Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin > POMIDORY CHOROBY. Najczęstsze choroby pomidorów gruntowych - objawy i zwalczanie
Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

POMIDORY CHOROBY. Najczęstsze choroby pomidorów gruntowych - objawy i zwalczanie

Pomidory choroby: objawy i zwalczanie. Zobacz, jakie są najczęstsze choroby pomidorów uprawianych w ogrodzie (zaraza ziemniaka, mączniak prawdziwy pomidora, szara pleśń na pomidorach).

Pomidory choroby: poradnik. Pomidory to bardzo popularne warzywa uprawiane w gruncie w przydomowych warzywnikach. Niestety są porażane przez różne choroby, a ich lista jest długa. Podpowiadamy jak rozpoznać najczęściej choroby pomidorów oraz czym je skutecznie zwalczać? Warto pamiętać, aby nie uprawiać pomidorów rok po roku po sobie oraz w bliskim sąsiedztwie papryki lub ziemniaków, ani na stanowisku po tych roślinach.

Pomidory choroby: zaraza ziemniaka

Choroby pomidorów objawy: zaraza ziemniaka. Wbrew swojej nazwie to najgroźniejsza choroba pomidora (jest on spokrewniony z zieminakiem). Zaraza ziemniaka jest szczególnie groźna w chłodne i deszczowe lata. Pierwsze infekcje tej choroby pomidora widoczne są już w czerwcu. Na liściach pomidorów pojawiają się szybko roztrastające się szare plamy. Nerwy liściowe i pędy czernieją i zamierają. Podobne plamy pojawiają się także na owocach. Przy dużej wilgotności na plamach pojawia się biały nalot.

Choroby pomidorów zwalczanie: zaraza ziemniaka. Porażone zarazą ziemniaka pomidory zamierają w ciągu kilku dni. Od pojawienia się pierwszych objawów choroby pomidory należy opryskać fungicydami – Amistar (zwalcza także szarą pleśń), Bravo, Gwarant, Previcur lub Timorex Gold (zwalcza także mączniaka prawdziwego pomidora).

Pomidory choroby: mączniak prawdziwy pomidora

Choroby pomidorów objawy: mączniak prawdziwy pomidora. Objawy porażenia pomidora mączniakiem prawidzywm widoczne są w postaci białego naloty, najpierw są to białe plamki na górnej stronie liścia, które szybko zlewają się ze sobą i stopniowo pokrywają cały liść. Biały nalot może pojawić się także na ogonkach liściowych i pędach pomidorów. Ta choroba pomidorów sukcesywnie przemieszcza się od dołu do góry rośliny. Zarodniki przemieszczają się z prądem powietrza zarażając sąsiednie rośliny.

Choroby pomidorów zwalczanie: mączniak prawdziwy pomidora. Zwalczanie rozoczynamy już w momencie zauważania pierwszych drobnych plamek na liściach pomidorów. Stosujemy fungicydy Tiowol, Topsin (zwalcza również szarą pleśń), Nimrod lub Timorex Gold (zwalcza także zarazę ziemniaka).

Pomidory choroby: szara pleśń na pomidorze

Choroby pomidorów objawy: szara pleśń na pomidorze. Grzyb poraża najczęściej resztki okwiatu, szypułki kwiatowe oraz miejsca po oberwanych liściach. Na łodygach pomidorów tworzą się szare, stopniowo powiększające się plamy, pokryte są charakterystycznym białym nalotem. Roślina bardzo często zamiera powyżej porażenia. Związki owoców i same owoce gniją od piętki. Tej chorobie pomidorów sprzyjają długotrwałe opady oraz duże zagęszczenie roślin.

Choroby pomidorów zwalczanie: szara pleśń na pomidorze. Zabieg opryskiwania powinno się wykonać zapobiegawczo lub bezpośrednio po zauważeniu pierwszych objawów szarej pleśni na pomidorach jednym z preparatów Amistar (zwalcza także zarazę ziemniaka), Dithane NeoTec, Polyram, Switch, Topsin (zwalcza również mączniaka prawdziwego pomidora).

zaraza ziemniaczana

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Kwiaty w kościele
Kwiaty w kościele

Jakie kwiaty do kościoła? Kolorystyka najlepiej biała, lub neutralna ale jakie gatunki wybrać, aby...

Przeczytaj też:
Opryski warzyw pod osłonami
Opryski warzyw pod osłonami

Uprawa warzyw pod osłonami jest znacznie skuteczniejsza od polowej. Warzywa można siać ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia