Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin > Przędziorki na drzewach owocowych: jak je rozpoznać i jak zwalczać
Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

Przędziorki na drzewach owocowych: jak je rozpoznać i jak zwalczać

Przędziorki to szkodniki roślin, które żerują na różnych gatunkach roślin. Wśród roślin atakowanych przez przędziorki są drzewa owocowe. Jak sprawdzić, czy na drzewach owocowych są przędziorki i jak je zwalczać. Przędziorki na drzewach owocowych: objawy żerowania i zwalczanie.

Przędziorki to niewielkie roztocza (dorosłe osobniki mają 0,26–0,6 mm długości), które żerują najczęściej na spodniej stronie liści. Przędziorki żywią się sokiem komórkowym, a na rośliny żywicielskie przenoszone mogą być przez wiatr. Z drzew owocowych najchętniej zasiedlają jabłoń i śliwę, jednak to typowe polifagi i można je obserwować na wielu innych drzewach, krzewach owocowych i roślinach jednorocznych. Rzadko powodują zamieranie zaatakowanych roślin, jednak silnie zaatakowane drzewa owocowe słabiej asymilują, przez co słabiej kwitną i owocują.

Gatunki przędziorków na drzewach owocowych

Z rodziny przędziorkowatych (Tetranychidae) na drzewach owocowych najczęściej spotykane są:

  • przędziorek owocowiec (Panonychus ulmi),
  • rubinowiec owocowiec (Bryobia rubrioculus Schenten),
  • przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae),
  • przędziorek głogowiec (Tetranychus viennensis).

Dwa pierwsze gatunki zimują w postaci czerwonorudawych jaj średnicy 0,16 mm, składanych w złożach w zagłębienia krótkopędów. U przędziorka chmielowca i przędziorka głogowca zimują zapłodnione samice w szczelinach kory.

Objawy żerowania przędziorków

Liście, na których żerują przędziorki, szarzeją , następnie placowo żółkną, począwszy od przestrzeni między nerwami. Żółte plamy najczęściej zlewają się, a na powierzchni liścia czasami można zaobserwować delikatną pajęczynkę. Ostatecznie liście mogą brązowieć i zasychać, jednak w tak zaawansowanym stadium możemy mieć kłopot z ich zwalczeniem. Warto zatem systematycznie obserwować nasze rośliny, przeprowadzając regularne lustracje.

Warunki sprzyjające rozwojowi przędziorków

Nasilenie występowania przędziorków w danym sezonie zależy od kilku czynników:

  • warunków pogodowych – przędziorki preferują upalną i suchą pogodę,
  • przebiegu zimy – liczba jaj zimowych lub zimujących samic, którym udało się przetrwać zimę,
  • wcześniej użytych środków ochrony roślin – do masowego wystąpienia tych szkodników w ogrodzie przyczynia się stosowanie nieselektywnych chemicznych środków ochrony roślin, które zwalczają wrogów naturalnych przędziorków, np. dobroczynka gruszowego.

Lustracje drzew owocowych na obecność przędziorków

Lustracje (czyli przegląd) drzew owocowych na obecność przędziorków przeprowadza się w trzech terminach: w okresie bezlistnym, na początku i pod koniec kwitnienia oraz w drugiej połowie lipca. W okresie bezlistnym przeprowadza się lustrację na obecność zimujących jaj przędziorka owocowca i rubinowca owocowca. W tym celu należy przejrzeć losowo wybrane 2–3-letnie pędy. Próg szkodliwości to występowanie grup jaj o średnicy powyżej 0,5 cm. Na początku i pod koniec kwitnienia należy przejrzeć losowo wybrane rozety liściowo-kwiatowe na obecność ruchomych form przędziorków. Próg szkodliwości to średnio 3 i więcej przędziorków na liść. W drugiej połowie lipca należy przejrzeć losowo wybrane rozety liściowo-kwiatowe na obecność ruchomych form przędziorków. Próg szkodliwości to średnio 7 i więcej przędziorków na liść.

Zwalczanie przędziorków na drzewach owocowych

Przy niewielkiej obecności szkodnika (poniżej progu szkodliwości) ochrona chemiczna nie jest konieczna. Jeśli jednak zaobserwujemy na drzewach owocowych duże skupiska jaj zimowych, można wykonać zabieg przed kwitnieniem, stosując preparat zawierający olej parafinowy zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania.
W przypadku zaobserwowania przędziorków (przekroczenia progu szkodliwości) w późniejszych lustracjach, po kwitnieniu można wykonać zabieg odpowiednim akarycydem zgodnie z etykietą-instrukcja stosowania, szczególną uwagę zwracając na jakie stadia rozwojowe działa preparat (jaja, larwy czy osobniki dorosłe). Niezależnie od wybranego preparatu, należy dobrze nanieść ciecz użytkową na chronioną roślinę, zwracając uwagę na spodnią część liści oraz zachować okres karencji.
Biologiczną metodą walki z przędziorkami jest wprowadzenie do upraw wrogów naturalnych tych szkodników, np. dobroczynka gruszowego (Typhlodromus pyri).

Autor tekstu: A. Jurkowski
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Wiosna !
Wiosna !

No, już prawie ;) W moich bukietach już gości wiosna, bo tak bardzo nie mogę się jej doczekać... A...

Przeczytaj też:
Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie
Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie

Soda oczyszczona znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, domowej apteczce czy w ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia