Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin > IGLAKI CHOROBY: najczęstsze choroby iglaków – objawy i zwalczanie
Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

IGLAKI CHOROBY: najczęstsze choroby iglaków – objawy i zwalczanie

Iglaki mogą być porażane przez różne choroby. Jakie choroby iglaków są najczęstsze? Poznaj objawy chorób iglaków i dowiedź się jak  zwalczać najczęstsze choroby iglaków. Fytoftoroza, osutka, rdza, szara pleśń na iglakach - objawy i zwalczanie chorób iglaków.

Prawie każdy ma iglaki w ogrodzie. Te ulubione przez nas rośliny często atakowane są przez choroby i szkodniki. Przygotowaliśmy dla was poradnik - iglaki choroby - poznajcie objawy najczęstszych chorób iglaków i sposoby ich zwalczania. Jedną z najgroźniejszych chorób iglaków jest fytoftoroza.

Fytoftoroza – najgroźniejsza choroba iglaków

Fytoftoroza to bardzo groźna choroba iglaków prowadząca do całkowitego zamierania różnych gatunków iglaków. Pierwszym objawem tej choroby iglaków jest zahamowanie wzrostu rośliny oraz stopniowe zamieranie pędów – żółknięcie (wyglądają jakby były spalone), aż po więdnięcie całej rośliny. Korzenie są silnie zredukowane, a pęd tuż przy ziemi zaczyna zamierać. Fytoftorozę  bardzo trudno zwalczyć, można jej zapobiegać stosując preparat Proplant lub Previcur Energy 840 SL. Silnie porażone przez tę chorobę iglaki trzeba wykopać i spalić.

Choroby iglaków: osutka sosny i osutka jałowca

Kolejną chorobą iglaków dość często występującą jest osutka. Pierwsze objawy tej choroby iglaków - czyli osutki widoczne są już od późnej wiosny. Na igłach pojawiają się niewielkie plamy. Na jesieni na igłach widoczne są żółte, poprzeczne kreski, a końcówki żółkną i zasychają. Porażone igły masowo opadają lub ulegają deformacji. Porażone iglaki opryskujemy preparatem Antracol.

Iglaki choroby: rdza

Rdze występujące na iglakach to choroby, które do rozwoju potrzebują dwóch roślin żywicielskich (rdza wejmutkowo-porzeczkowa oraz rdza jałowca sabińskiego i gruszy). Te choroby iglaków objawiają się w postaci żółtopomarańczowych skupisk zarodników ognikowych. Rdza przede wszystkim osłabia iglaki oraz obniża ich wartość dekoracyjną. Aby zapobiegać pojawieniu się rdzy na iglakach, należy unikać sadzenia obok siebie wejmutki i porzeczki oraz jałowca i gruszy. Porażone iglaki opryskujemy preparatem Baymat.

Choroby iglaków: szara pleśń na iglakach

Inną chorobą iglaków jest szara pleśń. Na igłach widoczne są wodniste, brązowe plamy, które z czasem się powiększają, prowadząc nawet do zamierania pędów. Przy dużej wilgotności powietrza pojawia się szary, pylący nalot. Choroba atakuje głównie młode, zbyt gęsto posadzone i za często podlewane iglaki. Porażone tą chorobą iglaki opryskujemy preparatem Teldor.

choroby-iglakow

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: photos.com
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Ostatni bukiet ślubny
Ostatni bukiet ślubny

Konwalie w grudniu? To możliwe. Oczywiście z Holandii... Pachniały nieziemsko, w połączeniu z...

Przeczytaj też:
Co zrobić z pustymi opakowaniami po środkach ochrony roślin i resztkami preparatów?
Co zrobić z pustymi opakowaniami po środkach ochrony roślin i resztkami preparatów?

Uprawa roślin często niesie ze sobą konieczność stosowania środków ochrony roślin. Niemal ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia