Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Cięcie i przycinanie roślin > Jak i kiedy przycinać drzewa i krzewy owocowe. Cięcie drzew i krzewów owocowych [WIDEO]
Cięcie i przycinanie roślin

Jak i kiedy przycinać drzewa i krzewy owocowe. Cięcie drzew i krzewów owocowych [WIDEO]

Drzewa owocowe przycinamy wiosną

Odpowiednie cięcie drzew i krzewów owocowych decyduje o obfitym plonowaniu. Cięcie drzew i krzewów należy wykonywać w odpowiedni sposób i o czasie właściwym dla danego gatunku. Jak ciąć drzewa i krzewy owocowe?

Aby drzewa i krzewy owocowe dobrze rosły i obficie owocowały, trzeba je odpowiednio przycinać. Podpowiadamy jak i kiedy przycinać drzewa i krzewy owocowe.

Przycinanie drzew owocowych

Jabłonie, grusze oraz śliwy tniemy pod koniec lutego, brzoskwinie i nektaryny lepiej przycinać, kiedy jest cieplej (na gałęziach pojawią się pąki), a wiśnie, czereśnie i morele po zbiorze owoców, gdyż wtedy drzewa są mniej narażone na zakażenie ran rakiem bakteryjnym. Regulujemy kształt korony, wycinając pędy naruszające jej bryłę i te rosnące pionowo, tzw. wilki, wycinamy też zbędne przyrosty jednoroczne i prześwietlamy zbyt zagęszczone fragmenty. Usuwamy pędy rosnące do dołu, do środka korony i krzyżujące się. Naszym celem jest uzyskanie pożądanego kształtu korony, dobrze doświetlonej z każdej strony. Tniemy 3-4 mm powyżej pąka zwróconego w wybranym przez nas kierunku.

>>Przeczytaj też: Kiedy i jak ciąć grusze w ogrodzie

Przycinanie krzewów owocowych

Sposób cięcia krzewów owocowych zależy od tego, na jakich pędach roślina kwitnie i potem owocuje. Porzeczki czerwona i biała owocują na krótkopędach wyrastających z dwu-czteroletnich gałązek, a czarna – na pędach rocznych lub dwuletnich. Czarną porzeczkę należy więc nieustannie odmładzać, a pozostałym pozwolić wyprowadzić kilkuletnie pędy i dopiero te przycinać, aby wydawały wiele krótkopędów. Podobnie jak czerwoną porzeczkę trzeba prowadzić agrest. Aronia owocuje i na pędach jednorocznych, i na trzy-pięcioletnich z krótkopędami. Można ją ciąć zarówno wiosną, jak i jesienią. Większość odmian malin owocuje na dwuletnich pędach, więc należy je prowadzić w dwuletnim cyklu rozwoju. Po posadzeniu na wiosnę przycinamy pędy przy ziemi, wyrosną wtedy te, które zaowocują w następnym roku. Latem po zebraniu owoców trzeba wyciąć pędy owocujące; pozostawiamy tylko młode, które dadzą plon za rok.

>>Przeczytaj też: Cięcie pędów krzewów owocowych

Zobacz film: Maja Popielarska radzi jak i kiedy przycinać drzewa owocowe

Autor tekstu: Anna Kazimierowicz
Autor zdjęć: photos.com
mat. wideo: TVN Meteo/x-news
Źródło: Wymarzony Ogród
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Jeszcze raz na temat wiosny !!!
Jeszcze raz na temat wiosny !!!

"Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty!" - tak spiewał Marek Grechuta Kwiaty, słońce, niebo, spiewajace...

Przeczytaj też:
Cięcie aronii: dlaczego należy ciąć aronię, sposoby cięcia, terminy cięcia
Cięcie aronii: dlaczego należy ciąć aronię, sposoby cięcia, terminy cięcia

Aronia czarna to jeden z najpopularniejszych krzewów owocowych. Uprawia się go zarówno ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia