Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

Borówka amerykańska: CHOROBY. Choroby liści i owoców borówki amerykańskiej - objawy i zwalczanie

Borówka amerykańska choroby: poznaj objawy i sosoby zwalczania chorób, które najczęściej atakują borówkę wysoką. Choroby borówki amerykańskiej: opis. Sprawdź, co mogło zaatakować uprawę borówki amerykańskiej w towim ogrodzie. Najczęstsze choroby borówki to: zgorzel pędów, szara pleśń, antraknoza borówki, biała plamistość liści.

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) uprawiana w ogrodach rzadko kiedy bywa atakowana przez choroby. Pojawiają się one znacznie częściej w wielkopowierzchniowych uprawach towarowych borówki wysokiej. Mimo to warto poznać objawy najczęściej występujących chorób borówki amerykańskiej. Borówka amerykańska choroby: poznaj objawy i metody zwalczania chorób.

Borówka amerykańska choroby: zgorzel pędów borówki

Zgorzel pędów borówki objawia się na jednorocznych i dwuletnich pędach. Objawy choroby: w dolnej części pędów borówki powstają drobne plamy otoczone czerwono-purpurową obwódką. Z czasem plamy się rozrastają, szarzeją, a na ich powierzchni pojawiają się czarne i kuliste owocniki. Nekroza kory może objąć cały obwód pędu, prowadząc do zamierania całych pędów borówki amerykańskiej.

Borówka amerykańska choroby: szara pleśń

Szara pleśń borówki amerykańskiej powoduje zgorzel wierzchołków młodych pędów. Przez tę chorobę porażone mogą być także kwiaty, liście i owoce borówki. Pędy i kwiaty borówki brunatnieją i zasychają, a owoce gniją. Na liściach borówki tworzą się duże, brunatne plamy. Przy wysokiej wilgotności powietrza pojawia się charakterystyczny szary, pylący nalot grzybni - szara pleśń.

Borówka amerykańska choroby: antraknoza borówki

Antraknoza borówki widoczna jest przede wszystkim na dojrzewających jagodach w postaci drobnych, ciemnych plam. Porażone owoce borówki amerykańskiej gniją. Porażeniu mogą ulegać także pędy i liście borówki, na których rozwijają się plamy o różnym kształcie – od drobnych, brązowych do dużych, czarnych.

Borówka amerykańska choroby liści: biała plamistość liści borówki

Biała plamistość liści borówki występują głównie na liściach w postaci drobnych plam, w środku biało-szarych i otoczonych czerwono-brunatną obwódką. Na powierzchni plam tworzą się drobne, ciemne owocniki. Silnie porażone liście borówki przedwcześnie zamierają i opadają. Ta choroba może pojawiać się także na pędach i owocach borówki amerykańskiej (znacznie rzadziej).

Zapobieganie i zwalczanie chorób borówki amerykańskiej

Obecnie jest niewiele środków ochrony roślin zarejestrowanych do zwalczania chorób w uprawie borówki amerykańskiej, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Pędy, liście lub owoce borówki amerykańskiej z objawami chorób należy usuwać i palić. Pędy borówki należy wycinać poniżej objawów rozwoju choroby, do zdrowej tkanki. Jedynie szarą pleśń i antraknozę borówki wysokiej można zwalczać preparatem Switch 62,5 WG.

Borowka amerykanska

Borówka wysoka, odmiana 'Bluecrop'

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: Agnieszka Mike-Jeziorska
Temat miesiąca
Jak dbać o drzewa i krzewy po opadnięciu liści – ochrona przed szkodnikami i chorobami
Jak dbać o drzewa i krzewy po opadnięciu liści – ochrona przed szkodnikami i chorobami’

Rośliny w ogrodzie należy chronić przed chorobami i szkodnikami nie tylko w sezonie, ale także gdy już opadną liście z drzew i krzewów. Dlaczego trzeba usuwać z ogrodu opadłe liście i po co zakłada się opaski lepowe na pnie drzew? Ochrona roślin przed szkodnikami i chorobami.

NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Zwiastuny wiosny
Zwiastuny wiosny

Dawno niczego nie napisałam, ale słońce i zbliżająca się wielkimi krokami kalendarzowa wiosna -...

Przeczytaj też:
Choroby tulipanów: szara pleśń tulipana
Choroby tulipanów: szara pleśń tulipana

Tulipany to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych. Tulipany mogą być porażane przez ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia