Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin > Opuchlak truskawkowiec: groźny szkodnik truskawek
Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

Opuchlak truskawkowiec: groźny szkodnik truskawek

Opuchlak truskawkowiec żeruje między innymi na truskawkach

Opuchlak truskawkowiec to groźny szkodnik truskawek, żerujący nocą, uszkadzający truskawki, poziomki, maliny, azalię, brzoskwinie, różaneczniki, winorośl, cisy i inne rośliny. Jakie szkody wyrządza opuchlak truskawkowiec w truskawkach? Jak zwalczać opuchlaka truskawkowca?

Opuchlak truskawkowiec: szkodnik truskawek

Opuchlak truskawkowiec (Otiorhynchus sulcatus) ma szaro-brązowe zabarwienie ciała i osiąga 9–13 mm długości. Ryjek ma krótki, na końcu rozszerzony, z głębokim rowkiem na górnej stronie. Czułki są brunatno-czerwone lub brunatne. Przedplecze lekko błyszczące, pokryte wyraźnymi ziarenkowatymi guzkami. Pokrywy ozdobione są rowkami oddzielonymi międzyrzędami silnie ziarnowanymi i dodatkowo upstrzonymi brunatnawymi, niemal złocistymi włoskami.
Osobniki dorosłe opuchlaka truskawkowca utraciły zdolność lotu. Chrząszcze w dzień przebywają w ukryciu, a aktywne są tylko o zmroku i nocą. Żerują nocą uszkadzając truskawki, poziomki, maliny, azalię, brzoskwinie, różaneczniki, winorośl, cisy i inne rośliny. Zjadają pączki, liście, młode pędy, obgryzają korę cienkich gałązek, co prowadzi do ich usychania. Larwy rozwijają się w ziemi na korzeniach roślin. Szkodliwość chrząszczy w okresie wiosennego żerowania bywa znaczna.

Prawdopodobnie występują u nas dwie rasy opuchlaka truskawkowca: u pierwszej z nich formą zimującą są osobniki dorosłe, u drugiej – wyrośnięte larwy. Opuchlaki rozmnażają się bez udziału samców (partenogenetycznie, czyli dzieworodnie). Samice, które zimę spędziły w glebie, składają jaja wczesną wiosną, a te które zimowały w stadium larwy przystępują do składania jaj pod koniec czerwca. Płodność opuchlaka jest ogromna: samice składają do gleby po około 1000 jaj. Jaja są umieszczane w bogatą w próchnicę ziemię, zwykle u podstawy roślin. Larwy po opuszczeniu osłonek jajowych żerują w glebie na korzonkach krzewów i roślin zielnych do późnej jesieni. Z nastaniem chłodów opuszczają się głębiej i tam zimują. Wiosną znów intensywnie żerują, powodując poważne uszkodzenia roślin. Osiągają wtedy 10 mm długości; są grube, miękkie, pałąkowato zgięte, brudnobiałe o brązowej głowie, beznogie. Przepoczwarczają się wiosną i z poczwarek pojawiają się młode dorosłe opuchlaki. Zawleczone z glebą i kompostem do doniczek znajdują w nich doskonałe miejsce do rozwoju, ich żerowanie powoduje więdnięcie i zamieranie roślin wskutek uszkodzenia korzeni.

Jak zwalczać opuchlaka truskawkowca

Można opryskiwać rośliny i glebę pod nimi. Zabieg należy przeprowadzić z zastosowaniem preparatu Durban 480 EC, Mospilan 20 SP lub Nurelle D 550 EC i powtórzyć po 14 dniach. Można też użyć Fastac 100 EC, ale tylko wtedy, gdy temperatura powietrza jest niższa niż 20 st.C.
Metoda biologiczna polega na zastosowaniu nicieni owadolubnych. Larwy opuchlaka są skutecznie zwalczane preparatem Larvanem lub Nemasys F zawierającymi nicienie owadolubne. Larvanem jest środkiem zawierającym nicienie owadolubne z gatunku Heterorhabditis bacteriophora, stosowany jest w dawce 500 000–1 000 000 nicieni na m2 metodą opryskiwania lub podlewania gleby w celu zniszczenia larw opuchlaków.

Autor tekstu: prof. Stanisław Ignatowicz
Autor zdjęć: www.photos.com
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Butonierka
Butonierka

Ważnym elementem dla Pana Młodego jest butonierka. Jest to kwiat tradycyjnie wpinany w klapę...

Przeczytaj też:
Najczęstsze choroby kaktusów. Na co chorują kaktusy i jak je leczyć?
Najczęstsze choroby kaktusów. Na co chorują kaktusy i jak je leczyć?

Kaktusy, choć wydają się bardzo odporne, także mogą chorować. Poznaj najczęstsze choroby ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia