Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Cięcie i przycinanie roślin > Wiosenne cięcie powojników [WIDEO]
Cięcie i przycinanie roślin

Wiosenne cięcie powojników [WIDEO]

Podstawowe cięcie powojników przeprowadza się wiosną

Podstawowe cięcie powojników rosnących w ogrodzie należy przeprowadzić wczesną wiosną – w marcu, gdy pąki lekko nabrzmieją. Sposób cięcia zależy od gatunku lub odmiany powojnika. Jak prawidłowo przycinać powojniki wiosną?

Aby powojniki dobrze rosły i obficie kwitły, należy je systematycznie przycinać. Podstawowe cięcie powojników przeprowadza się wiosną. Sposób przycinania zależy od gatunku lub odmiany powojnika (informacja ta powinna być umiejscowiona na etykiecie producenta).

Jak ciąć poszczególne grupy powojników?

  • Słabe cięcie, na wysokości 100–150 cm od podstawy rośliny, wykonujemy w przypadku większości odmian wielkokwiatowych, czyli u powojników należących do grupy Wielkokwiatowe Wcześnie Kwitnące. Tniemy tak popularne odmiany jak ‘Doctor Ruppel’, ‘Jan Paweł II’, ‘Kacper’, ‘Multi Blue’, ‘Nelly Moser’, ‘Solidarność’, ‘Sunset’, ‘The President’, ‘Toki’.
  • Silne cięcie wykonuje się nad 2.–3. parą nabrzmiałych pąków, tj. na wysokości 20–50 cm. W ten sposób tnie się odmiany z grupy Wielkokwiatowe Późno Kwitnące, takie jak ‘Błękitny Anioł’, ‘Comtesse de Bouchaud’, ‘Ernest Markham’, ‘Hagley Hybrid’, ‘Jackmanii’, ‘Kardynał Wyszyński’, ‘Rouge Cardinal’ oraz odmiany z grupy Viticella, np. ‘Emilia Plater’, ‘Etoile Violette’, ‘Krakowiak’PBR, ‘Polish Spirit’, ‘Prince Charles’, ‘Purpurea Plena Elegans’. W ten sposób można przycinać również odmiany z grupy Tangutica (np. ‘Anita’, ‘Bill MacKenzie’, ‘Lambton Park’ oraz z grupy Vitalba (np. ‘Paul Farges’ SUMMER SNOW), kiedy nadmiernie się rozrastają, słabo kwitną lub ogołacają się u podstawy.
  • Silne cięcie bezpośrednio przy podstawie pędów wykonujemy w przypadku powojników bylinowych z grupy Heracleifolia i Integrifolia oraz Texensis.
  • Nie tnie się powojników kwitnących wczesną wiosną na zeszłorocznych pędach. Są to powojniki z grupy Atragene oraz Montana.

>>>Zobacz film: Szczepan Marczyński ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy opowiada jak prawidłowo ciąć powojniki wiosną

Autor tekstu: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy
Autor zdjęć: dr Szczepan Marczyński, CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Już Wielkanoc!
Już Wielkanoc!

Jak co roku na Wielkanoc zasiałam rzeżuchę i kupiłam doniczkowe narcyzy. Mam też brzozowe gałązki z...

Przeczytaj też:
Jak przycinać młode drzewka owocowe po posadzeniu - instrukcja krok po kroku. ZDJĘCIA
Jak przycinać młode drzewka owocowe po posadzeniu - instrukcja krok po kroku. ZDJĘCIA

Młode drzewka owocowe, po posadzeniu w ogrodzie czy na działce, wymagają przycięcia. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia