Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin > Gryzonie w ogrodzie: szkodniki roślin. Myszy, norniki, karczownik
Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

Gryzonie w ogrodzie: szkodniki roślin. Myszy, norniki, karczownik

Mysz zaroślowa

Mysz zaroślowa

Gryzonie: mysz polna, nornik polny, mysz zaroślowa, karczownik ziemnowodny to szkodniki roślin, które mogą w naszym ogrodzie wyrządzić duże szkody. Warto coś o nich wiedzieć: poznaj gryzonie, które są szkodnikami roślin.

Gryzonie, które niszczą różne rośliny w ogrodach, traktowane są jako szkodniki roślin. Poznaj gryzonie, które mogą wyrządzić szkody w ogrodzie.

Szkodniki roślin gryzonie: mysz polna

Mysz polna żyje w ogrodach, sadach, na łąkach i polach, na brzegach lasów i zarośli. Jest szaro- lub żółtaworuda z ciemną pręgą wzdłuż grzbietu i białym spodem ciała. Jej tułów z głową ma 10-12 cm długości, a ogon – około 8 cm. Żyje do 1,5 roku. Buduje długie, proste nory położone płytko pod powierzchnią ziemi. Samica rodzi 3-4 razy w roku po 2-9 młodych.

Szkodniki roślin gryzonie: nornik polny

Nornik polny to najliczniejszy i najgroźniejszy szkodnik roślin z gryzoni. Nornik polny żyje na łąkach i nieużytkach, na brzegach lasów, w szkółkach drzewek, a także w ogrodach. Nornik polny ma krępe ciało, krótką głowę i tępo zakończony pysk. Jest żółtawobrunatny lub żółtawoszary, a boki, brzuch i stopy ma jasnoszare. Jego ciało zwykle ma długość 9-11 cm, ogon około 3 cm. Nornik żyje zwykle od 2-4,5 miesięcy, często w koloniach. W ciągu życia samica nornika rodzi 6-7-krotnie po 4-9 młodych w miocie. Samce i samice opiekują się potomstwem swoim i obcym, zatem śmierć rodziców nie pociąga za sobą śmierci młodych. Nornik żeruje w promieniu około 15 m wokół nory. Nie zapada w sen zimowy. Pod śniegiem buduje tunele z ziemi i trawy. Część norników przenosi się do drewnianych zabudowań w ogrodach (gdzie mogą rozmnażać się też zimą). Latem nornik jest aktywny od wieczora do rana, zimą żeruje za dnia. Jest najgroźniejszym szkodnikiem roślin wśród gryzoni.

Szkodniki roślin gryzonie: mysz zaroślowa

Mysz zaroślowa to także szkodnik roślin. Żyje w lasach, parkach, sadach i ogrodach. Jest żółtawobrunatna, z białawym spodem ciała. Ma duże uszy i długie, wąskie stopy. Jej tułów z głową ma 8-10 cm długości, a ogon około 8 cm. Żyje do 1,5 roku. Kopie głębokie nory z 2-3 otworami wylotowymi, które można rozpoznać po małych kopczykach piasku. Długość nory z gniazdem dochodzi do 1 m. Samica rodzi 2-4 razy w roku po 2-8 młodych.

Szkodniki roślin gryzonie: karczownik ziemnowodny

Karczownik ziemnowodny najchętniej zakłada nory w wilgotnej glebie, w miejscach nieuprawianych, ale też w ogrodach i sadach. Ma szeroką i grubą głowę z tępo zakończonym pyskiem, małe uszy ukryte w sierści, grzbiet szaro- lub ciemnobrunatny, a brzuch szary. Bywają też osobniki czarne. Długość głowy i tułowia wynosi 12-20 cm, a ogona 5-14 cm. Nie żyje dłużej niż dwa lata. Nora składa się z gniazda, 1-2 komór spichrzowych oraz odchodzących od nich wielopoziomowych, długich (do kilkunastu metrów) korytarzy. Z wypchniętej ziemi formuje płaskie kopczyki w odległości 10-30 cm od wlotu nory. Jeśli nora jest położona w pobliżu zbiornika wodnego, jeden z korytarzy prowadzi do wody. Charakterystyczne dla karczownika są zatkane wyloty nor. Samica rodzi 2-5 razy w ciągu roku po 3-9 młodych. Zimą są aktywne w dzień: budują pod śniegiem tunele prowadzące do żerowisk (często do korzeni drzew owocowych).

Autor tekstu: Stanisław Ignatowicz
Autor zdjęć: www.photos.com
Źródło: Murator
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Burgund-biel
Burgund-biel

Raz jeszcze w tym roku! Restaurację Chianti ozdobiliśmy kwiatami nawiązujacymi do jej...

Przeczytaj też:
Choroby pomidorów: rak bakteryjny pomidora
Choroby pomidorów: rak bakteryjny pomidora

Rak bakteryjny pomidora to jedna z groźnych chorób tego warzywa. Dowiedz się, ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia