Fachowe cięcie krzewów. Kiedy należy przycinać krzewy?

2010-05-19 2:00

Ważnym elementem pielęgnacji ogrodu jest utrzymywanie posadzonych w nim krzewów w dobrej kondycji, a do tego niezbędne jest cięcie roślin.

Terminem cięcia krzewów kwitnących na pędach jednorocznych jest wczesna wiosna. Hortensje bukietowe, budleje Davida oraz róże wielo- i wielkokwiatowe przycinamy 15-20 cm nad ziemią. Możemy też odmłodzić dereń biały i dereń rozłogowy. Przycięte nisko nad ziemią utworzą wiele prostych pędów o żywej barwie (utracą jednak swój charakterystyczny rozłożysty pokrój). Możemy też skracać pędy berberysów i śnieguliczek, tawuł japońskich i pięciorników krzewiastych, aby „uporządkować” kształt korony, zagęścić rośliny i pobudzić je do kwitnienia.

Krzewy kwitnące wczesną wiosną na pędach wieloletnich, jak forsycje, porzeczki złote i porzeczki krwiste, pigwowce i migdałki, tniemy po kwitnieniu, skracając pędy nawet o połowę. Dzięki temu ograniczymy ich rozmiary, spowodujemy zagęszczenie korony i zahamujemy ogałacanie się od dołu.

Krzewy kwitnące późną wiosną i latem na pędach dwuletnich nie wymagają corocznego przycinania. Krzewuszkę cudowną, jaśminowiec wonny, lilak pospolity, tawuły: wczesną i van Houtta można przyciąć, by ograniczyć koronę i pobudzić kwitnienie.

Ważne jest pierwsze cięcie po posadzeniu młodych krzewów liściastych, powodujące ich rozkrzewienie się. Niezależnie od tego, kiedy zostały posadzone – tnie się je wczesną wiosną (15-20 cm nad ziemią). Pędy suche, chore i rosnące do środka krzewu oraz najstarsze usuwa się wiosną (cięcie pielęgnacyjne).

Iglaki formowane wymagają cięcia wiosną i w sierpniu, a pozostałe – jedynie cięcia korekcyjnego w przypadku uszkodzenia.

Cięcie roślin w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają