Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Cięcie i przycinanie roślin > Wiosenne cięcie. Jak ciąć wiosną krzewy jagodowe: porzeczki i agrest
Cięcie i przycinanie roślin

Wiosenne cięcie. Jak ciąć wiosną krzewy jagodowe: porzeczki i agrest

Wiosna to odpowiedni czas na cięcie krzewów jagodowych. Przycina się porzeczki białe, czarne, porzeczki czerwone i agrest. Radzimy, jak wykonać cięcie krzewów owocowych.

Niektóre gatunki krzewów owocowych, takie jak porzeczka czerwona, biała i czarna czy agrest dość wcześnie rozpoczynają wiosną wegetację. Wiosenne cięcie tych krzewów owocowych należy przeprowadzić przed rozpoczęciem wegetacji.
Wiosenne cięcie krzewów porzeczek i agrestu jest konieczne, aby owoce nie drobniały, a plon był wysoki. Cięcie krzewów pozwala także na utrzymanie krzewów w dobrej kondycji zdrowotnej.

Cięcie krzewów: porzeczka czarna

Porzeczka czarna najwięcej paków kwiatowych, a co za tym idzie i owoców, zawiązuje na pędach młodych, które wyrosły w poprzednim roku, a także na pędach dwu- i trzyletnich. Na starszych pędach pąków kwiatowych jest niedużo, a plon owoców mały. Z tego powodu u krzewów młodych (dwu-trzyletnich) wycina się wiosną jedynie pędy słabe i nadmiernie zagęszczające się oraz pędy połamane i uszkodzone. U krzewów starszych cięcie jest mocniejsze – krzew należy odmłodzić wycinając u podstawy krzewu pędy najstarsze. Wycina się także wszystkie pędy słabe, uszkodzone i pokładające się na ziemi.

Cięcie krzewów: porzeczka czerwona i biała

Porzeczki czerwone i białe owocują przede wszystkim na pędach dwu-, trzy- i czteroletnich, a także na wyrastających z nich krótkopędach. Natomiast zawiązywanie kwiatów i owocowanie na pędach jednorocznych u tych gatunków jest słabe. Dlatego w pierwszych latach po posadzeniu krzewy przycina się wycinając tylko pędy uszkodzone, słabe i pokładające się na ziemi. Od piątego roku należy natomiast rozpocząć tzw. cięcie prześwietlające, polegające na wycięciu u podstawy pędów najstarszych, pokładających się na ziemi oraz odrostów, które niepotrzebnie zagęszczają koronę.

Cięcie agrestu

Agrest tnie się podobnie jak porzeczkę czerwoną. Agrest kwitnie przede wszystkim na krótkopędach wyrastających ze starszych gałęzi. Wiosną w drugim i trzecim roku uprawy wycina się pędy wrastające do środka krzewu oraz pędy słabe i pokładające się na ziemi. Zostawić należy tylko pędy silne. U krzewów 6-letnich i starszych przeprowadza się cięcie odmładzające, które polega na usunięciu 1–2 najstarszych pędów – w ich miejsce zostawia się silne pędy jednoroczne.

Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, photos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

ten sezon uważam za udany mimo.

Ten sezon uważam za udany, cukinie nam pięknie obrodziły: mieliśmy żółte i zielone. A nawet...

Przeczytaj też:
Jak ciąć nowo posadzone krzewy?
Jak ciąć nowo posadzone krzewy?

Cięcie nowo posadzonych krzewów jest przydatnym zabiegiem. Sprawia, że nasze krzewy mają ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia