Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Cięcie i przycinanie roślin > Cięcie wiosenne glicynii (wisterii). Kiedy i jak prawidłowo ciąć wiosną glicynię [WIDEO]
Cięcie i przycinanie roślin

Cięcie wiosenne glicynii (wisterii). Kiedy i jak prawidłowo ciąć wiosną glicynię [WIDEO]

Pędy tniemy nad czwartym pąkiem, gdy chcemy mieć dużo kwiatostanów, a nad drugim, kiedy chcemy mieć jak największe kwiatostany

Aby glicynia (wisteria) obficie kwitła potrzebuje regularnego przycinania. Cięcie wiosenne glicynii wykonuje się w stanie bezlistnym, w marcu lub kwietniu, gdy pąki już lekko nabrzmieją. Jak wykonać wiosenne cięcie glicynii oraz jakie rośliny wybierać, aby mieć pewność, że nasza glicynia szybko zakwitnie.

Glicynia (wisteria) to wyjątkowo duże pnącze, którego silnie rosnące pędy dorastają (w zależności od odmiany) do 4-10 m wysokości. Regularne cięcie glicynii pozwala nie tylko zachować odpowiednie rozmiary rośliny, ale również doskonale wpływa na obfitość kwitnienia. Wisterie należy przycinać dwa razy do roku. Główne cięcie wykonuje się w lecie, kiedy przycina się nowe przyrosty, zostawiając około 4 pąków, aby jesienią zawiązały się okazałe pąki kwiatowe.

Cięcie wiosenne glicynii

Cięcie wiosenne glicynii wykonuje się w stanie bezlistnym, w marcu–kwietniu, gdy pąki już lekko nabrzmieją. Wycinamy się wtedy wszystkie pędy przemarznięte, uszkodzone i nadmiernie zagęszczające roślinę. Zeszłoroczne przyrosty z pękatymi pąkami kwiatowymi przycinamy nad najwyższym pakiem, gdy chcemy mieć jak najwięcej kwiatostanów lub nad drugim pąkiem kwiatowym, gdy chcemy mieć możliwie największe kwiatostany. Tniemy w odległości około pół cm od pąka, lekko skośnie, aby woda nie spływała na pąk kwiatowy. Miejsca cięcia należy zabezpieczyć pastą Santar lub podobną.

>>Przeczytaj też: Wisteria - letnie cięcie glicynii. Co zrobić, by glicynia pięknie kwitła [WIDEO]

W naszych warunkach klimatycznych ważne jest, by kupując glicynię wybierać rośliny rozmnażane wegetatywnie. Silne mrozy powodują, że roślina może zmarznąć nawet do granicy gruntu. Jeśli jest to roślina rozmnażana wegetatywnie z sadzonek, to ma korzenie takie same jak odmiana i łatwo ją odtworzymy. Jeżeli to byłaby roślina szczepiona to nie wiemy, czy ten pęd wyrósł z podkładki - siewki czy z części szlachetnej.

Zobacz film: Szczepan Marczyński ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy opowiada o cięciu glicynii >>kliknij tu

glicynia-Clematis

Glicynie rosnące przy ścianach budynków nie mogą pozostać zaniedbane, gdyż szybko stracą pożądany kształt

Autor tekstu: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy
Autor zdjęć: dr Szczepan Marczyński
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Wianek polny
Wianek polny

Wianki! Hit tegorocznych slubow i wesel. Kolejne zamówienia na nie spływają do nas. Ten wianek miał...

Przeczytaj też:
Lawenda w ogrodzie: kiedy i jak przycinać lawendę?
Lawenda w ogrodzie: kiedy i jak przycinać lawendę?

Lawenda to roślina chętnie sadzona w ogrodach. Aby lawenda obficie kwitła i ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia