Skoczek różany - groźny szkodnik róż. Jak zwalczyć skoczka różanego

2015-07-14 14:52

Skoczek różany to jeden ze szkodników roślin, który artakuje krzewy róż. skoczek różany wysysając sok z lisci róży powoduje, że liście matowieją, stają się szare, żółkną, więdną i przedwcześnie opadają. Podajemy sposoby zwalczania skoczka różanego.

roze-nawozenie
Autor: photos.com

Skoczek różany (łac. Typhlocyba rosae, syn. Edwardsiana rosae) to owad z rodziny skoczkowate (Jassidae). Ma wydłużone ciało o barwie jasnokremowej i długości 3-3,5 mm, skrzydła są nieco dłuższe od ciała. Jaja podłużne, białawe o długości 0,62 mm. Larwy skoczka różanego są jasnokremowe i bardzo ruchliwe.

Biologia skoczka różanego

Zimują jaja pod skórą jednorocznych, dwuletnich pędów i w szczelinach kory. Larwy pierwszego pokolenia  lęgną się w maju na różach. Żerują na dolnej stronie liścia, początkowo wzdłuż nerwu głównego później na całej blaszce. Podczas rozwoju larw trwającego 17-24 dni, linieją 5 razy. W czerwcu  pojawiają się dorosłe osobniki, z których część składa jaja do nerwów liściowych róż, a część na liście jabłoni i grusz. Tu rodzi się drugie a w sprzyjających warunkach trzecie pokolenie, które wraca na róże we wrześniu i do października składa jaja.

Jak szkodzi roślinom skoczek różany

Larwy i osobniki dorosłe, głównie z pokolenia wiosennego nakłuwają liście i wysysają soki. W tym miejscu tworzą się jasne, później żółknące plamki, które przy silnym porażeniu zlewają się tworząc mozaiki. Liście matowieją, są szare, żółkną, więdną i przedwcześnie opadają. Dość duże szkody wyrządza na drzewach i krzewach owocowych, zwłaszcza w szkółkach, gdzie na liściach można zobserwować szarawe, żółknące plamki. Skoczek różany głównie żeruje na różach , jabłoniach, gruszach, śliwach i krzewach owocowych.

Zwalczanie skoczka różanego

  • Zwalczanie chemiczne. Zwalczamy larwy i osobniki dorosłe preparatami np. Decis 25EC, Fastac 100EC, Owadofas,  Karate Zeon 050CS, Sumi-Alpha 050EC.
  • Zwalczanie naturalne. Należy regularnie kontrolować rośliny od maja. Przy małej ilości występowania szkodnika można zwalczać mechanicznie, zgniatając go przez liście. Ale przy dużym nasileniu należy pędy wyciąć i zniszczyć. W przypadku pojawiania się szkodnika w tym samym miejscu często pomaga przesadzenie róży.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.