Jak ciąć wiosną krzewy jagodowe: porzeczki i agrest

2013-04-03 14:24

Wiosna to odpowiedni czas na cięcie krzewów jagodowych. Przycina się porzeczki białe, czarne, porzeczki czerwone i agrest. Radzimy, jak wykonać cięcie krzewów owocowych.

Niektóre gatunki krzewów owocowych, takie jak porzeczka czerwona, biała i czarna czy agrest dość wcześnie rozpoczynają wiosną wegetację. Wiosenne cięcie tych krzewów owocowych należy przeprowadzić przed rozpoczęciem wegetacji. Wiosenne cięcie krzewów porzeczek i agrestu jest konieczne, aby owoce nie drobniały, a plon był wysoki. Cięcie krzewów pozwala także na utrzymanie krzewów w dobrej kondycji zdrowotnej.

Cięcie krzewów: porzeczka czarna

Porzeczka czarna najwięcej paków kwiatowych, a co za tym idzie i owoców, zawiązuje na pędach młodych, które wyrosły w poprzednim roku, a także na pędach dwu- i trzyletnich. Na starszych pędach pąków kwiatowych jest niedużo, a plon owoców mały. Z tego powodu u krzewów młodych (dwu-trzyletnich) wycina się wiosną jedynie pędy słabe i nadmiernie zagęszczające się oraz pędy połamane i uszkodzone. U krzewów starszych cięcie jest mocniejsze – krzew należy odmłodzić wycinając u podstawy krzewu pędy najstarsze. Wycina się także wszystkie pędy słabe, uszkodzone i pokładające się na ziemi.

Cięcie krzewów: porzeczka czerwona i biała

Porzeczki czerwone i białe owocują przede wszystkim na pędach dwu-, trzy- i czteroletnich, a także na wyrastających z nich krótkopędach. Natomiast zawiązywanie kwiatów i owocowanie na pędach jednorocznych u tych gatunków jest słabe. Dlatego w pierwszych latach po posadzeniu krzewy przycina się wycinając tylko pędy uszkodzone, słabe i pokładające się na ziemi. Od piątego roku należy natomiast rozpocząć tzw. cięcie prześwietlające, polegające na wycięciu u podstawy pędów najstarszych, pokładających się na ziemi oraz odrostów, które niepotrzebnie zagęszczają koronę.

Cięcie agrestu

Agrest tnie się podobnie jak porzeczkę czerwoną. Agrest kwitnie przede wszystkim na krótkopędach wyrastających ze starszych gałęzi. Wiosną w drugim i trzecim roku uprawy wycina się pędy wrastające do środka krzewu oraz pędy słabe i pokładające się na ziemi. Zostawić należy tylko pędy silne. U krzewów 6-letnich i starszych przeprowadza się cięcie odmładzające, które polega na usunięciu 1–2 najstarszych pędów – w ich miejsce zostawia się silne pędy jednoroczne.

Cięcie drzew i krzewów owocowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.