą w ziemi tunele dla promieni słonecznych. Samica opiekuje się jajami i młodymi larwami. Starsze drążą korytarze. Linieją do 10 razy. Dojrzałość płciową osiągają po dwóch latach. Jesienią wchodzą głębiej do gleby i pozostają tam aż do maja.

Szkodliwość turkucia podjadka

Larwy i osobniki dorosłe turkucia podjadka żywią się korzeniami roślin. W efekcie podgryzania korzeni, rośliny więdną i zamierają. Szkodnik żeruje również na cebulkach, bulwach i kłączach, a zdarza się, że i na owocach leżących na ziemi. Zjada również dżdżownice, drutowce, pędraki i ślimaki. Jego działanie powoduje największe szkody na młodych roślinach.

Jakie rośliny atakuje turkuć podjadek

Turkuć podjadek jest szkodnikiem wielożernym, atakuje różne gatunki roślin. Żeruje na częściach podziemnych, poczynając od młodych roślin, a kończąc na dużych drzewach.

Jak zwalczać turkucia podjadka

Chemicznie zwalcza się turkucia podjadka preparatami Basudin i Diazinon (okres karencji wynosi 60 dni). Skuteczne jest również zwalczanie naturalne, np. stosując pułapki. Na trasie żerowania szkodnika wkopuje się w glebę słoik lub inne naczynie o gładkich ścianach i wypełnia je częściowo wodą. Jesienią można na głębokość 30–90 cm wkopać obornik, koński nawóz i regularnie (co 2 tygodnie), aż do zamarznięcia ziemi, sprawdzać czy jest tam turkuć, wyrzucając obornik na powierzchnię. Dobry efekt dają mechaniczne zabiegi uprawowe z użyciem brony aktywnej, talerzówki i glebogryzarki. Szkodnik nie znosi zapachu olszy czarnej, więc można w miejscu występowania turkucia kłaść jej gałęzie lub wylewać w rzędach wywar z jej kory.

Autor tekstu: Magdalena Sokołowska
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Pastelowe bukiety
Pastelowe bukiety

Kolejny pudrowy słodziak :) Na bazie róż prima balerina, róży gałązkowej bombastic i...

Przeczytaj też:
Najczęstsze choroby kaktusów. Na co chorują kaktusy i jak je leczyć?
Najczęstsze choroby kaktusów. Na co chorują kaktusy i jak je leczyć?

Kaktusy, choć wydają się bardzo odporne, także mogą chorować. Poznaj najczęstsze choroby ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia