Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Cięcie i przycinanie roślin > Lawenda w ogrodzie: kiedy i jak przycinać lawendę?
Cięcie i przycinanie roślin

Lawenda w ogrodzie: kiedy i jak przycinać lawendę?

Zwykle już jesienią, gdy pędy wypuszczą korzenie (pociągnięte mocno trzymają się w ziemi), sadzonki należy delikatnie wykopać, odciąć od rośliny matecznej i posadzić w wybranym miejscu

Zwykle już jesienią, gdy pędy wypuszczą korzenie (pociągnięte mocno trzymają się w ziemi), sadzonki należy delikatnie wykopać, odciąć od rośliny matecznej i posadzić w wybranym miejscu

Lawenda to roślina chętnie sadzona w ogrodach. Aby lawenda obficie kwitła i tworzyła gęste kępy, trzeba ją regularnie przycinać. Podpowiadamy, kiedy i jak prawidłowo przycinać lawendę. Przycinanie lawendy: poradnik.

Aby lawenda rosnąca w ogrodzie była jego prawdziwą ozdobą, należy zapewnic jej odpowiednią pielęgnację. Jedenym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie lawendy jest cięcie.

Cięcie lawendy: kiedy i jak przycinać lawendę

Regularne przycinanie lawendy sprawi, że jej pokrój stanie się zwarty i krzaczasty, a kwitnienie będzie bardziej obfite. Nieprzycinane krzewinki z biegiem lat stają się coraz bardziej rozpierzchłe, łysieją w środku i znacznie tracą na urodzie.

Formowanie lawendy należy zacząć tuż po posadzeniu. Młode, nierozkrzewione rośliny w pierwszym roku wzrostu skraca się o połowę. To sprawi, że u podstawy wypuszczą dużo nowych pędów kształtujących gęstą koronę. W następnych latach rośliny należy przycinać tuż po kwitnieniu (nie jesienią, bo zbyt późno cięte gorzej zimują), usuwając zasychające kwiatostany z 7-centymetrowymi fragmentami pędów. Niektóre kwiatostany warto jednak zostawić, bo lawenda dość łatwo się rozsiewa i kiełkuje, dając nowe rośliny.

Wiosenne cięcie formujące lawendy

Wiosną należy przeprowadzić cięcie formujące lawendy: usunąć chore, złamane lub uszkodzone pędy, a pozostałe skrócić tak, by nadać roślinie ładny kształt.

Lawendę powinno się formować systematycznie, co roku skracając najmłodsze pędy. Starsze, zdrewniałe łodygi źle znoszą przycinanie – mogą nie wypuścić pędów.

>>Przeczytaj też: Uprawa lawendy w ogrodzie: jaką ziemię lubi lawenda

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: Piotr Gorączko
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Tajlandzkie kwiaty
Tajlandzkie kwiaty

Tajlandia to kraj storczyków i kolorowych kwiatów. Wizyta w Tajlandii pozwoliła na dokładną relację...

Przeczytaj też:
Wisteria - letnie cięcie glicynii. Co zrobić, by glicynia pięknie kwitła [WIDEO]
Wisteria - letnie cięcie glicynii. Co zrobić, by glicynia pięknie kwitła [WIDEO]

Regularne, silne cięcie glicynii sprawia, że wiosną wisteria kwitnie niezwykle efektownie. Podstawowe ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia