Co zrobić z pustymi opakowaniami po środkach ochrony roślin i resztkami preparatów?

2016-12-29 7:00

Uprawa roślin często niesie ze sobą konieczność stosowania środków ochrony roślin. Niemal każdy gatunek rośliny trzeba chronić przed chorobami, szkodnikami i nadmierną konkurencją – chwastami. Po wykonaniu zabiegów ochronnych pojawia się problem: co zrobić z pustymi opakowaniami po środkach ochrony roślin i resztkami preparatów? Podpowiadamy rozwiązanie!

opakowania po pestycydach
Autor: www.thinkstockphotos.com Opakowania po środkach ochrony roślin są w innych sposób recyklingowane niż pozostałości po produktach spożywczych, plastyk, papier czy szkło

Pozostałości środków ochrony roślin i opakowania to w problem niejednego właściciela ogrodu. Zwykle takie produkty są gromadzone w budynkach gospodarczych – w miejscach niedostępnych dla dzieci. To konieczność – środki są toksyczne i stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Składowane, zajmują dużo miejsca, nie wspominając już o bezpieczeństwie. Dlatego powinno się jak najszybciej ich pozbyć. Trzeba to zrobić zgodnie z zasadami BHP i obowiązującym prawem. W tym wypadku – dla własnego dobra – lepiej nie ryzykować.

Magazynowanie środków ochrony roślin

Środki ochrony roślin powinny być przechowywane szczelnie i w oryginalnych opakowaniach. Najlepsze są są chłodne, ciemne pomieszczenia, z dobrą wentylacją o temperaturze w granicach 0-30 st. C. Pomieszczenie najlepiej zamykać na klucz. Nie powinny się w nim znajdować produkty „jadalne” (pasze dla zwierząt, nasiona), paliwa i inne łatwopalne materiały. Środki należy chronić przed wysoką temperaturą, źródłem ognia i wilgocią. Przed wykonywaniem zabiegu należy dokładnie czytać instrukcje. Ciecz użytkowa powinna być rozrabiana przynajmniej 30 m od ujęcia wody pitnej czy budynków mieszkalnych – tak stanowi prawo.

>>Przeczytaj też: Preparaty chemiczne: nawozy i środki ochrony – jak je przechować do następnego sezonu

Pozostałości preparatów po oprysku

Często zdarza się, że wykonaniu zabiegu wciąż pozostaje trochę preparatu w opryskiwaczu. Ustalenie dawki tak, aby zużyć całość na daną uprawę jest bardzo trudne. W pewien sposób zużycie cieczy można regulować w czasie opryskiwania, np. dokładniej nanosząc ją na rośliny czy zwiększając ciśnienie w opryskiwaczu. Ważna jest odpowiednia kalibracja sprzętu. Niestety ma to swoje ograniczenia. Dlatego jeśli pozostanie trochę oprysku (1/3 zbiornika lub mniej) warto go nanieść na uprzednio opryskaną zieleń. Można go rozcieńczyć wodą. W żadnym wypadku rozpuszczonych środków nie można wylewać. To substancje toksyczne dla żywych organizmów, zatruwające wodę i powodujące erozję gleby. Jeśli zużyliśmy niewielką część oprysku a w opakowaniu jest do dużo i nie jest już potrzebny, można zgłosić się do gmin gminnego punktu selektywnej zbiórki opakowań komunalnych (PSZOK).

>>Przeczytaj też: Kalendarz ochrony roślin. Co to jest kalendarz ochrony roślin i jak z niego korzystać

Co zrobić z pustymi opakowaniami po środkach ochrony roślin?

Opakowania po środkach ochrony roślin są w innych sposób recyklingowane niż pozostałości po produktach spożywczych, plastyk, papier czy szkło. W tym przypadku opakowania przerabia się na nowe półprodukty, które nie będą miały styczności z żywnością. Dlatego nie można ich pozostawiać w pojemnikach na tworzywa sztuczne (lub innych). Zbiór i przerób opakowań nadzoruje (PSOR) – Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. Każde opakowanie powinno być oddane do punktu sprzedaży, w którym zostało kupione. Nie ma obowiązku pokazywania faktury lub paragonu. Nie ponosimy żadnej opłaty za zwrot opakowań. Sklep ma obowiązek je przyjąć. Punkty odbioru opakowań w danym rejonie lub miejscowości można sprawdzić tutaj: http://systempsor.pl/punkty-odbioru/

>>Przeczytaj też: Środki ochrony roślin: jakie wybierać, gdzie kupować, jak stosować?

Opakowanie powinno być czyste. Zgodnie z normą należy je trzykrotnie opłukać wodą przed oddaniem. Zanieczyszczoną chemią wodę należy umieścić w opryskiwaczu i wykorzystać do ochrony roślin. PSOR nie odbiera opakowań zabrudzonych, zawierających resztki produktu, chemii przeterminowanej, opakowań zbiorczych (np. kartonów zakwalifikowanych do odpadów gospodarczych) i opakowań po nielegalnych produktach (według systempsor.pl stanowią 10-15 proc.). Najgorszym (i niestety spotykanym) rozwiązaniem jest pozostawianie opakowań w lesie – nie wolno tego robić!

Co zrobić z przeterminowanymi środkami ochrony roślin?

Zdarza się, że środku ochrony roślin ulegną przeterminowaniu. Najczęściej dzieje się tak wskutek zbyt długiego przechowywania przez nabywcę. Ustawa z dnia 8 marca 2013 r.o środkach ochrony roślin (Dz. U. z 2015 r., poz. 547) zabrania sprzedaży tych preparatów po terminie ważności, Ryzyko, że dany preparat zostanie kupiony bez terminu ważności jest marginalny i sprzedawca ma obowiązek przyjąć zwrot (i oddać produkt do utylizacji). Opryski przeterminowane z własnej winy powinno się utylizować – zlecając to profesjonalnej firmie lub zgłaszając się do PSZOK-u.

opakowania po pestycydach
Autor: www.thinkstockphotos.com Opakowania po środkach ochrony roślin są w innych sposób recyklingowane niż pozostałości po produktach spożywczych, plastyk, papier czy szkło
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.