Cięcie wiśni - kiedy i jak prawidłowo przycinać drzewa wiśni? Jakie wiśnie przycina się wiosną?

2023-03-01 12:08

Wiśnia potrzebuje cięcia, podobnie jak i inne drzewa owocowe, aby obficie owocowała i zachowywała właściwy pokrój. Ważne jest właściwe formowanie korony drzewa już od momentu posadzenia młodych drzewek. Podpowiadamy kiedy i jak przycinać wiśnie. Cięcie wiśni - poradnik.

Wiśnia
Autor: GettyImages Młode drzewka wiśni przycina się wiosną po posadzeniu, starsze - najlepiej latem, po zbiorze owoców

Cięcie wiśni to ważny zabieg pielęgnacyjny, który ma wpływ nie tylko na prawidłowy rozwój i ukształtowanie korony drzewa, ale również na obfite jego owocowanie. Jaki jest najlepszy termin przycinania wiśni? Jak robić to prawidłowo? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Spis treści

  1. Kiedy najlepiej przycinać wiśnie?
  2. Cięcie wiśni wiosną - formowanie korony młodych wiśni po posadzeniu
  3. Na czym polega cięcie odnawiające wiśni?
  4. Przycinanie wiśni - prześwietlanie korony
  5. Cięcie odmładzające wiśni

Kiedy najlepiej przycinać wiśnie?

Generalnie wiśnie (podobnie jak czereśnie) najlepiej znoszą wszelkie cięcia w okresie lata, po zbiorze owoców – od końca lipca do połowy sierpnia. Młode drzewka wiśni, najlepiej jednak formować wiosną po posadzeniu.

Warto pamiętać, żeby cięcia planować i wykonywać w dni suche, bezdeszczowe, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko infekcji grzybowych. Cięcia należy przeprowadzać ostrymi nożycami ogrodniczymi i sekatorami, a rany po cięciach zasmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu (np. Miedzian). Jest to ważne, ponieważ drzewa pestkowe, w tym właśnie wiśnia, są często porażane przez grzyby oraz bakterie, powodujące groźne choroby.

Przeczytaj też:

Cięcie wiśni wiosną - formowanie korony młodych wiśni po posadzeniu

Aby młode drzewka wiśni szybo się przyjęły i jak najszybciej rozpoczęły wzrost, a ich korony zyskały optymalny pokrój, wykonuje się zdecydowane cięcie po posadzeniu – najlepiej wiosną - w kilku krokach:

  • Nieznaczne skracamy przewodnik.
  • Usuwamy wszystkie grubsze pędy, stanowiące konkurencję dla przewodnika.
  • Inne pędy przycinamy – o 1/3 długości, nad drugim pąkiem lub o 2/3 długości, nad pierwszym, licząc od nasady pędu.
  • Usuwamy wszystkie pędy z pnia drzewa do wysokości około 40cm nad ziemią.

Należy pamiętać, że bardzo często wiśnie, wskutek braku prawidłowego cięcia, wykształcają korony krzaczaste, bez wyraźnego przewodnika. Nie jest to pożądany model wiśniowego drzewka i należy go unikać, ponieważ zbyt krótki pień, nadmierna ilość pędów w połączeniu z ciężarem owoców często prowadzi do rozdzierania drewna i pękania kory. W takich przypadkach drzewka szybko dziczeją, a ich owocowanie zanika. Dlatego tak ważne jest formowanie korony wiśni już od momentu posadzenia drzewka.

Jak przycinać młode drzewka owocowe po posadzeniu - instrukcja krok po kroku >>>

Na czym polega cięcie odnawiające wiśni?

Starsze drzewka wiśni, czyli około 2-3-letnie, powinny już mieć wykształcony wyraźny przewodnik stanowiący główną część drzewa. Cięcia odnawiające powinny polegać na systematycznym przycinaniu gałęzi bocznych, po każdym zbiorze owoców, czyli w sierpniu. Ważne jest też, aby w kolejnych latach usuwać starsze, grube gałęzie (2-3-letnie), by zrobić miejsce dla młodych, na których powstaną owoce. W miejscu cięcia pozostaną tzw. czopy - z nich wyrosną zdrowe i młode pędy. Usuwamy też gałęzie krzyżujące się lub zaburzające rozwój korony.

ciecie-wisni
Autor: photos.com Wiśnie wymagają silnego cięcia

Przycinanie wiśni - prześwietlanie korony

Przy luźnej uprawie drzew wiśniowych (najczęściej stosowanej w ogrodach) warto pamiętać o regularnym, corocznym cięciu prześwietlającym drzewa. Chodzi o to, by korona nie była nadmiernie rozrośnięta, właściwe uformowana, co sprzyja estetyce i łatwości zbierania owoców, ale też pozwala, by promienie słoneczne docierały do wszystkich pędów drzewa.

Prześwietlanie korony wiśni polega na usuwaniu wszystkich gałęzi zwisających lub rosnących zbyt nisko. Wewnątrz korony usuwa się pędy, które rosną do jej wnętrza, utrudniają wzrost młodym pędom i gałęziom lub krzyżujące się. W ten sposób usuwa się około 20 proc. wszystkich gałęzi. Jeśli drzewo jest zadbane, a korona często prześwietlana, wówczas procent ten będzie niższy, więc nie powinniśmy na siłę szukać pędów do wycięcia.

Cięcie wiśni
Autor: GettyImages Bardzo ważne jest formowanie korony wiśni już od momentu posadzenia drzewka

Cięcie odmładzające wiśni

Po około 5 latach wzrostu drzewa lub kiedy zaczyna ono słabiej owocować, przeprowadza się cięcia odmładzające, by pobudzić drzewo do wzrostu i owocowania. W tym celu zdecydowanie skraca się główne konary drzewa, co ma stymulować wykształcanie nowych, młodych pędów wewnątrz korony - zastąpią one stare gałęzie, niezdolne do wydawania młodych pędów. Najkorzystniej jest skrócić w danym sezonie tylko część konarów o 1-1,5 m, by nie osłabić owocowania wiśni. Przy większej liczbie konarów odmładzanie można rozłożyć na dwa sezony. W kolejnych sezonach uprawy drzewa stosuje się tradycyjne cięcie prześwietlające. W razie potrzeby, zabiegi odmładzające i prześwietlające można wykonać w tym samym roku.

Przeczytaj też:

Wiśnie - czy znasz ich właściwości?

Pytanie 1 z 9
Kiedy dojrzewają wiśnie?
Wiśnie
Pielęgnacja drzew owocowych. Wybieramy narzędzia do cięcia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.