Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

Gryzonie w ogrodzie: szkodniki roślin. Myszy, norniki, karczownik

Gryzonie: mysz polna, nornik polny, mysz zaroślowa, karczownik ziemnowodny to szkodniki roślin, które mogą w naszym ogrodzie wyrządzić duże szkody. Warto coś o nich wiedzieć: poznaj gryzonie, które są szkodnikami roślin.
Mysz zaroślowa

Mysz zaroślowa

Gryzonie, które niszczą różne rośliny w ogrodach, traktowane są jako szkodniki roślin. Poznaj gryzonie, które mogą wyrządzić szkody w ogrodzie.

Szkodniki roślin gryzonie: mysz polna

Mysz polna żyje w ogrodach, sadach, na łąkach i polach, na brzegach lasów i zarośli. Jest szaro- lub żółtaworuda z ciemną pręgą wzdłuż grzbietu i białym spodem ciała. Jej tułów z głową ma 10-12 cm długości, a ogon – około 8 cm. Żyje do 1,5 roku. Buduje długie, proste nory położone płytko pod powierzchnią ziemi. Samica rodzi 3-4 razy w roku po 2-9 młodych.

Szkodniki roślin gryzonie: nornik polny

Nornik polny to najliczniejszy i najgroźniejszy szkodnik roślin z gryzoni. Nornik polny żyje na łąkach i nieużytkach, na brzegach lasów, w szkółkach drzewek, a także w ogrodach. Nornik polny ma krępe ciało, krótką głowę i tępo zakończony pysk. Jest żółtawobrunatny lub żółtawoszary, a boki, brzuch i stopy ma jasnoszare. Jego ciało zwykle ma długość 9-11 cm, ogon około 3 cm. Nornik żyje zwykle od 2-4,5 miesięcy, często w koloniach. W ciągu życia samica nornika rodzi 6-7-krotnie po 4-9 młodych w miocie. Samce i samice opiekują się potomstwem swoim i obcym, zatem śmierć rodziców nie pociąga za sobą śmierci młodych. Nornik żeruje w promieniu około 15 m wokół nory. Nie zapada w sen zimowy. Pod śniegiem buduje tunele z ziemi i trawy. Część norników przenosi się do drewnianych zabudowań w ogrodach (gdzie mogą rozmnażać się też zimą). Latem nornik jest aktywny od wieczora do rana, zimą żeruje za dnia. Jest najgroźniejszym szkodnikiem roślin wśród gryzoni.

Szkodniki roślin gryzonie: mysz zaroślowa

Mysz zaroślowa to także szkodnik roślin. Żyje w lasach, parkach, sadach i ogrodach. Jest żółtawobrunatna, z białawym spodem ciała. Ma duże uszy i długie, wąskie stopy. Jej tułów z głową ma 8-10 cm długości, a ogon około 8 cm. Żyje do 1,5 roku. Kopie głębokie nory z 2-3 otworami wylotowymi, które można rozpoznać po małych kopczykach piasku. Długość nory z gniazdem dochodzi do 1 m. Samica rodzi 2-4 razy w roku po 2-8 młodych.

Szkodniki roślin gryzonie: karczownik ziemnowodny

Karczownik ziemnowodny najchętniej zakłada nory w wilgotnej glebie, w miejscach nieuprawianych, ale też w ogrodach i sadach. Ma szeroką i grubą głowę z tępo zakończonym pyskiem, małe uszy ukryte w sierści, grzbiet szaro- lub ciemnobrunatny, a brzuch szary. Bywają też osobniki czarne. Długość głowy i tułowia wynosi 12-20 cm, a ogona 5-14 cm. Nie żyje dłużej niż dwa lata. Nora składa się z gniazda, 1-2 komór spichrzowych oraz odchodzących od nich wielopoziomowych, długich (do kilkunastu metrów) korytarzy. Z wypchniętej ziemi formuje płaskie kopczyki w odległości 10-30 cm od wlotu nory. Jeśli nora jest położona w pobliżu zbiornika wodnego, jeden z korytarzy prowadzi do wody. Charakterystyczne dla karczownika są zatkane wyloty nor. Samica rodzi 2-5 razy w ciągu roku po 3-9 młodych. Zimą są aktywne w dzień: budują pod śniegiem tunele prowadzące do żerowisk (często do korzeni drzew owocowych).

Autor tekstu: Stanisław Ignatowicz
Autor zdjęć: www.photos.com
Źródło: Murator
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU
100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU

To przydatny każdemu ogrodnikowi-amatorowi album z opisem roślin kwitnących polecanych do uprawy na działce i w ogrodzie. Obok portretów roślin znajdziesz tu poradnik pielęgnacji roślin i ogrodu.

zasadziliśmy róże

Tak, wczoraj byliśmy na naszej działeczce i zasadziliśmy dwie róże. Cóż to nasze...

Przeczytaj też:
Ekologiczna ochrona roślin. Naturalne środki ochrony roślin
Ekologiczna ochrona roślin. Naturalne środki ochrony roślin

Wielu właścicieli ogrodów nie chce stosować chemicznych środków ochrony roślin. Na szczęście ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © MURATOR S.A. 2008-2014 | Design by MURATOR Multimedia | Hosted by SuperMedia