Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin > Jak pozbyć się kreta z ogrodu [WIDEO]
Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

Jak pozbyć się kreta z ogrodu [WIDEO]

Takie kopce świadczą o obecności kreta.

Kret zasiedla gleby wilgotne i próchniczne, unika miejsc suchych, kamienistych i gleb o wysokim poziomie wód gruntowych. Podpowiadamy jak pozbyć się kreta z ogrodu.

Kret europejski jest ssakiem o ciele krępym, wałeczkowatym, długości 11–17 cm, z krótkim ogonem (2–4 cm). Głowę ma małą, wciągniętą w ryjek, oczy prawie całkowicie zredukowane, szyja nie wyróżnia się od reszty ciała. Pokryty jest miękkim, aksamitnym włosem (od strony grzbietowej jest czarny, błyszczący, od spodu – szary). Stopy przednich nóg są łopatowate, przystosowane do drążenia kanałów. W ciągu doby ma trzy ośmiogodzinne cykle, podczas każdego z nich około 4 godziny wędruje w korytarzach i żeruje, pozostałe 4 przesypia w gnieździe. Najbardziej aktywny jest w godzinach porannych – wtedy powstaje najwięcej kretowisk.
Zimuje w korytarzach w glebie na głębokości 50–60 cm (poniżej poziomu zamarzania), ale nie zapada w sen zimowy. Wiosną kopie pod powierzchnią gleby korytarze, zwane żerowiskowymi, tworząc kopczyki – kretowiska. Wiosną zakłada komorę lęgową, do której prowadzi labirynt podziemnych korytarzy. Po 3–4 tygodniach od kopulacji samica rodzi 2–7 młodych, w gnieździe zbudowanym z trawy, liści i mchu na głębokości 30–50 cm. Młode przebywają w nim około 35 dni. Dojrzałość płciową osiągają w następnym roku.
Kret żyje do 3 lat. Żywi się wyłącznie pokarmem zwierzęcym znalezionym w glebie: dżdżownicami, pędrakami, drutowcami, ślimakami, larwami i poczwarkami owadów. Może też zjadać drobne gryzonie, ślimaki i żaby. Na zimę gromadzi znaczne zapasy, złożone przeważnie z dżdżownic, które zakopuje w pobliżu gniazda. Drążąc podziemne korytarze w poszukiwaniu pożywienia kret niszczy korzenie roślin, które przewracają się i zamierają. Kretowiska utrudniają koszenie traw. Wyjadając dżdżownice, które stanowią 90 proc. jego menu, kret powoduje szkodę pośrednią (dżdżownice spulchniają i przewietrzają glebę, wzbogacają ją w próchnicę). Jednocześnie kret jest naszym sprzymierzeńcem w walce z groźnymi szkodnikami glebowymi. Ma niezwykły słuch, podczas żerowania wyszukuje swoje ofiary słuchem. Słyszy nawet odgłosy spadających kropli deszczu na powierzchnię gleby, dlatego wykorzystuje się dźwięki do wypłaszania nieproszonego gościa z ogrodów.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu

Kret jest u nas objęty ochroną gatunkową i jego zwalczanie jest możliwe tylko przy licznym wystąpieniu w ogrodach. Zwalczanie chemiczne można przeprowadzać jedynie na terenach ogrodzonych (ogródki przydomowe, działkowe, inspekty), gdy rzeczywiście stanowi ogromny problem.
Ogrodnicy stosują wiele „domowych sposobów” odstraszania kretów:

  • do korytarzy wkopują puste butelki z szyjkami skierowanymi do góry i wystającymi 5–10 cm nad poziom gleby, wpadający do butelek wiatr wydaje dźwięki;
    instalują wiatraczki, których skrzydła poruszając się na wietrze wydają dźwięki, gdy uderzają o sprężystą deseczkę;
  • rozpinają naprężone druty między palikami wbitymi w ziemię;
  • wbijają w kretowisko kołek drewniany i co jakiś czas uderzają w niego drugim kołkiem – powstający w ten sposób hałas rozchodzi się w glebie.

Można też zastosować Anty Mysior – elektroakustyczny odstraszacz gryzoni i kretów, zasilany bateriami, który wysyła sygnały akustyczne ciągłe o wysokiej częstotliwości. Urządzenia te mogą być stosowane profilaktycznie, tj. jeszcze przed zasiedleniem terenów przez krety (umieszcza się je w ziemi, w odległości 8–10 m od siebie). Ponieważ krety żerują cały rok, zaleca się używanie odstraszaczy także jesienią i zimą. Gdy już mamy „gościa” u siebie, odstraszacz montuje się w jego korytarzu.
W korytarzach umieszcza się gotowe preparaty zapachowe, np. Kretol 5 G, Kretol 45 EC, Krecik, lub szmaty namoczone w ropie, nafcie, fenolu, terpentynie. Do korytarzy wrzuca się kawałki karbidu. Odstraszająco na kreta działają również zapachy wydzielane przez aksamitkę, bazylię, komosę i wilczomlecz, dlatego rośliny te warto posadzić wzdłuż ogrodzenia. Inspekty można zabezpieczać wkopując siatkę metalową lub plastykową wkopaną na głębokość 20–30 cm.

Wyłapywanie kretów

  • Wykopywanie kreta łopatą w momencie, gdy wyrzuca kretowinę.
  • Stosowanie pułapek umieszczonych w krecich korytarzach, np. słoików wkopanych w ziemię tak, aby ich otwór znajdował się na poziomie powierzchni korytarza.
  • Umieszczanie pułapek rurkowych z klapkami otwierającymi się do środka, co uniemożliwia wydostawanie się złowionych zwierząt.
  • Odłowione krety należy przenieść w miejsca, gdzie nie wyrządzą szkód.

Zobacz film: Maja Popielarska radzi jak wypłoszyć kreta z ogrodu

Autor tekstu: prof. Stanisław Ignatowicz
Autor zdjęć: www.photos.com
mat. wideo: TVN Meteo/x-news
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Energetyczny bukiet
Energetyczny bukiet

Kto lubi energetyczne połączenia kolorystyczne? :) My uwielbiamy! Ten bukiet podobał się nam...

Przeczytaj też:
Ekologiczna ochrona roślin w ogrodzie: jak ochronić rośliny przed szkodnikami w zgodzie z naturą?
Ekologiczna ochrona roślin w ogrodzie: jak ochronić rośliny przed szkodnikami w zgodzie z naturą?

Szkodniki roślin to jeden z największych problemów i wyzwań dla właścicieli ogrodów. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia