Wiosenna pielęgnacja żywopłotu: przycinanie żywopłotu

2017-04-28 10:38

Wiosną, gdy ogród budzi się do życia, należy zadbać także o żywopłot. Przede wszystkim należy przeprowadzić zabieg przycinania żywopłotu. Jak zadbać wiosną o żywopłot wiosną. Wiosenne cięcie żywopłotu.

Aby żywopłot nabrał wigoru po zimowym spoczynku i stał się wizytówką naszego ogrodu, konieczne jest przeprowadzenie wiosną kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest wiosenne przycinanie żywopłotu.

Wiosenne przycinanie żywopłotu: zasady cięcia

Każdy żywopłot należy przycinać regularnie co najmniej dwa razy w sezonie, skracając go na wysokość potrzebną do uzyskania pożądanej formy i kształtu. Wiosną, najlepiej w marcu, warto skrócić przyrosty pędów o około 1/3 długości. Zabieg ten sprawi, że żywopłot stanie się nie tylko gęstszy, lecz również zdrowszy, ponieważ przycięcie wzmacnia gałęzie, a roślina nie traci energii na zbędny rozrost. Wiosenne cięcie żywopłotu jest niezbędne również z innych powodów. Młode pędy roślin, które pod wpływem coraz wyższej temperatury zaczynają rozwijać się, muszą mieć dostęp do światła słonecznego, ponieważ w przeciwnym wypadku mogą zamierać, a to z kolei zahamuje optymalny rozwój żywopłotu oraz wpłynie niekorzystnie na jego formę. Wiosenne strzyżenie chroni przed taką niekorzystną sytuacją, gwarantując jednocześnie zdrowy wygląd żywopłotu przez cały sezon. Dodatkowa zaletą przycinania żywopłotu jest drewnienie łodyg krzewów, co warunkuje stabilny rozwój oraz chroni roślinę przed przymrozkami podczas zimy.Wierzchołki krzewów tworzących żywopłot powinny być przycinane do jednej wysokości, tak aby zachować wizualną harmonię. W przypadku żywopłotów formowanych, z takich roślin jak grab, buk, tuja czy cedr, wierzchołki należy przystrzyc na płasko, co gwarantuje jednolity dostęp światła słonecznego. Zabieg ten wpływa na zrównoważony wzrost krzewów. Boki żywopłotów najlepiej przycinać w taki sposób, aby dolna część była szersza niż górna. Zapewnia to większe nasłonecznienie oraz sprzyja lepszemu nawodnieniu niższych partii krzewów podczas podlewania czy wiosennych deszczy.

Wiosenne przycinanie żywopłotu: narzędzia do cięcia

Pielęgnacja żywopłotów wymaga odpowiednich narzędzi, przede wszystkim ostrych i czystych. Praca tępymi narzędziami może skutkować uszkodzeniem pędów, co nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może też doprowadzić do zaatakowania przez różne choroby. Narzędzia używane do cięcia powinny być dostosowane do wielkości i wieku żywopłotu oraz do potrzeb ogrodnika. Dobrym wyborem są spalinowe nożyce do żywopłotów, ponieważ pozwalają zaoszczędzić cenny czas. Dla niedoświadczonych ogrodników znakomitym rozwiązaniem są nożyce o małej wadze, z regulowanym uchwytem. Dokonując zakupu narzędzi do cięcia warto zwrócić uwagę na długość listwy tnącej oraz odstęp między nożami.

Żywopłot w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają