Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin > Kalendarz ochrony roślin. Co to jest kalendarz ochrony roślin i jak z niego korzystać
Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

Kalendarz ochrony roślin. Co to jest kalendarz ochrony roślin i jak z niego korzystać

Kalendarz ochrony roślin to poradnik rozpoznawania chorób, szkodników i chwastów oraz stosowania środków ochrony roślin. Czy wiesz jak korzystać z kalendarza ochrony roślin? Kalendarz ochrony roślin – poradnik dla każdego ogrodnika.

Kalendarz ochrony roślin to nic innego, jak bardzo dokładny poradnik rozpoznawania chorób, szkodników i chwastów oraz stosowania środków ochrony roślin, oparty na prawidłowym monitoringu i progach szkodliwości.
Informacje w kalendarzu ochrony roślin podzielone są na działy – gatunki roślin oraz występujące na nich niekorzystne objawy. Układ ten służy łatwemu wyszukiwaniu rozwiązania problemu z roślinami.

Kalendarz ochrony roślin

W sklepach ogrodniczych i w sprzedaży internetowej (na stronach wydawnictw, które publikują kalendarz ochrony roślin), dostępne są trzy programy ochrony roślin ogrodniczych:

  • Program Ochrony Roślin Sadowniczych,
  • Program Ochrony Warzyw,
  • Program Ochrony Roślin Ozdobnych.

Publikacje te są niezbędną lekturą dla profesjonalnych producentów ogrodniczych oraz firm zajmujących się ochroną roślin jednak warto aby korzystali z nich także ogrodnicy amatorzy, gdyż zawarte w nich informacje pozwolą uniknąć błędnych decyzji w ochronie roślin.

Jak korzystać z kalendarza ochrony roślin

Kalendarz ochrony roślin (Program Ochrony Roślin) zawiera m.in. alfabetyczny wykaz wszystkich preparatów dopuszczonych do stosowania, opracowany w oparciu o aktualny rejestr środków ochrony roślin opublikowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ponadto znajdują się w nim informacje na temat przynależności poszczególnych środków ochrony roślin do określonych grup chemicznych (jest to istotny podział ze względu na toksyczność niektórych preparatów, m.in. w stosunku do owadów pożytecznych). Poszczególne fazy rozwojowe roślin ilustrowane są odpowiednimi rysunkami (pozwala to z łatwością określić termin wykonania zabiegu).
Nowością ostatnich lat są także zdjęcia z objawami najgroźniejszych chorób, szkodników i chwastów, co ułatwia ich prawidłowe rozpoznanie. Na podstawie opisu i zdjęcia wystarczy rozpoznać agrofag, określić termin (fazę rozwojową rośliny) i dobrać odpowiedni preparat znajdujący się w tabeli. Dodatkowo podane są ogólne uwagi dotyczące metody wykonania zabiegu (np. podlewanie, opryskiwanie).

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: photos.com
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Wspomnienie lata
Wspomnienie lata

Za oknami szaruga i niestety pięknie wybarwione drzewa też powoli tracą swój urok. Zima zbliża się...

Przeczytaj też:
Fuzarioza tulipana  - choroba grzybowa atakująca kwiaty cebulowe
Fuzarioza tulipana - choroba grzybowa atakująca kwiaty cebulowe

Fuzarioza tulipana to choroba grzybowa występująca na kwiatach cebulowych. Objawy fuzariozy tulipana ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia