Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

Opryski warzyw pod osłonami

Opryskiwacz Orion super (fot. Kwazar)

MATERIAŁ PŁATNY
Uprawa warzyw pod osłonami jest znacznie skuteczniejsza od polowej. Warzywa można siać lub sadzić nawet kilka tygodni wcześniej. Ponadto rośliny mają lepsze warunki do rozwoju. Niestety z taką metodą uprawy wiąże się zwiększone ryzyko występowania chorób (zwłaszcza grzybowych) oraz szkodników. Jak z nimi walczyć?
Kwazar Corporation Sp. z o.o.
ul. Chełmońskiego 144
96-313 Jaktorów

www.kwazar.com.pl

W uprawie warzyw pod osłonami znacznie większą uwagę trzeba przykładać do profilaktyki i doraźnego zwalczania chorób grzybowych. Wysoka temperatura i zwiększona wilgotność powietrza to dobre warunki nie tylko do rozwoju warzyw, ale także patogenów chorobotwórczych. Dlatego istotna jest regularna konserwacja konstrukcji i materiału pokryciowego. Osłony, zwłaszcza te mniejsze, w ciepłe dni powinno się wietrzyć. To ograniczy ryzyko poparzenia roślin i zapewni lepszą cyrkulację powietrza. Skutecznym sposobem zmniejszania temperatury wewnątrz jest także opryskiwanie materiału pokryciowego kredą (np. węglanem wapnia). Ważne jest przenoszenie osłon raz na kilka lat w inne miejsce oraz stosowanie zmianowania (tak jak w tradycyjnym warzywniku). Nie należy uprawiać po sobie roślin należących do tej samej rodziny (np. pomidor i papryka czy kalafior i kapusta). Działanie zgodnie z tą zasadą zwiększy szansę na wysoki, zdrowy plon.

Popularne choroby i szkodniki u warzyw pod osłonami

Chorobami, które mogą porażać znaczną ilość gatunków w uprawie pod osłonami, jest m.in. szara pleśń oraz mączniak (prawdziwy i rzekomy). Przy dużym nasileniu grzyby doprowadzają do zniszczenia plonów. Warzywa gniją i porastają grzybnią – w konsekwencji nie nadają się do spożycia. Choroby można zwalczyć z użyciem preparatu Topsin. Okres karencji wynosi 3 dni. Dawka i termin stosowania zależy od konkretnego gatunku rośliny.

Ze szkodników (poza tymi „przyporządkowanymi” do konkretnego gatunku lub rodziny warzyw) często występują mszyce, drutowce i nicienie. Pierwszego z nich można zwalczyć zarówno chemią (Decis, Fastac, Karate Zeon), jak i ekologicznymi środkami (np. gnojówkami z pokrzywy). Likwidacja szkodników glebowych jest znacznie cięższa. Podłoże należy często przekopywać i spulchniać - pędraki oraz drutowce najliczniej występują na głębokości do 30 cm. Glebę warto także odkazić (Nemasol). W uprawie ogórków (choć nie tylko) poważnym zagrożeniem jest zgnilizna twardzikowa. Można z nią walczyć ekologicznie - wykorzystując Contans XX zawierający pasożytniczego grzyba. W tym wypadku nie trzeba zachowywać okresu karencji.

Zwalczanie chorób pomidorów

Pomidory to jedne z najczęściej uprawianych pod osłonami warzyw. To warzywo ciepłolubne, któremu należy zapewnić dobre warunki. Problemem w uprawie (poza wspomnianymi wcześniej szarą pleśnią i mączniakiem) jest zaraza ziemniaczana, brunatna plamistość liści oraz sucha zgnilizna. Zaraza ziemniaczana najczęściej atakuje w czerwcu i lipcu. Objawy są widoczne na liściach (ciemne plamy), łodygach (wyglądają jak poparzone) i owocach (szarozielone przebarwienia). Może przenosić się także na uprawy papryki. Zwalcza się ją z użyciem preparatu Bravo (przy zachowaniu trzydniowego okresu karencji). W przypadku wystąpienia brunatnej plamistości  liści (choroba osłabia rośliny, ale nie poraża owoców) skuteczny jest Topsin. Sucha zgnilizna natomiast jest związana z niedoborem wapnia. Dlatego pomidory warto naprzemianlegle pryskać preparatami wapniowymi oraz środkiem Fruton.

Jak i czym wykonywać opryski pod osłonami?

W przypadku dużego tunelu foliowego czy szklarni, najefektywniejsze jest stosowanie środków ochrony roślin zgodnie z „Programem Ochrony Roślin Warzywnych”. Zawiera on informacje o zalecanych środkach i dawkach. Przy niewielkiej uprawie lepiej opłaca się używać uniwersalnych środków do ochrony całej grupy warzyw, np. Miedzian na choroby grzybowe, Karate Zeon na szkodniki, oraz preparatów ekologicznych. W tym wypadku zakup konkretnych produktów na jedną grupę roślin czy chorobę może być po prostu nieopłacalny.

Każdorazowo jednak do opryskiwania powinno się używać sprzętu wysokiej jakości, dobrze skalibrowanego. Takie podejście zwiększy bezpieczeństwo pracy, efektywność zabiegów i ograniczy wydatki. Zabieg najłatwiej jest przeprowadzać przy użyciu nieco mniejszych, łatwych do przenoszenia opryskiwaczy, np. modeli Orion Super o pojemności 3–12 l. Warto zwracać uwagę na możliwość regulacji lancy – przyda się przy opryskiwaniu trudniej dostępnych miejsc. W przypadku opryskiwaczy Orion Super długość lancy można regulować od 0,6 m do 1,2 m. Wymieniony model posiada także stopki ułatwiające pompowanie opryskiwacza, przezroczysty wskaźnik poziomu cieczy, umieszczony na zbiorniku wzdłuż skali pojemności (dzięki któremu można bardzo łatwo i szybko określić ilość preparatu w zbiorniku) oraz wygodny pasek nośny. Ten ostatni docenia się zwłaszcza przy długiej pracy. Natomiast dzięki głowicy w kształcie lejka można łatwo i precyzyjnie wlewać preparat do zbiornika.

W małych, ciasnych przestrzeniach przydatny może być mniejszy opryskiwacz, np. Venus Super 360. Posiada on system 360°, umożliwiający aplikację cieczy niezależnie od położenia opryskiwacza. Dodatkowo wyposażony jest w regulację strumienia: od mgiełki po ciągły strumień oraz w regulowaną obrotową głowicę (końcówkę), dzięki której jeszcze łatwiej skierować strumień cieczy i dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, co jest częstym problemem przy uprawach szklarniowych. Dla użytkownika to duże ułatwienie i wygoda.

Kwazar_opryskiwacze

Opryskiwacz Venus Super 360 wyposażony jest w system 360°, umożliwiający aplikację cieczy niezależnie od położenia opryskiwacza (fot. Kwazar)

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: materiały prasowe
Opracowanie: Na podstawie informacji o produktach firmy Kwazar
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Pastele - raz jeszcze
Pastele - raz jeszcze

Najchętniej wybieranym kolorem Par Młodych są pastele. Pastele można komponować w kilku wersjach: ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia