Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin > Trawnik w ogrodzie: najważniejsze choroby traw, czyli co zagraża trawnikowi
Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

Trawnik w ogrodzie: najważniejsze choroby traw, czyli co zagraża trawnikowi

Powodem niekorzystnego wyglądu trawnika są często choroby traw. Poznaj najważniejsze choroby, które mogą atakować trawy na trawniku. Jak zwalczać choroby traw? Problemy z trawnikiem.

Do najważniejszych chorób traw należą:

Pleśń śniegowa to najgroźniejsza choroba. Jej objawy w postaci brunatnych plam w darni wielkości 15-20 cm widoczne są późną jesienią i wiosną. Plamy czasem się łączą. Rano, przy dużej wilgotności darni, widać wokół nich biało-różową grzybnię, a w słoneczne dni – pomarańczowe skupienia zarodników. Wystąpieniu choroby sprzyjają chłodna i wilgotna pogoda lub pokrywa śniegu przy niezamarzniętej glebie, nawożenie azotem wczesną jesienią, wysoka trawa pozostawiona na zimę, a także niezgrabione liście z drzew.

Pałecznica traw także jest chorobą związaną ze śniegiem. Objawia się widocznymi podczas jego topnienia szarobrunatnymi plamami w darni otoczonymi szarą pleśnią. Wewnątrz plamy trawy są posklejane i przylegają do ziemi, a między zamarłymi liśćmi można zauważyć małe, różowo-pomarańczowe lub brunatne zarodniki. Pałecznica występuje w rejonach, gdzie gruba warstwa śniegu zalega ponad dwa miesiące. Najbardziej zagrożone są trawy na trawnikach wysoko koszonych i młode zasiewy
Helmintosporioza traw (brunatna plamistość liści) występuje zwłaszcza na trawnikach obsianych wiechliną łąkową, ale pojawia się też na innych gatunkach traw. Podczas ciepłego lata atakuje liście, powodując powstanie czarnych plam. W okresie chłodnej i wilgotnej pogody (jesienią i wiosną) poraża nie tylko części nadziemne, ale także rozłogi i korzenie. Rośliny zmieniają zabarwienie na brązowe z odcieniem czerwieni i zamierają. Rozwojowi choroby sprzyjają wilgotna darń, zacienienie, niskie koszenie i zbyt silne nawożenie azotem wczesną jesienią.

Czerwona nitkowatość traw i różowa plamistość trawników często występują razem. Grzyb będący przyczyną czerwonej nitkowatości wytwarza czerwoną grzybnię w postaci nitek wyrastających z porażonych liści, a ten odpowiedzialny za różową plamistość pokrywa powierzchnię liścia błonistą, różową grzybnią. W darni pojawiają się nieregularne plamy różnej wielkości. Zależnie od pogody mają barwę od słomkowej (w czasie suszy) do czerwonej lub lekko różowej (przy dużej wilgotności darni). Choroby te zagrażają trawnikom niedożywionym, których wolny wzrost jest spowodowany szczególnie niedoborem azotu.

Mączniak prawdziwy traw atakuje trawniki rosnące w cieniu. Objawia się białym, mączystym nalotem na liściach (są to skupienia zarodników). Silnie porażone liście żółkną i z czasem zasychają, powodując rozrzedzenie darni. Najbardziej podatna na tę chorobę jest wiechlina łąkowa. Oprócz zacienienia wpływ na nasilenie choroby mają duże zagęszczenie darni, szczególnie w pierwszym roku po siewie trawnika, i przenawożenie azotem.

Zgorzel fuzaryjna traw pojawia się latem. Powoduje placowe zamieranie traw. Plamy mogą mieć różną postać – kół, smug, pierścieni ze zdrowymi roślinami w centrum. Porażone rośliny mają czarne korzenie i rozłogi. Chorobie sprzyjają wysoka temperatura i susza, zwłaszcza jeśli darń wcześniej była narażona na wilgoć (ulewne deszcze lub nadmierne i nieregularne podlewanie). Wysokie dawki azotu zastosowane przed nastaniem suszy letniej zwiększają podatność traw na tę chorobę.

Rizoktonioza traw to choroba wszystkich gatunków traw. Występuje podczas upalnego i wilgotnego lata. W darni pojawiają się plamy, smugi lub pierścienie wielkości od kilku centymetrów do metra. Mają one brunatną barwę z wyraźną ciemniejszą i wilgotną krawędzią. Grzyb wywołujący chorobę żyje w glebie lub warstwie filcu jako saprofit, nie porażając traw. Jednak kiedy temperatura wzrośnie do 30 st.C w dzień i ponad 20 st.C w nocy, atakuje osłabione rośliny. Uszkadza liście, korzenie i rozłogi. Nasileniu choroby sprzyja zbyt silne nawożenie azotem przed nastaniem upałów oraz nagromadzony filc utrzymujący wilgoć.

Rdze traw pojawiają się na trawnikach późnym latem i jesienią. Pokrywają liście żółtymi lub pomarańczowymi skupieniami zarodników, w późniejszym okresie mogą pojawiać się zarodniki brunatnoczarne. Silnie zaatakowane liście zasychają. Większe szkody rdze powodują na trawnikach rzadko i wysoko koszonych z dominacją wiechliny łąkowej. Atakują trawy słabe, których wzrost został zahamowany suszą lub brakiem nawożenia azotowego.

Czarcie kręgi – tak nazwano chorobę wywoływaną przez liczne gatunki grzybów kapeluszowych, które w darni rosną w kręgach lub ich częściach. Największy problem sprawia grzyb Marasmius oreades. Powoduje hydrofobię gleby (nie przepuszcza ona wody) i wypadanie traw. Walka z nim jest trudna. Inne grzyby pojawiają się okresowo i z reguły nie uszkadzają darni. Powodem występowania kręgów może być obecność w glebie nierozłożonych składników organicznych, duża zawartość filcu oraz braki w nawożeniu i podlewaniu trawnika.

Autor tekstu: dr hab. Maria Prończuk - fitopatolog, pracownik naukowy
Autor zdjęć: photos.com
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Zima - nie zima.
Zima - nie zima.

Koniec stycznia a tu czort wie co jest - teoretycznie powinna być zima a w praktyce...? Sniegu...

Przeczytaj też:
Wiosenne opryskiwanie drzew i krzewów owocowych
Wiosenne opryskiwanie drzew i krzewów owocowych

Walkę z chorobami i szkodnikami na roślinach sadowniczych powinno się rozpocząć już ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia