Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin > Naturalne zwalczanie szkodników roślin: wykorzystywanie organizmów pożytecznych. Biologiczna ochrona roślin
Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

Naturalne zwalczanie szkodników roślin: wykorzystywanie organizmów pożytecznych. Biologiczna ochrona roślin

Do zwalczania szkodników roślin metodami naturalnymi wykorzystuje się organizmy pożyteczne. Na czym polega metoda wykorzystywania organizmów pożytecznych w naturalnym zwalczaniu szkodników roślin? Zwalczanie szkodników roślin: metody naturalne.

Wykorzystanie pożytecznych organizmów do zwalczania szkodników to element biologicznej ochrony roślin. Jest ona alternatywą dla stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Polega ona na wykorzystaniu naturalnych wrogów szkodników i „wprowadzeniu ich” do uprawy w odpowiednim czasie i kontrolowanych warunkach.
Wiele pożytecznych organizmów występuje naturalnie w przyrodzie, jednak w przypadku upraw szklarniowych lub profesjonalnych upraw sadowniczych trzeba je „sztucznie” wprowadzić (introdukować).
Organizmy pożyteczne wykorzystywane są przede wszystkim przez profesjonalnych ogrodników z uwagi na wysokie koszty związane z ich zakupem, a także z uwagi na trudność ich stosowania: aby były skuteczne należy dobrze poznać ich cykl rozwojowy oraz warunki życia.

Organizmy pożyteczne wykorzystywane w naturalnej ochronie roślin

W uprawach ogrodniczych najczęściej wykorzystuje się działalność drapieżników, zjadających swoje ofiary. Są to przede wszystkim drapieżne roztocza, najczęściej z rodziny dobroczynkowatych (Phytoseiidae), drapieżne biedronki, pluskwiaki, np. dziubałeczki oraz drapieżne muchówki, np. pryszczarki. Często stosuje się także pasożytnicze błonkówki, np. osiec mszycowy, mszycarz szklarniowy oraz dobrotnica szklarniowa (Encarsia formosa). Są one parazytoidami – składają jaja do ciała lub na ciało szkodnika, w którym to rozwijają się ich larwy.
W walce ze szkodnikami roślin często wykorzystuje się działalność pożytecznych mikroorganizmów, m.in. nicieni owadobójczych (najczęściej Steinernema spp.), grzybów entomopatogenicznych powodujących choroby u owadów (należących do rodzajów Hirstutella, Metarhizium, Paecilomyces, Fusarium, Lecanicillium i Beauveria), a także bakterii (np. Bacillus thuringiensi) i wirusów. (np. do zwalczania owocówki jabłkóweczki i śliwkóweczki w uprawach sadowniczych).

biedronka-mszyce

Biedronka to naturalny wróg mszyc

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Pastele raz jeszcze
Pastele raz jeszcze

To jest ciekawe połączenie dwóch stylów- boho i elegancji. Nie jest to typowo polny...

Przeczytaj też:
Opryski warzyw pod osłonami
Opryski warzyw pod osłonami

Uprawa warzyw pod osłonami jest znacznie skuteczniejsza od polowej. Warzywa można siać ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia