Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin > Co zrobić z pustymi opakowaniami po środkach ochrony roślin i resztkami preparatów?
Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

Co zrobić z pustymi opakowaniami po środkach ochrony roślin i resztkami preparatów?

Uprawa roślin często niesie ze sobą konieczność stosowania środków ochrony roślin. Niemal każdy gatunek rośliny trzeba chronić przed chorobami, szkodnikami i nadmierną konkurencją – chwastami. Po wykonaniu zabiegów ochronnych pojawia się problem: co zrobić z pustymi opakowaniami po środkach ochrony roślin i resztkami preparatów? Podpowiadamy rozwiązanie!

Pozostałości środków ochrony roślin i opakowania to w problem niejednego właściciela ogrodu. Zwykle takie produkty są gromadzone w budynkach gospodarczych – w miejscach niedostępnych dla dzieci. To konieczność – środki są toksyczne i stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Składowane, zajmują dużo miejsca, nie wspominając już o bezpieczeństwie. Dlatego powinno się jak najszybciej ich pozbyć. Trzeba to zrobić zgodnie z zasadami BHP i obowiązującym prawem. W tym wypadku – dla własnego dobra – lepiej nie ryzykować.

Magazynowanie środków ochrony roślin

Środki ochrony roślin powinny być przechowywane szczelnie i w oryginalnych opakowaniach. Najlepsze są są chłodne, ciemne pomieszczenia, z dobrą wentylacją o temperaturze w granicach 0-30 st. C. Pomieszczenie najlepiej zamykać na klucz. Nie powinny się w nim znajdować produkty „jadalne” (pasze dla zwierząt, nasiona), paliwa i inne łatwopalne materiały. Środki należy chronić przed wysoką temperaturą, źródłem ognia i wilgocią. Przed wykonywaniem zabiegu należy dokładnie czytać instrukcje. Ciecz użytkowa powinna być rozrabiana przynajmniej 30 m od ujęcia wody pitnej czy budynków mieszkalnych – tak stanowi prawo.

>>Przeczytaj też: Preparaty chemiczne: nawozy i środki ochrony – jak je przechować do następnego sezonu

Pozostałości preparatów po oprysku

Często zdarza się, że wykonaniu zabiegu wciąż pozostaje trochę preparatu w opryskiwaczu. Ustalenie dawki tak, aby zużyć całość na daną uprawę jest bardzo trudne. W pewien sposób zużycie cieczy można regulować w czasie opryskiwania, np. dokładniej nanosząc ją na rośliny czy zwiększając ciśnienie w opryskiwaczu. Ważna jest odpowiednia kalibracja sprzętu. Niestety ma to swoje ograniczenia. Dlatego jeśli pozostanie trochę oprysku (1/3 zbiornika lub mniej) warto go nanieść na uprzednio opryskaną zieleń. Można go rozcieńczyć wodą. W żadnym wypadku rozpuszczonych środków nie można wylewać. To substancje toksyczne dla żywych organizmów, zatruwające wodę i powodujące erozję gleby. Jeśli zużyliśmy niewielką część oprysku a w opakowaniu jest do dużo i nie jest już potrzebny, można zgłosić się do gmin gminnego punktu selektywnej zbiórki opakowań komunalnych (PSZOK).

>>Przeczytaj też: Kalendarz ochrony roślin. Co to jest kalendarz ochrony roślin i jak z niego korzystać

Co zrobić z pustymi opakowaniami po środkach ochrony roślin?

Opakowania po środkach ochrony roślin są w innych sposób recyklingowane niż pozostałości po produktach spożywczych, plastyk, papier czy szkło. W tym przypadku opakowania przerabia się na nowe półprodukty, które nie będą miały styczności z żywnością. Dlatego nie można ich pozostawiać w pojemnikach na tworzywa sztuczne (lub innych). Zbiór i przerób opakowań nadzoruje (PSOR) – Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. Każde opakowanie powinno być oddane do punktu sprzedaży, w którym zostało kupione. Nie ma obowiązku pokazywania faktury lub paragonu. Nie ponosimy żadnej opłaty za zwrot opakowań. Sklep ma obowiązek je przyjąć. Punkty odbioru opakowań w danym rejonie lub miejscowości można sprawdzić tutaj: http://systempsor.pl/punkty-odbioru/

>>Przeczytaj też: Środki ochrony roślin: jakie wybierać, gdzie kupować, jak stosować?

Warto wiedzieć

Opryskiwacze przydatne do pielęgnacji i nawożenia

Opryskiwacze przydatne do pielęgnacji i nawożenia

W pielęgnacji i nawożeniu roślin istotny jest dobór właściwego sprzętu, który ułatwi nam pracę i pozwoli skrócić czas wykonywanych zabiegów. W przypadku małych opryskiwaczy ręcznych wygodnym rozwiązaniem jest system 360°, który pozwala aplikować płyn przy dowolnym położeniu zbiornika (nawet po odwróceniu go do góry dnem). Takie rozwiązanie posiadają opryskiwacze Mercury Super 360 oraz Venus Super 360. Przy pielęgnacji mniejszych, delikatnych roślin istotny jest również stopień rozpylenia płynu, dlatego warto zwrócić uwagę czy opryskiwacz posiada regulowaną dyszę. W przypadku większych opryskiwaczy (naramiennych lub plecakowych) istotna jest długość lancy, czy możliwość regulacji ciśnienia. Wygodnym rozwiązaniem jest przezroczysty wskaźnik poziomu cieczy, który znacznie ułatwia dozowanie preparatów oraz kontrolowani poziomu płynu w zbiorniku. Zastosowano je we wszystkich modelach opryskiwaczy Kwazar serii Garden Pro dedykowanej do ogrodu. Przy wyborze opryskiwacza należy również zwrócić uwagę z jakich materiałów został wykonany i czy posiada rozwiązania, które zagwarantują nam bezpieczeństwo podczas pracy ze środkami chemicznymi, np. zawór bezpieczeństwa w przypadku opryskiwaczy ciśnieniowych.

Opakowanie powinno być czyste. Zgodnie z normą należy je trzykrotnie opłukać wodą przed oddaniem. Zanieczyszczoną chemią wodę należy umieścić w opryskiwaczu i wykorzystać do ochrony roślin. PSOR nie odbiera opakowań zabrudzonych, zawierających resztki produktu, chemii przeterminowanej, opakowań zbiorczych (np. kartonów zakwalifikowanych do odpadów gospodarczych) i opakowań po nielegalnych produktach (według systempsor.pl stanowią 10-15 proc.). Najgorszym (i niestety spotykanym) rozwiązaniem jest pozostawianie opakowań w lesie – nie wolno tego robić!

Co zrobić z przeterminowanymi środkami ochrony roślin?

Zdarza się, że środku ochrony roślin ulegną przeterminowaniu. Najczęściej dzieje się tak wskutek zbyt długiego przechowywania przez nabywcę. Ustawa z dnia 8 marca 2013 r.o środkach ochrony roślin (Dz. U. z 2015 r., poz. 547) zabrania sprzedaży tych preparatów po terminie ważności, Ryzyko, że dany preparat zostanie kupiony bez terminu ważności jest marginalny i sprzedawca ma obowiązek przyjąć zwrot (i oddać produkt do utylizacji). Opryski przeterminowane z własnej winy powinno się utylizować – zlecając to profesjonalnej firmie lub zgłaszając się do PSZOK-u.

opakowania po pestycydach

Opakowania po środkach ochrony roślin są w innych sposób recyklingowane niż pozostałości po produktach spożywczych, plastyk, papier czy szkło

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, materiały prasowe
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Pastelowe bukiety
Pastelowe bukiety

Kolejny pudrowy słodziak :) Na bazie róż prima balerina, róży gałązkowej bombastic i...

Przeczytaj też:
Opryski warzyw pod osłonami
Opryski warzyw pod osłonami

Uprawa warzyw pod osłonami jest znacznie skuteczniejsza od polowej. Warzywa można siać ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia