Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin > Szkodniki roślin ozdobnych. Rozpoznajemy jakie szkodniki zaatakowały rośliny - objawy żerowania
Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

Szkodniki roślin ozdobnych. Rozpoznajemy jakie szkodniki zaatakowały rośliny - objawy żerowania

Mszyce na nasturcji

Jeśli uważnie obserwuje sie rośliny w ogrodzie, można zobaczyć, że czasem dzieje się z nimi coś złego: być może zostały zaatakowane przez szkodniki roślin. Jeśli w porę zauważy się niepokojące objawy, jest szansa na uratowanie roślin. Jak rozpoznać, jakie szkodniki zaatakowały rośliny? Objawy żerowania szkodników.

Tarczki na liściach i pędach

Jeśli zauważysz tarczki na pędach i liściach, to rośliny zaatakowane zostały przez czerwce. Te szkodniki szybko się rozmnażają i są trudne do zwalczenia. Wysysają z liści soki, hamują ich wzrost, powodując powstawanie nekroz i obumieranie pędów. Wydzielają rosę miodową – pożywkę dla sadzaków. Czerwce dzielą się na wełnowce (pokryte białym wełnianym nalotem), miseczniki (wypukłe tarczki) i tarczniki (płaskie blaszki).

Wygryzione w liściach dziury

Gdy zobaczysz w liściach wygryzione dziury, to winowajcami mogą być chrząszcze, gąsienice motyli, larwy błonkówek lub ślimaki.
Chrząszcze – dorosłe zjadają liście, a ich larwy wygryzają dziury i zjadają młode liście, pędy oraz korę. Zaatakowane rośliny gorzej rosną, są mniej odporne na choroby, a młode mogą zamierać.
Gąsienice motyli, larwy błonkówek – bywają bardzo żarłoczne. Niektóre żerują wewnątrz pędów, w liściach, inne ogryzają liście aż do nerwów. Jeżeli występują razem, mogą pozbawić roślinę liści i przyczynić się do jej zamierania.
Ślimaki wygryzają dziury w liściach i kwiatach, czasem zjadają nawet całe młode egzemplarze. Największe spustoszenie sieją ślimaki nagie – pomrowy i śliniki, które żerują w nocy.

Zniszczone korzenie roślin

Gdy korzenie roślin zostały zniszczone, to powodem jest żerowanie w ziemi larw chrząszczy. Najgroźniejsze są żółtobrązowe drutowce, larwy sprężyków, pędraki – larwy chrabąszczy – oraz podobne do nich larwy chrząszczy opuchlaków. Żyją w glebie nawet do kilku lat, żerują w strefie korzeniowej roślin – do 20 cm głębokości, choć niektóre zimują znacznie głębiej. Podgryzają korzenie i szyjki korzeniowe, drążą korytarze wewnątrz cebul, bulw, pędów oraz korzeni. Występując masowo, mogą powodować więdnięcie, a nawet zamieranie młodych nasadzeń oraz poważne osłabienie roślin wieloletnich, żerują też pod trawnikami, powodują ich żółknięcie i zasychanie.

Zwinięte liście

Jeśli liście są zwinięte, to roślina zaatakowana została najpewniej przez nimułkę, tukarza, zwójkę. Szkodniki te (larwy chrząszczy i gąsienice motyli) nadgryzają nerwy liścia, a gdy ten więdnie, zwijają go, tworząc sobie wewnątrz gniazdo. Najgroźniejsze potrafią całkowicie wyjeść liście wewnątrz krzewów.

Plamy na liściach

Plamy na liściach świadczą o zaatakowaniu rosliny przez mączliki, przędziorki, wciornastki lub skoczki.
Mączliki to niewielkie uskrzydlone owady, które wysysają sok z liści. Roznoszą też chorobę powodującą zamieranie pąków kwiatowych. Atakują szczególnie wtedy, gdy jest ciepło i sucho. Opanowane przez nie liście pokrywają się żółtymi plamami i spadzią, na której rozwijają się grzyby sadzakowe. Z czasem liście żółkną, zasychają i opadają.
Przędziorki
to drobne i niewidoczne gołym okiem roztocza. Ich obecność zdradza pajęczynka na spodniej stronie liści oraz miejscowo przebarwione liście, które brunatnieją, później zasychają i opadają. Rozwojowi przędziorków sprzyjają suche powietrze i ciepło.
Wciornastki
to drobne owady, które wyglądają jak przecinek. Objawami ich żerowania są srebrzyste plamki na liściach i pędach oraz czarne grudki odchodów. Żerują w pąkach i młodych liściach, choć niszczą także kwiaty. Hamują wzrost roślin i przenoszą groźne dla nich choroby wirusowe. Lubią ciepło i suche powietrze.
Skoczki
– na liściach wzdłuż głównego nerwu pojawiają się białe plamki, z czasem całe liście bieleją i opadają. Skoczki żerują na spodniej stronie blaszek liściowych, wysysają sok i przenoszą groźne dla roślin choroby wirusowe. Ich sposób poruszania przypomina skakanie.

Zniekształcone liście i pędy

Jeśli zauważymy zniekształcone liście i pędy, to rośliny opanowały mszyce lub ochojniki.
Mszyce to małe i bardzo szkodliwe owady, które żerują gromadnie, wysysając soki z młodych pędów, owoców, kwiatów i liści. Hamują wzrost roślin, powodują
ich przebarwienia i usychanie. Wydzielają bogatą w cukry i chętnie zbieraną przez mrówki spadź, na której rozwijają się grzyby sadzakowe. Roznoszą choroby wirusowe.
Ochojniki zaliczane są do mszyc i prowadzą podobne życie. Porażone pędy pokrywają się białym wełnistym nalotem woskowym. Wiosną tworzą szyszkowate narośla, wewnątrz których rozwijają się larwy. Efektem ich żerowania jest żółknięcie i opadanie igieł, a nawet zamieranie roślin.

Autor zdjęć: Agnieszka Mike-Jeziorska
Opracowanie: redakcja serwisu
Źródło: Super Express - Jak przygotować działkę i ogród do sezonu
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Zaczynamy nowy sezon

Zasiałam w doniczkach i skrzynkach różne warzywa i kwiaty na rozsady. Seler, Por, Majeranek,...

Przeczytaj też:
Najczęstsze choroby kaktusów. Na co chorują kaktusy i jak je leczyć?
Najczęstsze choroby kaktusów. Na co chorują kaktusy i jak je leczyć?

Kaktusy, choć wydają się bardzo odporne, także mogą chorować. Poznaj najczęstsze choroby ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia