Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

Szkodniki jabłoni: jakie szkodniki atakują drzewa jabłoni i jak je zwalczać

Poznaj najczęściej występujące szkodniki jabłoni. Jakie szkodniki atakują drzewa jabłoni i jabłka. Zwalczanie szkodników jabłoni.

Szkodniki jabłoni: kwieciak jabłkowiec

Niewielkie chrząszcze składają jaja w nabrzmiewające pąki kwiatowe jabłoni. Larwy wyjadają wnętrze pąków, które zasychają.  Aby skutecznie zwalczyć kwieciaka należy opryskać pąki tuż przed ich pękaniem lub w czasie ich pękania jednym z preparatów – Decis, Fastac, Karate Zeon.

Szkodniki jabłoni: owocnica jabłkowa i owocówka jabłkóweczka

Owocnica jabłkowa to niewielka muchówka a owocówka to mały motyl. Larwy tych owadów powodują robaczywienie jabłek. Owocnicę należy zwalczać w okresie pojawiania się pierwszych larw (pod koniec opadania pąków kwiatowych) stosując jeden z preparatów Actara, Calypso (zwalczają także mszyce). Owocówkę zwalcza się tymi samymi preparatami w okresie gdy jaja znajdują się w fazie „czarnej główki”. Dokładny temin zwalczania obu szkodników ustala się na podstawie obserwacji odłowu dorosłych osobników na białych tablicach lepowych (owocnica) lub pułapek feromonowych (owocówka).

Szkodniki jabłoni: przędziorki

To bardzo małe szkodniki nazywane czerwonymi pajączkami. Żerują gromadnie po spodniej stronie liści. W wyniku żerowania na górnej stronie blaszki liściowej pojawiają się drobne, żółtawe plamki, które z czasem zlewają się ze sobą, a całe liście żółkną, brązowieją, a nawet opadają. Zwalczamy je opryskując drzewo preparatem Apollo, Magus lub Ortus (ogranicza także występowanie innego szkodnika jabłoni - podskórnika jabłoniowego)

Szkodniki jabłoni: mszyce i miodówki

Mszyce i larwy miodówek żerują na młodych pąkach, szypułkach kwiatowych oraz na ogonkach liściowych młodych liści. Wysysanie soków powoduje podwijanie brzegów liści i wyginanie pędów, wpływając na zahamowanie wzrostu. Mszyce i miodówki wydzielają lepką spadź sklejającą liście oraz pąki kwiatowe, które nie rozkwitają, usychają i opadają. Zwalczanie mszyc przeprowadzamy tuż po pojawieniu się większych kolonii stosując jeden z preparatów – Decis, Fastac, Karate Zeon, Calypso, Mospilan, Pirimor. Zwalczanie miodówek polega na opryskiwaniu drzew pod koniec pękania pąków lub na samym początku zielonego pąka, stosując te same preparaty co w przypadku mszyc.

Szkodniki jabłoni: namiotnik jabłoniowy

Szkodnikami są larwy niewielkiego motyla, zjadające liście. Są białe, podłużne i mają ciemną główkę. Pod koniec maja lub na początku czerwca gąsienice przepoczwarczają się w białym kokonie. Szkodnika zwalcza się przed kwitnieniem jabłoni, na początku występowania gąsienic jednym z preparatów – Runner, SpinTor, Steward.

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: photos.com
Roślina tygodnia RSS
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Wiosna, ach to TY :)
Wiosna, ach to TY :)

Wiosennie zrobiło się w naszej pracowni florystycznej. Wyczekujemy niecierpliwie słonecznych dni i...

Przeczytaj też:
Naturalne preparaty ochrony roślin: gnojówki i wyciągi z roślin
Naturalne preparaty ochrony roślin: gnojówki i wyciągi z roślin

W ogrodzie ekologicznym nie powinno sie stosować chemicznych środków ochrony roślin. Najlepiej ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia