Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Cięcie i przycinanie roślin > WRZOŚCE przycinanie. Kiedy i jak przycinać wrzośce
Cięcie i przycinanie roślin

WRZOŚCE przycinanie. Kiedy i jak przycinać wrzośce

Wrzośce to piękne krzewinki kwitnące wiosną i latem. Podpowiadamy kiedy i jak przycinać wrzośce. Poradnik: przycinanie wrzośców.

Wrzośce (Erica) to małe krzewinki o igiełkowatych liściach i dzwonkowatych kwiatach. Wrzośce kwitną przeważnie wczesną wiosną, a niektóre latem. Wrzośców nie należy mylić z wrzosami (Calluna), które mają łuskowate liście, kielichowate kwiaty i kwitną od połowy lata do późnej jesieni.

Przycinanie wrzośców: kiedy przycinać wrzośce?

Coroczne przycinanie wrzośców jest niezbędne dla ich prawidłowego wzrostu, gdyż wpływa na ich zagęszczenie i obfite kwitnienie roślin. Odmiany wrzośców kwitnące wczesną wiosną przycinamy po skończonym kwitnieniu – tj. w maju. Odmiany wrzośców kwitnące latem przycinamy dopiero na wiosnę kolejnego roku – tj. na początku marca (najpóźniej w kwietniu), by zdążyły zawiązać pąki kwiatowe. Nie robi się tego wcześniej, gdyż przekwitłe kwiatostany stanowią dodatkową ochronę przed mrozem.

Przycinanie wrzośców: jak przycinać wrzośce?

Przycinanie wrzośców polega na usunięciu przekwitłych kwiatostanów (nie całych pędów!). W tym celu obcinamy kwiatostan 1–2 cm poniżej jego podstawy. Usuwa się w ten sposób zeschnięte i pozbawione liści pędy. Cięcie należy wykonać naostrzonym sekatorem, aby nie poszarpać pędów. Podczas cięcie pogoda powinna być bezdeszczowa, aby rany mogły się bezpiecznie zagoić. Wycina się także wszystkie przemarznięte, uszkodzone i chore pędy. Starsze wrzośce nie wymagają bardzo mocnego cięcia, młode należy przycinamy dość mocno, by pobudzić roślinę do wytwarzania nowych pędów.

wrzosiec

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: Agnieszka Mike-Jeziorska
Temat miesiąca
Jesienne cięcie drzew i krzewów owocowych – jakie gatunki ciąć jesienią’

Cięcie drzew i krzewów owocowych to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, wpływających na dobre owocowanie. Większość drzew i krzewów owocowych przycina się zimą i wczesną wiosną, ale niektóre można ciąć także jesienią. Przeczytaj kiedy i jakie gatunki drzew i krzewów owocowych przycina się jesienią.

Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

trend na ombre :)
trend na ombre :)

Kto uwielbia kwiaty w odcieniu ombre? My kochamy! Na giełdzie ostatnio znaleźliśmy takie oto...

Przeczytaj też:
Winorośl ozdobna - cięcie. Kiedy i jak przycinać winorośle ozdobne [WIDEO]
Winorośl ozdobna - cięcie. Kiedy i jak przycinać winorośle ozdobne [WIDEO]

Winorośle to pnącza wcześnie rozpoczynające wegetację. Z tego powodu przycinanie winorośli ozdobnych ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia