Jesienne cięcie drzew i krzewów owocowych – jakie gatunki ciąć jesienią

2015-09-22 12:55
Cięcie malin
Autor: www.thinkstockphotos.com Cięcie zmusza krzew malin do wypuszczania nowych pędów, a usunięcie pędów najstarszych wywołuje proces odnowy rośliny

Cięcie drzew i krzewów owocowych to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, wpływających na dobre owocowanie. Większość drzew i krzewów owocowych przycina się zimą i wczesną wiosną, ale niektóre można ciąć także jesienią. Przeczytaj kiedy i jakie gatunki drzew i krzewów owocowych przycina się jesienią.

Cięcie drzew i krzewów owocowych, niezależnie od terminu wykonywania, zazwyczaj pozytywnie wpływa na drzewa i krzewy owocowe rosnące w ogrodzie. Należy jednak uważać, aby zabiegu nie przeprowadzać zbyt radykalnie. Jednorazowe usunięcie zbyt dużej ilości pędów może znacznie osłabić roślinę, zmniejszając jej tolerancję ma mróz, choroby i szkodniki. Zabieg lepiej przeprowadzić na raty – w ciągu 2–3 lat.Cięcie drzew i krzewów owocowych jesienią jest mniej intensywne niż cięcie zimowe i wczesnowiosenne i tylko u niektórych drzew warto przeprowadzać ten zabieg. Oto gatunki drzew i krzewów owocowych, które zaleca się ciąć jesienią.

Jakie drzewa i krzewy owocowe przycina się jesienią

  • Maliny letnie – zabieg można wykonywać od września do listopada. Należy usunąć przy ziemi wszystkie pędy, które owocowały w bieżącym roku. Oprócz tego należy zmniejszyć ilość pędów tegorocznych. Na 1m rzędu malin pozostawia się 10–14 pędów.
  • Aktinidia – jeśli młody okaz aktinidii słabo rozrasta się, należy go silnie przyciąć już w pierwszym roku uprawy (to pobudza wzrost pędów). Główny zabieg przeprowadza się zimą. Natomiast pod koniec lata lub na początku jesieni należy skrócić długie pędy do 5–6 liści położonych za ostatnim owocem.
  • Leszczyna – leszczynę tnie się późną jesienią lub zimą (od listopada). Leszczynę najczęściej uprawia się w formie krzewiastej – wtedy usuwa się pędy słabe, chore, krzyżujące się, pionowe i zbyt zagęszczone. Warto przy tym pamiętać, że owoce najobficiej wyrastają na pędach jednorocznych.
  • Orzech włoski – należy unikać cięcia orzecha zimą, gdyż drzewa w stanie spoczynku mocno „płaczą”. Optymalnym terminem cięcia orzecha włoskiego jest koniec września, pomimo iż trzeba wtedy usunąć pędy z owocami. Uproszczona technika cięcia polega na usuwaniu pędów rosnących pod zbyt ostrym kątem, zbyt gęstych i uszkodzonych.
Cięcie malin
Autor: www.thinkstockphotos.com Maliny letnie przycina się od września do listopada
Jesienne prace w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany