Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

Szkodniki roślin: turkuć podjadek. Co warto wiedzieć o turkuciu podjadku?

Turkuć podjadek: szkodniki roślin. Zobacz jak zrobić pułapki na turkucia i inne metody zwalczania. Turkuć występując pojedynczo nie powoduje znacznych szkód, jednak jeśli jego liczebność osiąga większe rozmiary, wtedy staje się uciążliwym szkodnikiem roślin. Jak zwalczać turkucia: poradnik.
Turkuć podjadek

Turkuć podjadek

Szkodniki roślin: turkuć podjadek - jest jednym z największych naszych owadów. Osiąga nawet 6 cm długości, jego ciało jest wydłużone, barwy brunatnoszarej. Turkuć podjadek na głowie ma długie czułki, a na końcu odwłoka – wyrostki ułatwiające orientację, gdy w podziemnym wąskim tunelu porusza się do tyłu. Charakterystyczne są jego odnóża przednie: silnie zbudowane, spłaszczone i zaopatrzone w „zęby”, które służą do grzebania podziemnych korytarzy.

Szkodniki roślin: turkuć podjadek

Czy jest to groźny szkodnik roślin? Drążąc korytarze tuż pod powierzchnią gleby turkuć podjadek unosi młode rośliny, które wskutek tego więdną i zasychają (narusza ich korzenie); zjada napotkane korzenie (rośliny wciąga do korytarzy); wygryza dziury w bulwach korzeniowych i kłączach roślin. Turkuć podjadek w ogrodzie jest też pożyteczny, bo zjada ślimaki, pędraki i drutowce.

Rozwój od jaja do osobnika dorosłego trwa u turkucia trzy lata. Zimują więc i larwy, i dorosłe turkucie w glebie. W maju, podczas ciepłych wieczorów, opuszczają na krótko glebę, aby połączyć się w pary. W czerwcu samice składają po 300 jaj w gnieździe, znajdującym się przy końcu korytarza, w dużej 10-centymetrowej komorze znajdującej się 3 cm pod powierzchnią gleby. Aby lepiej ogrzać gniazdo, samica podgryza wokół korzenie roślin, które gnijąc wydzielają ciepło. Po kilku tygodniach wylęgają się larwy, bardzo podobne do postaci dorosłych. Samica opiekuje się larwami do jesieni, kiedy młode samodzielnie kopią kanaliki do głębokości 0,5–1 m, gdzie zimują.

Turkuć występując pojedynczo nie powoduje znacznych szkód, jednak jeśli jego liczebność osiąga większe rozmiary, wtedy staje się uciążliwym szkodnikiem. Owady te występują licznie w ogrodach o wilgotnej, próchnicznej glebie, jeśli znajdują się w nich dawno nie ruszane pryzmy kompostu.

Turkuć podjadek: zwalczanie

Najskuteczniejszą metodą walki z turkuciem jest wyłapywanie larw i osobników dorosłych i ich niszczenie. Poznaj sposoby na zwalczanie turkucia podjadka. Jak zrobić pułapki na turkucia podjadka.

Turkuć podjadek zwalczanie: wyłapywanie larw i osobników dorosłych

  • Wkopać do gleby w pobliżu norek naczynia o gładkich ścianach, przykryte z wierzchu ukośnie umocowaną deseczką, w pobliżu naczyń i w naczyniach umieścić grudki nawozu końskiego w celu zwabienia szkodnika roślin.
  • W maju, w okresie godów turkucia, wkopać w glebę poniżej jej powierzchni doniczki i połączyć je deseczką wciśniętą lekko w ziemię, turkucie napotkawszy przeszkodę (deseczkę) poruszają się wzdłuż niej i wpadają do doniczek, z których należy je codziennie wybierać i niszczyć.
  • W czerwcu i lipcu wyszukiwać i niszczyć gniazda szkodnika roślin. O obecności podziemnych korytarzy świadczą smugi lekko wzniesionej ziemi i schnące rośliny. Na końcu korytarza znajduje się gniazdo turkucia (komora lęgowa) – tu gleba się zapada, a rośliny marnieją. W to miejsce należy wlać nieco oleju jadalnego zmieszanego z wodą, co powoduje wychodzenie turkuci na powierzchnię i umożliwia ich schwytanie.
  • We wrześniu, w miejscach gdzie turkuci było najwięcej, wykopać doły o wymiarach 50 x 50 x 50 cm, wypełnić je obornikiem, przysypać ziemią i oznaczyć kijem wbitym w glebę. Zimą lub wczesną wiosną należy wykopać obornik i wybrać z niego zwabione wcześniej turkucie.

Turkuć podjadek: zwalczanie chemiczne

Jeśli turkucie czynią znaczne szkody i wyłapywanie nie wystarcza, można sięgnąć po metody chemiczne ich zwalczania. Jednak trzeba pamiętać, że substancje chemiczne przedostają się do gleby i do uprawianych roślin. Aby zniszczyć turkucie, można wykładać zatrute przynęty, np. liście sałaty opryskane insektycydem lub wysiać na powierzchni gleby dozwolony preparat granulowany (np. Diazinon 10 G w dawce 0,5 kg na 100 m2).

Zobacz film: Maja Popielarska radzi jak uratować ogród przed turkuciem podjadkiem

Autor tekstu: Stanisław Ignatowicz
Autor zdjęć: www.photos.com
Rysunki: Agnieszka i Marek Sterniccy
mat. wideo: TVN Meteo/x-news
Temat miesiąca
Turkuć podjadek – jak wygląda i jak zwalczać turkucia podjadka
Turkuć podjadek – jak wygląda i jak zwalczać turkucia podjadka’

Turkuć podjadek to szkodnik roślin, który uszkadza korzenie roślin i młode rośliny. Jak wygląda i rozwija się turkuć podjadek? Dowiedz się, jak zwalczać turkucia podjadka.

Roślina tygodnia
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Kompozycje na grób
Kompozycje na grób

Zbliżają się zaduszki.. Wrto już teraz pomyśleć o kompozycjach nagrobnych. Ostatnio miałam okazję...

Przeczytaj też:
Mączniak rzekomy winorośli - groźna choroba grzybowa winogron
Mączniak rzekomy winorośli - groźna choroba grzybowa winogron

Mączniak rzekomy winorośli to jedna z najgroźniejszych chorób grzybowych winorośli. Jakie są ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia