Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Cięcie i przycinanie roślin > Wiosna w ogrodzie: cięcie krzewów i krzewinek ozdobnych
Cięcie i przycinanie roślin

Wiosna w ogrodzie: cięcie krzewów i krzewinek ozdobnych

Wiosną przycina się niektóre krzewy ozdobne

Wiosną przycina się niektóre krzewy ozdobne

Wiosna w ogrodzie to odpowiednia pora na cięcie krzewów ozdobnych. Jak wykonać cięcie krzewów, jakie krzewy i krzewinki przycina się wiosną? Wiosenne cięcie krzewów: poradnik.

Cięcie krzewów: jakie krzewy ozdobne przycina się wiosną?

1. Cięcie krzewów - wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji, wykonujemy cięcie krzewów ozdobnych, które zawiązują pąki kwiatowe na pędach tegorocznych i kwitną latem i jesienią.

2. Cięcie krzewów kwitnących latem - co roku mocno przycina się krzewy kwitnące latem na pędach jednorocznych, takie jak tawuły japońskie, hortensje bukietowe, krzewuszki czy pięciorniki. Przy cięciu tych krzewów skraca się zazwyczaj pędy do wysokości 15–20 cm. Przy okazji wiosennego cięcia krzewów usuwa się wszystkie pędy połamane i nadłamane oraz chore. Krzewy kwitnące latem na pędach wieloletnich, na przykład berberysy, przycina się słabiej i rzadziej (nie trzeba co roku), usuwając pędy stare i cienkie, tak aby krzew prześwietlić.

>>Przeczytaj też: Dlaczego należy przycinać rośliny w ogrodzie

Cięcie krzewów: jak przycinać wrzosy

Wiosną przycinamy także wrzosy. Zazwyczaj cięcie wrzosów wykonujemy w marcu bądź kwietniu, usuwając fragmenty pędów poniżej przekwitłych kwiatostanów. Wycina się także wszystkie pędy przemarznięte oraz chore.
Wczesną wiosną nie przycinamy natomiast krzewów kwitnących wiosną – one zawiązały już wcześniej pąki kwiatowe i cięcie spowoduje usunięcie właśnie tych pędów, a w konsekwencji brak wiosennego kwitnienia.

Jak ciąć krzewy ozdobne: narzędzia do cięcia i technika cięcia

Do cięcia krzewów używa się najczęściej sekatorów: do cieńszych gałęzi wystarczą sekatory dwuostrzowe, do grubszych potrzebne będą sekatory o przedłużonych rękojeściach bądź piłki (najlepiej o lekko wygiętym brzeszczocie). Narzędzia powinny być naostrzone, aby nie szarpały tkanek w miejscu cięcia.

Prawidłowe cięcie krzewów

Cięcie krzewów zawsze przeprowadzamy w dni pogodne, najlepiej słoneczne. Pędy przycina się tuż nad pąkiem skierowanym na zewnątrz krzewu. Pędy twarde tnie się około 0,5 cm nad pąkiem, pędy miękkie – około 1 cm nad pąkiem. Pędy przycina się prostopadle do osi albo lekko na skos od pąka – zawsze tak, aby powierzchnia rany była jak najmniejsza. Pędy rosnące pionowo ku górze należy ciąć pod skosem, aby na powierzchni rany nie utrzymywała się woda – wtedy rana szybciej zasycha.

Autor zdjęć: photos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Kwiaty w wodzie
Kwiaty w wodzie

Najwiekszym hitem tegorocznych targów ślubnych były chyba storczyki zanurzone w tubach. Jak...

Przeczytaj też:
Mahonia pospolita – cięcie. Kiedy i jak przycinać mahonię
Mahonia pospolita – cięcie. Kiedy i jak przycinać mahonię

Mahonia pospolita to jeden z najpiękniejszych krzewów znoszących zacienienie. Mahonia jest rośliną ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia