Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin > Mrówki w ogrodzie i na działce. Jak skutecznie zwalczyć mrówki w ogrodzie
Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

Mrówki w ogrodzie i na działce. Jak skutecznie zwalczyć mrówki w ogrodzie

MROWKI w ogrodzie często są dużym problemem, m.in. przesuszają ziemię budując w niej gniazda, odkrywają korzenie, bulwy i kłącza roślin, drążą w nich otwory. Jak zwalczać mrówki w ogrodzie?

Mrówki w ogrodzie mogą sprawić dużo kłopotu. Kolonię mrówek zakłada samica – królowa, której jedynym obowiązkiem jest składanie jaj. W gnieździe, zależnie od gatunku, może być jedna albo tysiące królowych. Najczęściej – od dziesięciu do trzydziestu. W okresie godowym samice i samce mają skrzydła. Najliczniejszą grupą są niepłodne samice – robotnice. Budują i uprzątają mrowisko, bronią go przed intruzami, opiekują się potomstwem, zbierają i dostarczają pożywienie innym członkom społeczności.
Mrówki odżywiają się pokarmem roślinnym i zwierzęcym – najchętniej bogatym w cukry i białka. Niektóre są drapieżne i nawet 30% ich diety stanowią inne owady. Chętnie jedzą rosę miodową – opiekują się wytwarzającymi ją owadami – czasami hodują w mrowiskach mszyce jako „dojne krowy”.
Mrówki porozumiewają się za pomocą dotyku, dźwięków i zapachowych substancji chemicznych zwanych feromonami znacznikowymi, którymi znaczą ścieżki wiodące do źródła pokarmu (nocą feromon znacznikowy ułatwia orientację w terenie). W dzień mrówki kierują się wzrokiem.

Dlaczego mrówki w ogrodzie szkodzą

  • mrówki w ogrodzie uszkadzają drewniane elementy budynków, budując w nich gniazda,
  • mrówki uszkadzają i zanieczyszczają żywność,
  • mrówki w ogrodzie przesuszają ziemię, drążąc w niej korytarze i budując gniazda,
  • mrówki w ogrodzie odkrywają korzenie, bulwy i kłącza roślin, drążą w nich otwory,
  • mrówki w ogrodzie powodują (pośrednio) osłabienie roślin zasiedlonych przez mszyce i inne szkodniki wydzielające rosę miodową, ponieważ opiekują się tymi szkodnikami,
  • mrówki w ogrodzie uszkadzają drzewa, budując gniazda w ich drewnie,
  • mrówki w ogrodzie niszczą pąki i kwiaty w poszukiwaniu nektaru,
  • mrówki w ogrodzie w czasie suszy ogryzają młode pędy wierzchołkowe roślin.

Jak zniszczyć mrówki w ogrodzie

Trzeba odnaleźć i zniszczyć gniazdo, zalewając je wrzącą wodą lub wraz z najbliższym otoczeniem, traktując insektycydem kontaktowym (Mrówkiller, POLCYP 0,4 SL, Mrówkofon, AgrEvo-Pylisty preparat przeciw mrówkom, AgrEvo-Płynny preparat przeciw mrówkom”, KAPO, ANT-STOP-przeciw mrówkom). Jeśli są to gmachówki, trzeba też zniszczyć gniazda satelickie, bo inaczej kolonia zostanie szybko odbudowana – mrówki z gniazd satelickich wymieniają robotnice i potomstwo z gniazdem matecznym.
Jeżeli gniazda są trudne do odnalezienia, można wykładać przynęty z  wolno działającym środkiem owadobójczym (można go mieszać z miodem lub syropem) na trasach mrówek w ogrodach i w mieszkaniach. Zbieraczki zanoszą taki pokarm do gniazda i karmią nim inne robotnice, larwy i królowe. Najskuteczniejsze są trutki: Faratox, Faratox B, Lafarex K zawierające metopren – preparat hormonalny, który hamuje rozwój larw i poczwarek. Ponadto samice, które powstaną z larw karmionych trutką, są mniej płodne lub bezpłodne. Zadowalające wyniki dają też Maxforce Żel i Combat oraz przynęty zatrute boraksem lub kwasem borowym: Antifar, Boratox, Ekosan AK, Forbiotox, Formix I, Formix II, Gokirokku, Higiena 94, Skantox, Mizar, Monotox, Prusatox. Trutkę można też wykonać samodzielnie: wymieszać boraks, wodę i cukier w stosunku wagowym 1:18:7 (proporcja ta jest ważna, ponieważ nadmiar trucizny zniechęca mrówki, a jeśli jest jej zbyt mało, trutka nie jest skuteczna). Mimo stosowania od wielu lat przynęt ze związkami boru, mrówki nie uodporniły się na nie.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu nie zabijając ich?

Pamiętajmy, że mrówki są dla nas pożyteczne – zabijają i zjadają liczne szkodliwe owady. Jeśli nie są bardzo uciążliwe – tolerujmy je nie tylko w ogrodzie, ale nawet w pomieszczeniach. Aby pozbyć się mrówek po pierwsze można stworzyć trudną do pokonania barierę: zalepić otwory wokół rur wodociągowych i instalacji centralnego ogrzewania, uszczelnić spękania murów, opryskać ściany i sufit mlekiem wapiennym, opryskać powierzchnię wokół szczelin i otworów, którymi przedostają się do budynku, oraz ościeżnice drzwi, okien, wentylatory, przewody i kanały, listwy podłogowe. Najlepiej użyć do tego preparatów: ABC – płynny preparat na mrówki lub AgrEvo-Płynny preparat przeciw mrówkom, rozsypać na trasach przemarszu siekaną pietruszkę lub zmielony pieprz ziołowy, których zapachu nie lubią. Po drugie nie wabić mrówek do pomieszczeń, czyli nie wrzucać odpadki organiczne do szczelnych pojemników na śmiecie i przechowywać żywność w szczelnych pojemnikach

Gatunki mrówek żyjące w naszym otoczeniu

Gmachówki - to ponad tysiąc gatunków, żyjących w lasach, na polach uprawnych i na terenach zurbanizowanych. Ciała robotnic mają długość od 6 do 10 mm, a królowych – 15 mm i więcej. Gmachówki mogą mieć barwę od czerwonobrązowej do czarnej. W środowisku miejskim zakładają kolonie macierzyste najczęściej w starszych drzewach, a kilka do kilkunastu gniazd satelickich bez królowych – w drewnianych elementach budynków, które uszkadzają. Wielkość kolonii gmachówek zależy od gatunku – w jednej może być nawet ponad 50 000 robotnic. Są aktywne nocą.
Murawka darniowa - bardzo pospolita. Robotnice mają 2,5-3,5 mm długości. Są barwy jasnobrązowej aż do czarnej, z jasnymi odnóżami i czułkami. W terenach zurbanizowanych zakładają gniazda w ścianach domów i pod podłogami, pod nawierzchniami ścieżek i dróg, pod kamieniami w pobliżu ścieżek. Można też znaleźć gniazdo murawki w deskach starych płotów. Podgryzają korzenie lub wygryzają chodniki w podziemnych częściach roślin. Budują kopczyki nadziemne. Przychodzą do mieszkań w poszukiwaniu słodkich i tłustych pokarmów. Kolonie najliczniejsze są wiosną i latem – mogą liczyć nawet wiele tysięcy osobników. Na zimę przenoszą się do budynków i zakładają gniazda w najcieplejszych miejscach – chętnie w szparach konstrukcji drewnianej przy górnej warstwie obmurowania. Otwory wyjściowe z gniazda budują z drobnego żwiru, cząstek martwych owadów i włókien drewna. Nie niszczą drewna, ale ślady ich działalności można błędnie odczytywać jako uszkodzenie drewnianych elementów.
Brunatnoczarna hurtnica - czarna i podobna do niej, żółto ubarwiona, podziemnica zwyczajna są bardzo pospolite w miastach. Robotnice mają do 5 mm długości, królowe – do 15 mm. Gniazda zakładają na zewnątrz budynków: w ścianach i pod brukowanymi drogami. W ogrodach i na polach budują z ziemi kopczyki. Odkrywają korzenie roślin oraz przesuszają glebę, gdy budują w niej gniazda i wytyczają ścieżki. Zbierają pokarm w dużej odległości od mrowiska – przychodzą do pomieszczeń mieszkalnych i dostawszy się do żywności, uszkadzają ją oraz zanieczyszczają.

Zobacz film: Jak skutecznie pozbyć się mrówek w ogrodzie

Autor tekstu: Stanisław Ignatowicz
Autor zdjęć: photos.com, www.photos.com
mat. wideo: TVN Meteo/x-news
Źródło: Murator
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Ślub plenerowy
Ślub plenerowy

Uff jak gorąco! Ostatnio mieliśmy okazję robić ślub plenerowy, pogoda nam nie sprzyjała, więc...

Przeczytaj też:
Jak usunąć chwasty z trawnika i nawierzchni w ogrodzie?
Jak usunąć chwasty z trawnika i nawierzchni w ogrodzie?

Chwasty rosnące na trawniku czy pojawiające się pomiędzy szczelinami nawierzchni mogą zepsuć ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia