Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Cięcie i przycinanie roślin > Wiosenne cięcie powojników [WIDEO]
Cięcie i przycinanie roślin

Wiosenne cięcie powojników [WIDEO]

Podstawowe cięcie powojników przeprowadza się wiosną

Podstawowe cięcie powojników rosnących w ogrodzie należy przeprowadzić wczesną wiosną – w marcu, gdy pąki lekko nabrzmieją. Sposób cięcia zależy od gatunku lub odmiany powojnika. Jak prawidłowo przycinać powojniki wiosną?

Aby powojniki dobrze rosły i obficie kwitły, należy je systematycznie przycinać. Podstawowe cięcie powojników przeprowadza się wiosną. Sposób przycinania zależy od gatunku lub odmiany powojnika (informacja ta powinna być umiejscowiona na etykiecie producenta).

Jak ciąć poszczególne grupy powojników?

  • Słabe cięcie, na wysokości 100–150 cm od podstawy rośliny, wykonujemy w przypadku większości odmian wielkokwiatowych, czyli u powojników należących do grupy Wielkokwiatowe Wcześnie Kwitnące. Tniemy tak popularne odmiany jak ‘Doctor Ruppel’, ‘Jan Paweł II’, ‘Kacper’, ‘Multi Blue’, ‘Nelly Moser’, ‘Solidarność’, ‘Sunset’, ‘The President’, ‘Toki’.
  • Silne cięcie wykonuje się nad 2.–3. parą nabrzmiałych pąków, tj. na wysokości 20–50 cm. W ten sposób tnie się odmiany z grupy Wielkokwiatowe Późno Kwitnące, takie jak ‘Błękitny Anioł’, ‘Comtesse de Bouchaud’, ‘Ernest Markham’, ‘Hagley Hybrid’, ‘Jackmanii’, ‘Kardynał Wyszyński’, ‘Rouge Cardinal’ oraz odmiany z grupy Viticella, np. ‘Emilia Plater’, ‘Etoile Violette’, ‘Krakowiak’PBR, ‘Polish Spirit’, ‘Prince Charles’, ‘Purpurea Plena Elegans’. W ten sposób można przycinać również odmiany z grupy Tangutica (np. ‘Anita’, ‘Bill MacKenzie’, ‘Lambton Park’ oraz z grupy Vitalba (np. ‘Paul Farges’ SUMMER SNOW), kiedy nadmiernie się rozrastają, słabo kwitną lub ogołacają się u podstawy.
  • Silne cięcie bezpośrednio przy podstawie pędów wykonujemy w przypadku powojników bylinowych z grupy Heracleifolia i Integrifolia oraz Texensis.
  • Nie tnie się powojników kwitnących wczesną wiosną na zeszłorocznych pędach. Są to powojniki z grupy Atragene oraz Montana.

>>>Zobacz film: Szczepan Marczyński ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy opowiada jak prawidłowo ciąć powojniki wiosną

Autor tekstu: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy
Autor zdjęć: dr Szczepan Marczyński, CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Tajlandzkie kwiaty
Tajlandzkie kwiaty

Tajlandia to kraj storczyków i kolorowych kwiatów. Wizyta w Tajlandii pozwoliła na dokładną relację...

Przeczytaj też:
Winorośl ozdobna - cięcie. Kiedy i jak przycinać winorośle ozdobne [WIDEO]
Winorośl ozdobna - cięcie. Kiedy i jak przycinać winorośle ozdobne [WIDEO]

Winorośle to pnącza wcześnie rozpoczynające wegetację. Z tego powodu przycinanie winorośli ozdobnych ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia