Choroby roślin: mączniak, szara pleśń, rdza, zamieranie pędów, fytoftoroza

2012-06-14 14:47

Rośliny w ogrodzie są często atakowane przez różne choroby. Jak rozpoznać choroby, które najczęściej atakują rośliny ozdobne.

Zamieranie i zrakowacenia pędów (nekroza) - po przycinaniu roślin pędy poniżej miejsca cięcia brązowieją i zasychają. Może to dotyczyć pędów i całych roślin.

Zamieranie wierzchołków pędów - atakuje rośliny od góry, stopniowo przesuwając się w dół, aż do obumarcia całej rośliny. Najpierw brązowieją pąki na szczytach pędów, potem liście szarzeją, zwijają się i wkrótce opadają. U iglaków brunatnieją i zamierają pojedyncze pędy od wierzchołka do nasady.

Mączniak prawdziwy - objawem jest mączysty biały nalot na wierzchniej stronie liście, pędach, kwiatach i owocach. Choroba hamuje wzrost rośliny i prowadzi do jej obumarcia, powoduje zasychanie liści. Chorobie sprzyja suche powietrze, duże różnice temperatury między dniem a nocą oraz przenawożenie azotem.

Mączniak rzekomy
- objawem są jasnożółte, brunatniejące z czasem, nieregularne plamy na liściach i szary nalot na pędach i spodniej stronie liści. Mączniak rzekomy szybko się rozprzestrzenia, a porażone liście opadają, co szpeci i osłabia roślinę. Rozwojowi choroby sprzyjają wilgoć i chłód.

Szara pleśń – atakuje prawie wszystkie rośliny ozdobne i użytkowe na każdym etapie wzrostu. Powoduje ich obumieranie i gnicie. Łatwo ją rozpoznać: zaatakowane części roślin pokrywają się obfitym, szarym, pylący się nalotem - to zarodniki grzyba wywyłującego chorobę. Rozwojowi choroby sprzyjają zbyt gęsto rosnące rośliny, dużo wilgoci i cień.

Rdza - objawia się żółtobrązowymi plamami na wierzchu liści, pod spodem których tworzą się poduszkowate skupiska zarodników. Porażone części rośliny ulegają deformacji, liście brązowieją i opadają.

Fytoftoroza - bardzo groźna choroba grzybowa atakująca roślin z gleby i szybko postępująca ku górze. Powoduje gnicie korzeni i podstawy rośliny. Plamy gnilne mają kształt litery V i pojawiają sie u nasady liści. Liście stopniowo żółkną, zwijają się w rulonik, więdną i obumierają. W ciągu kilku tygodni całe pędy brunatnieją i usychają. Chorobie sprzyja nadmiar substancji organicznych i wilgoci w zbyt chłodnym podłożu.

Plamistość liści - jest wywoływana prze różnego rodzaju grzyby. Na liściach pojawiają się owalne, brązowe plamy, kóre z czasem się powiększają, zajmując całą powierzchnię liści. Liście wkrótce obumierają. Rozwojowi choroby sprzyja duże zagęszczenie roślin i brak wymiany powietrza wokół nich.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.