Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin > Borówka amerykańska: CHOROBY. Choroby liści i owoców borówki amerykańskiej - objawy i zwalczanie
Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

Borówka amerykańska: CHOROBY. Choroby liści i owoców borówki amerykańskiej - objawy i zwalczanie

Borówka amerykańska choroby: poznaj objawy i sosoby zwalczania chorób, które najczęściej atakują borówkę wysoką. Choroby borówki amerykańskiej: opis. Sprawdź, co mogło zaatakować uprawę borówki amerykańskiej w towim ogrodzie. Najczęstsze choroby borówki to: zgorzel pędów, szara pleśń, antraknoza borówki, biała plamistość liści.

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) uprawiana w ogrodach rzadko kiedy bywa atakowana przez choroby. Pojawiają się one znacznie częściej w wielkopowierzchniowych uprawach towarowych borówki wysokiej. Mimo to warto poznać objawy najczęściej występujących chorób borówki amerykańskiej. Borówka amerykańska choroby: poznaj objawy i metody zwalczania chorób.

Borówka amerykańska choroby: zgorzel pędów borówki

Zgorzel pędów borówki objawia się na jednorocznych i dwuletnich pędach. Objawy choroby: w dolnej części pędów borówki powstają drobne plamy otoczone czerwono-purpurową obwódką. Z czasem plamy się rozrastają, szarzeją, a na ich powierzchni pojawiają się czarne i kuliste owocniki. Nekroza kory może objąć cały obwód pędu, prowadząc do zamierania całych pędów borówki amerykańskiej.

Borówka amerykańska choroby: szara pleśń

Szara pleśń borówki amerykańskiej powoduje zgorzel wierzchołków młodych pędów. Przez tę chorobę porażone mogą być także kwiaty, liście i owoce borówki. Pędy i kwiaty borówki brunatnieją i zasychają, a owoce gniją. Na liściach borówki tworzą się duże, brunatne plamy. Przy wysokiej wilgotności powietrza pojawia się charakterystyczny szary, pylący nalot grzybni - szara pleśń.

Borówka amerykańska choroby: antraknoza borówki

Antraknoza borówki widoczna jest przede wszystkim na dojrzewających jagodach w postaci drobnych, ciemnych plam. Porażone owoce borówki amerykańskiej gniją. Porażeniu mogą ulegać także pędy i liście borówki, na których rozwijają się plamy o różnym kształcie – od drobnych, brązowych do dużych, czarnych.

Borówka amerykańska choroby liści: biała plamistość liści borówki

Biała plamistość liści borówki występują głównie na liściach w postaci drobnych plam, w środku biało-szarych i otoczonych czerwono-brunatną obwódką. Na powierzchni plam tworzą się drobne, ciemne owocniki. Silnie porażone liście borówki przedwcześnie zamierają i opadają. Ta choroba może pojawiać się także na pędach i owocach borówki amerykańskiej (znacznie rzadziej).

Zapobieganie i zwalczanie chorób borówki amerykańskiej

Obecnie jest niewiele środków ochrony roślin zarejestrowanych do zwalczania chorób w uprawie borówki amerykańskiej, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Pędy, liście lub owoce borówki amerykańskiej z objawami chorób należy usuwać i palić. Pędy borówki należy wycinać poniżej objawów rozwoju choroby, do zdrowej tkanki. Jedynie szarą pleśń i antraknozę borówki wysokiej można zwalczać preparatem Switch 62,5 WG.

borowka-amerykanska

Borówka amerykańska

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Wspomnienie lata
Wspomnienie lata

Za oknami szaruga i niestety pięknie wybarwione drzewa też powoli tracą swój urok. Zima zbliża się...

Przeczytaj też:
Zaraza ziemniaka na pomidorach – objawy i zwalczanie
Zaraza ziemniaka na pomidorach – objawy i zwalczanie

Zaraza ziemniaka to jedna z najgroźniejszych chorób roślin psiankowatych, w tym pomidorów. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia