Ogrodnica niszczylistka - groźny szkodnik roślin

2012-12-07 10:28

Ogrodnica niszczylistka to szkodniki roślin, których osobniki dorosłe żerują przede wszystkim na liściach i kwiatach drzew owocowych i róż. Pędraki, czyli larwy ogrodnicy niszczylistki, niszczą korzenie roślin.

Ogrodnica niszczylistka
Autor: photos.com Dorosłe osobniki ogrodnicy niszczylistki żerują na liściach roślin

Ogrodnica niszczylistka (Phyllopertha horticola) to szkodniki roślin, występujące głównie na drzewach owocowych i różach. Jak sobie poradzić z tymi szkodnikami roślin? Ogrodnica niszczylistka jest aktywna w ciągu dnia. Chętnie lata wokół roślinności zielnej, krzewów i drzew.

Szkodniki roślin: jak wygląda ogrodnica niszczylistka

Ogrodnica niszczylistka jest spokrewniona z chrabąszczami, ale jest mniejszym chrząszczem niż chrabąszcze, gdyż jej ciało, nieco spłaszczone, osiąga długość 10-12 mm. Spód ciała jest zabarwiony na zielono z połyskiem, głowa i przedplecze są zielono-niebieskie, a pokrywy brązowawe. Jej larwy, zwane pędrakami, dorastają do 2 cm długości. Jest pospolitym szkodnikiem, ale najliczniej występuje na północy Polski.

Szkodniki roślin: jak atakuje ogrodnica niszczylistka

Rozwój ogrodnicy niszczylistki trwa zazwyczaj jeden rok, ale po okresach chłodów i dużych opadów może wydłużyć się do dwóch lat. Wtedy pędraki szkodnika zimują dwukrotnie. Rójkę owad ten odbywa w czerwcu i lipcu, ale pierwsze osobniki można spotkać wcześniej – pod koniec maja lub na początku czerwca. Chrząszcze latają w godzinach południowych. Dorosłe ogrodnice żerują wśród roślinności aż do pierwszej dekady sierpnia. Zjadają liście drzew owocowych oraz płatki kwiatów róż, jaśminowca i innych drzew i krzewów, wygryzając w nich postrzępione na brzegach otwory. Uszkadzają też młode owoce, np. jabłka. Zapłodnione samice składają jaja do ziemi na głębokość 10-15 cm, w złożach po 15-25 jaj. Po około 3 tygodniach wylęgają się pędraki i najpierw odżywiają się szczątkami roślinnymi, a potem korzeniami warzyw, roślin zielnych i traw trawnikowych. Mogą żerować również na korzeniach drzewek gatunków liściastych i iglastych. Pierwsze linienie pędraków następuje po 3-4 tygodniach, drugie po kolejnych 3-4 tygodniach. Pędraki żerują do października, a następnie zimują na głębokości około 40 cm. Po przezimowaniu i krótkim okresie żerowania pędraki budują w glebie kolebkę poczwarkową, w której przeobrażają się w poczwarkę, a ta następnie przekształca się w osobnika dorosłego. Można roślinność silnie zaatakowaną przez ogrodnicę niszczylistkę opryskać środkiem ochrony roślin zawierającym pyretroid.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.