Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin > Drzewa owocowe. Najczęściej spotykane choroby drzew owocowych
Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

Drzewa owocowe. Najczęściej spotykane choroby drzew owocowych

Drzewa owocowe są atakowane przez różne choroby. Do najczęściej spotykanych chorób drzew owocowych należą: parch jabłoni i parch gruszy, rak bakteryjny drzew pestkowych, mączniak jabłoni i mączniak gruszy, brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Jak zwalczać te choroby?

Parch jabłoni i parch gruszy

Na liściach widoczne są ciemne plamy. Silnie porażone liście przedwcześnie opadają. Porażeniu ulegają także zawiązki owoców, ulegają one deformacji, a silnie porażone opadają. Owoce są zniekształcone, mają ciemne plamy i skorkowacenie, często opadają. Aby uchronić się przed zakażeniem należy zapobiegawczo wykonać opryskiwanie roślin w odstępach 5-7 dni w miarę rozwoju pąków jednym z preparatów – Merpan, Captan, Folpan, Thiram Granuflo, Pomarsol Forte, Delan. Na początku wegetacji warto także stosować środki miedziowe. Do zwalczania objawów parcha zaleca się środki wyniszczające co 10-14 dni – Mythos, Chorus, Capitan, Bumper, Score i inne.

Mączniak jabłoni i mączniak gruszy

Na liściach, pędach i kwiatach widać charakterystyczny białawy, mączysty nalot. Liście przestają rosnąć, wyginają się, a w skrajnych przypadkach przedwcześnie opadają. Pędy i pąki przestają rosnąć. Kwiaty są drobne, a na owocach widoczna jest charakterystyczne ordzawienie. Silnie porażone pędy należy wycinać i palić, a drzewa opryskiwać (od fazy różowego pąka) jednym z preparatów – Nimrod, Discus, Score, Domark, Capitan, Kaptan Plus, Bumper, Zato.

Rak bakteryjny drzew pestkowych

Choroba najczęściej poraża wiśnie i czereśnie. Porażeniu mogą ulec wszystkie nadziemne części drzew. Porażone pąki i kwiaty nie rozwijają się i zamierają i brunatnieją. Na zawiązkach owoców występują brunatne, gnilne plamy. Na liściach pojawiają się wodniste, później brunatne plamy, w obrębie których tkanka się wykrusza. Na korze porażonych pędów widoczne są spękania, powiększające się i obejmujące niekiedy cały obwód, kora zamiera, a z ran wycieka guma. Porażone drzewa należy opryskiwać preparatami miedziowymi (Champion, Miedzian) w okresie nabrzmiewania pąków, kwitnienia i opadania liści.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Choroba poraża wiśnie, czereśnie, śliwy, brzoskwinie i morele. Na owocach pojawiają się brunatne gnilne plamy, które szybko obejmują całą powierzchnię. Chore owoce pozostają na drzewach i zamieniają się w zdeformowane czarne mumie. Część porażonych owoców opada. Zwalczanie choroby wykonuje się w pełni kwitnienia jednym z preparatów – Riza, Syrius, Topsin.Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: photos.com
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Pastele raz jeszcze
Pastele raz jeszcze

To jest ciekawe połączenie dwóch stylów- boho i elegancji. Nie jest to typowo polny...

Przeczytaj też:
Środki ochrony roślin: insektycydy, fungicydy, herbicydy. Kompendium wiedzy o preparatach do ochrony roślin
Środki ochrony roślin: insektycydy, fungicydy, herbicydy. Kompendium wiedzy o preparatach do ochrony roślin

Stosowanie środków ochrony roślin, takich jak insektycydy, fungicydy, herbicydy, pozwala skutecznie walczyć ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia