Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin > Świerk. Brunatnienie (brązowienie) igieł świerka - choroba roślin
Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

Świerk. Brunatnienie (brązowienie) igieł świerka - choroba roślin

Brunatnienie igieł świerka to bardzo groźna choroba roślin nazywana także opadziną igieł świerka. Objawy i zwalczanie brunatnienia igieł świerka.

Brunatnienie igieł świerka to choroba roślin powodowana przez grzyb Rhizosphera kalkhoffii. Patogen ten atakuje praktycznie wszystkie gatunki świerków. Jakie są objawy brunatnienia igieł świerka. Jak zwalczać brunatnienie igieł świerka?

Brunatnienie igieł świerka: objawy

Objawy są bardzo charakterystyczne – początkowo widoczne tylko na najniższych pędach, ale szybko przenoszą się ku górze. Najczęściej chorobie ulegają igły szczytowych partii pędów. Na igłach powstają żółte plamki, które szybko się powiększają i obejmują całą powierzchnię igieł. Plamki z czasem brązowieją, co prowadzi do zasychania i opadania igieł. Grzyb zimuje w opadłych igłach i z nich infekuje roślinę na wiosnę. Choroba pojawia się rok po roku i powoduje coraz większe spustoszenie w igliwiu świerka. Na drzewach widoczne są całe powierzchnie pozbawione igieł, co powoduje, że rośliny są znacznie słabsze i podatne na inne infekcje i szkodniki.

Brunatnienie igieł świerka: zwalczanie

Brunatnienie igieł świerka zwalcza się tuż po zauważeniu pierwszych objawów, zwykle na przełomie maja i czerwca, stosując preparaty chemiczne, np. Topsin lub Dithane NeoTec. Zabieg powtarzamy 2-3-krotnie w odstępach co 10-14 dni. W miarę możliwości opryskiwac należy nie tylko porażone miejsca, ale całe rośliny. W przypadku wysokich drzew może to być utrudnienie, ale opryskiwanie to jedyna metoda zwalczania tej choroby. Na świerku białym ‘Conica’ choroba ta bardzo często bywa mylona z objawami powodowanymi przez przędziorki. W wyniku żerowania tych szkodników igły również żółkną, brązowieją i opadają.

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: photos.com
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Pastele raz jeszcze
Pastele raz jeszcze

To jest ciekawe połączenie dwóch stylów- boho i elegancji. Nie jest to typowo polny...

Przeczytaj też:
Komary w ogrodzie, na balkonie i tarasie – jak się ich pozbyć?
Komary w ogrodzie, na balkonie i tarasie – jak się ich pozbyć?

Komary to jedne z najbardziej znienawidzonych i uciążliwych owadów. Obecność komarów w ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia