Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin > Owocowe mumie: co to jest i czy należy je usuwać?
Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

Owocowe mumie: co to jest i czy należy je usuwać?

Tuż po zauważeniu na drzewie mumii owocowych, należy je bezwzględnie zebrać i zniszczyć

Tuż po zauważeniu na drzewie mumii owocowych, należy je bezwzględnie zebrać i zniszczyć

Zdarza się, że po zbiorze owoców i opadnięciu liści na gałęziach drzewach owocowych pozostają zeschnięte, poczerniałe mumie. Przeczytaj czym są mumie owocowe i czy należy je usuwać z drzew owocowych. Choroby drzew owocowych.

Drzewa owocowe, takie jak grusze, jabłonie, morele, brzoskwinie, śliwy, czereśnie czy wiśnie, są często atakowane przez różne choroby. Na roślinach tych widoczne są wtedy ich objawy, na przykład rozmaite plamy na liściach czy owocach. Na dojrzewających owocach czasem pojawiają się brunatne, gnilne plamy, które powiększają się i obejmują stopniowo cały owoc. Większość porażonych owoców opada, jednak część z nich pozostaje na drzewie do następnego sezonu w postaci poczerniałych, zeschniętych i zdeformowanych mumii.

Czy mumie owocowe są oznaką choroby?

Mumie owocowe tworzą się przy wielu groźnych chorobach drzew owocowych, między innymi brunatnej zgniliźnie drzew ziarnkowych, parchu jabłoni, gruszy, brzoskwini oraz brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych (moniliozie), która atakuje najczęściej  wiśnie i czereśnie, rzadziej śliwy, brzoskwinie i morele.

Czy mumie owocowe są groźne i czy trzeba je usuwać?

Mumie owocowe są na tyle twarde, że ich rozkład następuje dopiero w kolejnym sezonie. Całą zimę spędzają wisząc na gałęziach lub leżąc pod drzewami. Na wiosnę stają się jednak pierwotnym źródłem choroby (zimujący w nich patogen zaczyna się rozwijać i rozprzestrzeniać), dlatego tuż po ich zauważeniu, należy je bezwzględnie zebrać i zniszczyć! Dzięki temu wiosną zarodniki grzyba, znajdujące się w mumii, nie porażą nowych pędów i owoców.
Jeśli zauważymy na drzewach owocowych w naszym ogrodzie mumie, będzie to dla nas cenna informacja, iż w kolejnym sezonie powinniśmy zachować szczególną ostrożność i obserwować nasze drzewa, szukając na nich pierwszych objawów choroby.

owocowe-mumie

Zdarza się, że na gałęziach drzewach owocowych pozostają zeschnięte, poczerniałe mumie owocowe

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: photos.com
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Kompozycje nagrobne
Kompozycje nagrobne

Zbliżają się zaduszki... A my zbieramy zamówienia na kompozycje nagrobne. Można wykonać taką...

Przeczytaj też:
Tuje w ogrodzie: dlaczego tuje żółkną, brązowieją i usychają – najważniejsze przyczyny
Tuje w ogrodzie: dlaczego tuje żółkną, brązowieją i usychają – najważniejsze przyczyny

Tuje (żywotniki) to jedne z najpopularniejszych roślin na żywopłoty. Tuje rosną szybko, ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia