Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Cięcie i przycinanie roślin

Jak dbać o drzewa w ogrodzie. Cięcie i nawożenie drzew

O drzewa w ogrodzie trzeba odpowiednio dbać. Jednym z koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych jest cięcie drzew. Podpowiadamy kiedy ciąć drzewa i czy trzeba je nawozić. Pielęgnacja drzew w ogrodzie.

Piękne, zdrowe i zadbane drzewa są wizytówką każdego ogrodu. Aby takie pozostały, trzeba o nie dbać.

Pielęgnacja drzew: cięcie drzew

Cięcie drzew jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym. Młode drzewa wymagają formowania rozpoczętego w szkółce. W zależności od wieku i stanu zdrowotnego drzewa stosuje się różne rodzaje cięć: kształtowanie przewodnika (czyli pnia), usuwanie krzyżujących się, martwych i połamanych gałęzi, prześwietlanie korony, poprawianie statyki drzewa ze względów estetycznych i bezpieczeństwa.
Ciąć powinno się młode drzewa, bo znacznie lepiej znoszą ten zabieg, a niewielkie zwykle rany zarastają o wiele szybciej.

Konsultacja ze specjalistą (arborystą), który wie, jak dbać o drzewa, umie ocenić ich stan zdrowotny oraz wykonać odpowiedni rodzaj cięć, jest wskazana zawsze, bo lepiej poradzić się fachowca niż niefachowo przycinać drzewo samemu. Na przykład usunięcie dużej części rośliny znacznie ją osłabia, a efekt takiego zabiegu może być odwrotny do zamierzonego. Zbytnie podkrzesanie korony skutkuje zmniejszeniem systemu korzeniowego (drzewo dostosowuje jego wielkość do rozmiarów korony) i podwyższeniem punktu naporu wiatru – roślina staje się mniej stabilna. W uproszczeniu można przyjąć, że korona dojrzałego drzewa powinna stanowić co najmniej dwie trzecie jego
wysokości, a jednorazowo nie powinno się przycinać więcej niż 20-30 proc. masy zielonej rośliny.
Najlepiej rozłożyć zabiegi pielęgnacyjne na kilka lat, ponieważ drzewa różnią się możliwościami tworzenia bariery ochronnej po cięciu i zdolnościami regeneracyjnymi oraz zabliźniania ran. Osobniczą podatność na stres różnicuje też ich ogólna kondycja i warunki, w których rosną. W przypadku starych drzew zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do
usunięcia chorych gałęzi oraz posuszu.

Ze względów fizjologicznych najlepszą porą na pielęgnację drzew jest lato, co nie znaczy, że nie wolno jej wykonywać w innym terminie (zależy to między innymi od kondycji drzewa). Martwe gałęzie można usuwać przez cały rok. Ran po cięciu niczym się nie smaruje. Powinny one same jak najszybciej wyschnąć.

Pielęgnacja drzew: nawożenie drzew

Drzewa w miarę wzrostu penetrują korzeniami znaczny obszar gleby, sięgają też w głąb podłoża, pobierając potrzebne im związki, nawożenie staje się więc zbędne. Zbytnią wiarę w skuteczność nawozów sztucznych należałoby zastąpić dbałością o warunki siedliskowe. Przede wszystkim nie ograniczajmy dostępu powietrza, wody i składników pokarmowych do korzeni. Starajmy się, aby ziemia w zasięgu korony nie była zbita, nie grabmy liści spod drzew, gdy tylko spadną, pamiętajmy, że po rozłożeniu zamienią się w próchnicę. Uważajmy na ścieżki – jeśli są blisko drzewa i z kostki lub innych „nieprzemakalnych” materiałów, utrudniają wymianę gazową i przenikanie wody do gleby. Korzenie przykryte nawierzchnią się duszą.

ciecie-drzew

Autor tekstu: Paweł Krawczykiewicz
Autor zdjęć: photos.com
Źródło: _Murator NS Ogrody i Tarasy
Roślina tygodnia RSS
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU
100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU

To przydatny każdemu ogrodnikowi-amatorowi album z opisem roślin kwitnących polecanych do uprawy na działce i w ogrodzie. Obok portretów roślin znajdziesz tu poradnik pielęgnacji roślin i ogrodu.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Ostatni bukiet ślubny
Ostatni bukiet ślubny

Konwalie w grudniu? To możliwe. Oczywiście z Holandii... Pachniały nieziemsko, w połączeniu z...

Przeczytaj też:
Jaśminowiec wonny: cięcie. Kiedy i jak przycinać jaśminowiec
Jaśminowiec wonny: cięcie. Kiedy i jak przycinać jaśminowiec

Jaśminowiec to chętnie sadzony w ogrodach kwitnący krzew. Kiedy i jak przycinać ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia