Naturalne zwalczanie szkodników roślin: wykorzystywanie organizmów pożytecznych. Biologiczna ochrona roślin

2016-04-18 12:36
biedronka-mszyce
Autor: www.thinkstockphotos.com Biedronka to naturalny wróg mszyc

Do zwalczania szkodników roślin metodami naturalnymi wykorzystuje się organizmy pożyteczne. Na czym polega metoda wykorzystywania organizmów pożytecznych w naturalnym zwalczaniu szkodników roślin? Zwalczanie szkodników roślin: metody naturalne.

Wykorzystanie pożytecznych organizmów do zwalczania szkodników to element biologicznej ochrony roślin. Jest ona alternatywą dla stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Polega ona na wykorzystaniu naturalnych wrogów szkodników i „wprowadzeniu ich” do uprawy w odpowiednim czasie i kontrolowanych warunkach.
Wiele pożytecznych organizmów występuje naturalnie w przyrodzie, jednak w przypadku upraw szklarniowych lub profesjonalnych upraw sadowniczych trzeba je „sztucznie” wprowadzić (introdukować).
Organizmy pożyteczne wykorzystywane są przede wszystkim przez profesjonalnych ogrodników z uwagi na wysokie koszty związane z ich zakupem, a także z uwagi na trudność ich stosowania: aby były skuteczne należy dobrze poznać ich cykl rozwojowy oraz warunki życia.

Organizmy pożyteczne wykorzystywane w naturalnej ochronie roślin

W uprawach ogrodniczych najczęściej wykorzystuje się działalność drapieżników, zjadających swoje ofiary. Są to przede wszystkim drapieżne roztocza, najczęściej z rodziny dobroczynkowatych (Phytoseiidae), drapieżne biedronki, pluskwiaki, np. dziubałeczki oraz drapieżne muchówki, np. pryszczarki. Często stosuje się także pasożytnicze błonkówki, np. osiec mszycowy, mszycarz szklarniowy oraz dobrotnica szklarniowa (Encarsia formosa). Są one parazytoidami – składają jaja do ciała lub na ciało szkodnika, w którym to rozwijają się ich larwy.
W walce ze szkodnikami roślin często wykorzystuje się działalność pożytecznych mikroorganizmów, m.in. nicieni owadobójczych (najczęściej Steinernema spp.), grzybów entomopatogenicznych powodujących choroby u owadów (należących do rodzajów Hirstutella, Metarhizium, Paecilomyces, Fusarium, Lecanicillium i Beauveria), a także bakterii (np. Bacillus thuringiensi) i wirusów. (np. do zwalczania owocówki jabłkóweczki i śliwkóweczki w uprawach sadowniczych).

biedronka-mszyce
Autor: www.thinkstockphotos.com Biedronka to naturalny wróg mszyc
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany