Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Cięcie i przycinanie roślin

Clematisy na wiosnę. Poradnik jak ciąć powojniki na wiosnę

Clematisy (powojniki) to popularne kwitnące pnącza. Czy trzeba przycinać clematisy na wiosnę? Jak wykonać cięcie roślin - powojników na wiosnę.
Wiosenne cięcie clematisów wykonuje się wcześnie

Wiosenne cięcie clematisów wykonuje się wcześnie

Clematisy (powojniki) to dekoracyjne pnącza, które zdobią w sezonie ogród pięknymi kwitami. Nie wszystkie clematisy trzeba przycinać. Regularnego cięcia wymagają przede wszystkim powojniki wielkokwiatowe, które chętnie sadzimy w naszych ogrodach ze względu na różnokolorowe okazałe kwiaty. Wiosenne cięcie clematisów wykonuje się wcześnie – można ciąć nawet już od końca lutego, ponieważ opóźnienie przycinania powoduje opóźnienie kwitnienia.

Które clematisy ciąć wiosną?

Powojniki, które kwitną wiosną, pąki kwiatowe zawiązują na pędach w poprzednim roku – ich wycięcie spowoduje brak kwitnienia. Dlatego kwitnących wiosną clematisów nie przycina się wiosną – można jedynie usunąć pędy chore i uszkodzone.
Powojnikom, które kwitną w maju lub na początku czerwca na pędach zeszłorocznych, a potem powtarzają kwitnienie na młodych tegorocznych pędach, przycinamy wszystkie pędy zanim roślina zacznie rosnąć. Usuwamy w całości wszystkie chore i obumarłe pędy, a pozostałe skracamy o jedną trzecią, na jednakowej wysokości (100-150 cm).
Clematisy kwitnące późno, które tworzą kwiaty na młodych, jednorocznych pędach, należy przycinać wiosną, zanim pnącze zacznie wypuszczać nowe pędy. Podczas cięcia wszystkie pędy skracamy do najniższej pary silnych zdrowych pączków, około 15-30 cm nad powierzchnią ziemi. Kiedy nowe pędy podrosną, rozpinamy je na podporze.

Cięcie roślin: jak ciąć clematisy

Przed przystąpieniem do cięcia roślin, najpierw należy usunąć wszystkie pędy obumarłe, uszkodzone, połamane, chore i te, które zmarzły podczas zimy. Wiele powojników nie przetrzymuje naszej zimy i często zdarza się, że wszystkie pędy nadziemne clematisa przemarzną. Wtedy trzeba je wszystkie usunąć tuż przy gruncie – jeśli nie przemarzła część podziemna, zazwyczaj pnącze odrośnie.
Pędy powojników przycina się 0,5-1 cm nad parą żywych, zdrowych, nabrzmiałych, silnych pąków. Do cięcia powojników należy zawsze używać dobrze naostrzonego sekatora, aby nie poszarpać ścinanych pędów.

Autor tekstu: Magdalena Michalak
Autor zdjęć: photos.com
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU
100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU

To przydatny każdemu ogrodnikowi-amatorowi album z opisem roślin kwitnących polecanych do uprawy na działce i w ogrodzie. Obok portretów roślin znajdziesz tu poradnik pielęgnacji roślin i ogrodu.

Dekoracja na stół
Dekoracja na stół

Próbowaliście kiedyś hodować miniaturowego storczyka? Jest to problematyczne, tym bardziej,...

Przeczytaj też:
Czy hortensje przycinać przed zimą? Czy ścinać kwiatostany hortensji przed zimą?
Czy hortensje przycinać przed zimą? Czy ścinać kwiatostany hortensji przed zimą?

Hortensje to bardzo popularne krzewy ozdobne. Czy hortensje przycina się przed zimą? ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia